Lübnan’dan Paris’e, oradan Londra’ya uzanan bir hayat hikayesi ve doğuştan gelen müzikal bir deha… “Mika“!

Asıl ismi Michael Holbrook Penniman, Jr. olan Mika, 18 Ağustos 1983’te Lübnan’da ABD’li bir baba ve Lübnanlı bir annenin beş çocuğundan biri olarak dünyaya gözlerini açtı. Sonrasında iç savaş sebebi ile ailesi ile birlikte Paris’e göç ettiler, oradan ise iki yıl sonra Londra’ya taşındılar.

İlk şarkısını yazdığında henüz yedi yaşında olan sanatçının hayatının müzikle iç içe geçeceği henüz o yaşlarda iken bile anlaşılıyordu, diğer bir yandan ise eğitim hayatında ve diğer çocuklara uyum sağlama konusunda zorluklar yaşıyordu. Tüm bunlar onu müzik ile daha da yakınlaştırdı ve bir çeşit “kendini ifade etme şekli” halini aldı. Bu durum “The London School of Economics“i henüz okulun ilk gününde bırakmasına sebep oldu, ardından ise “The Royal College of Music“te eğitim görmeye başladı. Bu süreçte ilk albümü için gerekli hazırlığı da yapan Mika, yaşadığı tüm bu karmaşayı harmanlayarak oldukça karanlık ve bir o kadar pop kültürüne uygun bir hava ile şarkılarına aynı zamanda bir tiyatro oyunu efekti vererek büyük yükselişine sebep olan albümü “Life In Cartoon Motion” ile buluşturdu bizleri 2007 yılında. Büyük yankı uyandıran ve geniş kitlelere ulaşan albümde özellikle “Relax, Take It Easy“, “Love Today“, “Grace Kelly” parçaları dikkat çekti. “Grace Kelly”nin sözlerinde yer alan “Freddie Mercury” göndermesi ile de akıllarda yer edinmeyi başardı.

Sanatçının “Life In Cartoon Motion” dışında üç stüdyo albümü daha bulunuyor. Bunlar sırası ile; The Boy Who Knew Too Much (2009), The Origin Of Love (2012) ve No Place In Heaven (2015). BRIT, Grammy, MTV gibi önemli müzik ödüllerinde birçok adaylığı ve ödülü bulunan başarılı isim, aynı zamanda 2010 yılının mart ayında Fransa’ya müzik alanında sunmuş olduğu hizmetlerden dolayı “Ordre des Arts et des Lettres” ile “şövalye” ünvanıyla onurlandırıldı.

Şimdi sizleri başarılı sanatçının şarkılarından derlediğimiz küçük bir liste ile baş başa bırakıyoruz, keyifli dinlemeler!

  1. Relax, Take It Easy
  2. Popular Song ft. Ariana Grande
  3. Rain
  4. Boum Boum Boum
  5. Grace Kelly
  6. Happy Ending
  7. Staring At The Sun
  8. Love Today
  9. Underwater
  10. Celebrate ft. Pharrell

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here