Cumartesi, Ağustos 19, 2017

Anılara sahip olan melodiler ruhunuza işlemeye başladığı andan itibaren sizi sonunu tahmin edemeyeceğiniz yolculuklara çıkarabilir.

Tony Gatlif’in yönettiği Gadjo Dilo böyle bir yolculuğun ve değişimin filmi.

Filmimizin ana karakteri olan Stephane’ın yolculuğunu ve ruhunun değişimini ele alan film, aynı zamanda çingenelerin yaşamını yakından inceleyen, onların dışlanmışlığını etkili şekilde anlatan bir kurguya ve sahnelere sahip.

Film ilk andan itibaren yalınlığı ve gerçekçiliği ile izleyiciyi filmin içine hapsediyor. İzleyici evet Stephane’ın yerinde ben olsaydım beni de bu şekilde karşılayacaklardı duygusunu çok iyi şekilde hissediyor. Oyuncuların doğal cast olarak seçilmesi bu noktadaki en önemli faktör.

Babasının ölmeden önce duymak istediği son ses olan Nora Luca’yı aramak için yola koyulan Stephane Romanya’da bir çingene köyünde her şeyin yabancısı olarak kendini bulacak ve değişim o andan itibaren Stephane için başlayacaktır. Stephane ise henüz bunun farkında değildir.

Stephane köyde ilk olarak çingene bir kemancı olan İsidor ile tanışarak köylülerin yaşamına dahil oluyor, şanslı ki köyde daha önce Belçika’da dansözlük yapmak için bulunmuş Fransızca bilen Sabrina onun bu yabancılığını bir nebze de olsa azaltıyor. Sabrina’nın çevirmenliği sayesinde köylülerle anlaşabilen Stephane geliş amacını anlatabiliyor ve o andan itibaren macerası yeni bir boyut kazanıyor. O günden itibaren kemancı dostu ve Sabrina ile çingene köylerini gezerek oradaki müzisyenlerin şarkılarını kayıt altına almaya başlıyor Stephane. Stephane’ın bu kayıtları onun geçmişi ile olan bağlantısını temsil ediyor, çünkü içinde o kayıtlarla tekrar ülkesine dönme isteği mevcut.

Hikayenin ve Stephane’ın kırılma noktası ise bir gün gittikleri köyde karşılaştıkları bir cenaze sırasında oluyor. Mezarın başında dans eden bir adamı görmek biz izleyicileri etkilediği kadar Stephane’ı da oldukça etkiliyor ve o andan itibaren çingenelerin yaşamı içerisinde kendisini daha iyi hissetmeye başlıyor.

Stephane gün geçtikçe içerisinde bulunduğu hayatın, kalbinin aradığı özgürlük olduğunu anlamaya başlıyor. Filmin içinde bu sekansları iyi bir gözlemle anlayabilirsiniz. Tercümanı Sabrina ile yaşamaya başladığı aşk da bu düşünceyi güçlendiriyor.

Filmin sonlarına yaklaşırken çingenelerin yaşamına dair sıkıntılar fazlasıyla ön plana çıkmaya başlıyor. İsidor’un oğlunun yaşadıkları ve İsidor’un herkesi kalpten etkileyecek isyanı Stephane’ın geçmişinden tamamen kurtulup çingene köyünde özgürlüğü ve Sabrina ile yaşamaya tam olarak karar verdiği an oluyor.

Stephane bir sesin ve melodilerin peşinden koşarken hayatına bu tutkuyla değiştiren, her şeyi geride bırakarak kendine yeni bir hayat kurmanın en güzel örneklerinden birini bize yaşatıyor.

Gadjo Dilo düşük bütçeli mükemmel filmler listesinin en tepesinde; doğallığı, muhteşem detayları ve değişim hikayesi ile kendisine yer buluyor.

Filmin müzikleri hakkında söyleyebileceğim tek şey ise hepsini tek tek dinleyip, dans ederken nasıl ağlayabileceğinizi hissetmeniz.

Nora Luca

0 Comments

Leave a Comment

POPÜLER YAZILAR

Game of Thrones’un “Gece Nöbetçileri” IKEA’dan Giyiniyor!
Türk Balesinin Zarif Kurucusu Ninette De Valois
Tüketim Anlayışımızı Yüzümüze Çarpan 20 İllüstrasyon
Filmlerinden Efsane Sahnelerle Edward Norton
Hayali Dünyalara Yeni Bir Geçit
Romantik Piyanist ve Ünlü Besteci Sergei Rachmaninoff
Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları
Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm
Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf
Mindhunter’ın Yayın Tarihi Açıklandı
Ünlü Eserleri Yumurta Kabuklarına İşleyen Sanatçı: Süreyya Noyan
Düzenin İronik Ölümsüz Senaryosu ve Brecht
Ruhumuzun Melankolik Blues Gitaristi: Yavuz Çetin
Moonlight: 3 Dönem Tek Yüz
Lana Geri Döndü: Bir Arzu Nesnesi Olarak Lust For Life
September Kimdir?

September Kimdir?

14 Ağustos 2017
Sewp: Seksi ve Ölümcül Dövmeler
19. Yüzyılda Akıllara Takılan Soru: 2000’lerde Neler Olacak?
Loving Vincent Filminden Taze Fragman
13 Ağustos 1997: South Park Yayına Başladı
Film, Dizi ve Oyun Dünyasının En Güçlü Silahlarını Yapan Demirciler
Asi ve Özgür: Şebnem Ferah
Son Zamanların En İyi Dizisi The Handmaid’s Tale İzlemek İçin 5 Sebep
Son Zamanların En Havalı Film Müzikleri
Sanatçı Tatsuya Tanaka’dan Minyatür Fotoğraf Projesi
Ciddi Miktarda Spoiler İçeren Game Of Thrones 7. Sezonun Sızan Senaryosu
Will.i.am ve Nicole Scherzinger Louvre Müzesi’ndeki Klibini İzleyin
Hannibal Geri Dönüyor!
21 Maddede Bilinmeyenleri İle Robin Williams
Fotoğraf Sanatına Damgasını Vurmuş 11 Fotoğrafçı