Melankoli, insanların hayatta yaşamış olduğu derin olaylar ya da yaşamamış olduğu anlamlandırılması güç olaylar sonucu beliren duygusal çöküntü halidir. İnsanların bu hâletiruhiyeye bürünmesi şapka çıkarma eylemi kadar hızlı gerçekleşebildiği gibi bu ruhsal durumdan sıyrılması da bir kaplumbağa yürüyüşü kadar yavaş gerçekleşebilmektedir. Kuvvetle muhtemel aşk, sevgi, ayrılık, özlem ve keder gibi duygusal nedenlerin meydana getirmiş olduğu melankoli Türk Dil Kurumu’nda “kara sevda, hüzün” ifadelerine karşılık geliyor. Ayrıca melankoli yalnızca insanları etkileyen bir kavram değil aynı zamanda şarkılara da yansıyan bir kavramdır. Sizler için derlemiş olduğumuz bu listede melankoliye susamış ruhlar için 5 Türkçe şarkı var, keyifli dinlemeler!

1. Birsen Tezer – Bilsen

Sesini işitmeye başladığınız ilk andan itibaren ruhunuzu bedeninizden kolaylıkla alıkoyabilecek Birsen Tezer’in 2009 tarihli “Cihan” albümünde yer alan “Bilsen” isimli şarkısı her ne kadar hüzünlü bir yapıya sahip olsa da sakinleştirici ezgisinin tavırlarınıza yansıyacağından yana şüphemiz yok. Sözleri Birsen Tezer tarafından yazılan şarkının müziğini ise usta müzisyen Erkan Oğur üstlenmiş.

2. Mehmet Güreli – Sen ve Ben

Çok yönlü bir sanatçı olan Mehmet Güreli tarafından 1998 yılında yayınlanan “Yağmur” isimli albümün ilk parçasıdır “Sen ve Ben”. Söz ve müziği tamamen Mehmet Güreli’ye ait olmasının yanında dinlerken kendinizi kaybedeceğiniz aynı zamanda da kendinizi tanıma ve sorgulama imkanı bulacağınız bir şarkı. Ayrıca bu şarkının Mehmet Güreli’nin 2017 yılında yayınlamış olduğu “Zamboni Sokağı” adlı albümünde Jehan Barbur ile düet versiyonu da mevcut.

3. Erkan Oğur & İsmail Hakkı Demircioğlu – Bülbülüm Altın Kafeste

Bir Rumeli türküsü olan “Bülbülüm Altın Kafeste” geçmişten günümüze kadar bir çok müzisyenin nefesinden geçmiş fakat kadife sesli üstad Erkan Oğur ve ona en iyi eşlik eden tok sesli sanatçı İsmail Hakkı Demircioğlu ikilisinin tarifi olmayan yorumu diğer yorumlar arasından kolaylıkla sıyrılarak kulaklarınızın pasını silecek. Ayrıca “Bülbülüm Altın Kafeste” ikilinin birlikte çıkarmış oldukları 2. albüm olan “Anadolu Beşik” (2000) içerisinde yer almaktadır.

4. Fikret Kızılok – İki Parça Can

Değerli sanatçı Fikret Kızılok’un sözlerini umudun ve öfkenin şairi Ahmed Arif‘in “Suskun” isimli şiirinin dizelerinden alarak kendisinin bestelediği “İki Parça Can” isimli şarkısı “Zaman Zaman” albümüyle 1983 yılında yayınlanmış. Dingin bir ezgiye sahip olan şarkı Fikret Kızılok’un sakin sesiyle de birleşince kusursuz bir uyum oluşturmuş.

5. Bülent Ortaçgil & Erkan Oğur – Sevgi 

Erkan Oğur’un Bülent Ortaçgil ile Bulutsuzluk Özlemi’nin de Mozaik ile beraber söylemiş oldukları şarkılardan oluşan The Other Side of Turkey (Türkiye’nin Öteki Yüzü) isimli albümde yer alan “Sevgi” isimli şarkının sözleri Bülent Ortaçgil’e ait müziği ise Erkan Oğur ile birlikte tamamlanmış. 1991 yılında çıkan şarkı duygularınızın derinine inmeye çalışan kararlı bir merdiven gibi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here