Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Yüzün naralarında şeffaf bir tül,

öyle bırakılıvermişçesine gerçek…

İlk izlenimde tozlanmaması için üzerleri örtülmüş heykeller olduğunu düşünmeniz oldukça normal. 19. yüzyılın İtalyan sanatçısı Giovanni Strazza, mermere zarafeti adeta dokumuş. Strazza 1818’de Milano’da dünyaya gelmiş ve 1875’de Milan’da vefat etmiştir. 1800’lü yılların gem ve mermer oymacılık sanatında duayenleşmiş olan sanatçı hakkında pek az bilgi bulunmasına rağmen sizlerle mermer oymanın zorluğundan, Strazza’nın usta işçiliğine doğru yol alacağız.

Mermer Oymacılığı

Doku inceliği ve oyma kabartma işlemi doğrudan ilişkili olan mermer, dünyanın en zor işlenebilen taşları arasında gösterilmektedir. Cinsinden dokusuna, kristal yapısından yoğunluğuna kadar hassas birçok etmenin işlenişini etkilediği bu taşlar tarihten günümüze heykel ve oymacılık sanatının gözdesi olmuştur. İnceltme, şekillendirme aşamasında büyük parçaların aniden kopması, kullanılan aletlerin ağırlığı ve büyüklüğü ile aslında mermerin ne denli zorlu bir seçim olduğunu görmek mümkündür.

Strazza işte bu zorluğa rağmen öyle eserler ortaya koymuştur ki, kendinizi büyülenmiş yahut göz yanılsaması yaşıyor sanabilirsiniz.

1850’li yıllarda yapıldığı düşünülen The Veiled Virgin eserini ilk gördüğünüzde hayranlık duymamak imkansız.

The Veiled Virgin (Duvaklı Bakire)

Sanatçı, Alasdair Thomson‘ın elbiselerindeki zarafet ve gerçeklik ile Michelangelo‘nun Madonna‘sındaki duruşu Meryem ismini verdiği konseptinde adeta birleştirmiştir. İnsanda bulunan cüz’i irade ve kavrayışın sınırlarında gezinen Strazza, kendini bu dünyaya kazımıştır. Hatta yaşadığı dönemde teknolojinin yok denecek kadar az olması ile günümüz gelişmişliğinin o dönemde ütopik kavram sayılacak kadar ilerlemiş olması arasındaki uçurumda sanatçı, insanlığın hayran olduğu heykeltıraş statüsünde kalmayı başarmıştır. Asırlar geçse de eserleri ile büyülemeye devam eden Strazza’nın Meryem çalışmasından birkaç eser şöyle:

Peçeli Meryem

Bir sonraki yazıda görüşünceye dek sanat ile hür, sanat ile özgün kalın.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here