1948 yılında Burma’da doğan sanatçının hüzünlü ve yalnız geçen yılları henüz daha 26 yaşında iken son bulmuştur. Kısa müzik hayatına başarılı işler sığdırmayı başarmış olan Drake, utangaç  yapısıyla ve kullandığı uyuşturucu maddelerin uyandırıcı etkisiyle sürüklendiği depresyon günleri boyunca çektiği yalnızlığa rağmen müziğine daha sıkı tutunmuş ve Pink Moon, Five Leaves Left, Way to Blue gibi müziğin sakinleştirici yanına tutunarak birbirinden başarılı albümler ortaya koymuştur. Nick Drake’in hüzünlü ve sakinleştirici şarkılarından bazılarını sizler için listeledik. Gelin hep birlikte inceleyelim.

1- Day is Done

Çıkış tarihi 1969 yılı olan ‘Five Leaves Left’ albümünde yer alan ‘Day is Done’ adlı şarkısı hüzünlü ve sakinleştirici yanıyla Drake’in sevilen şarkılarının arasında yer almaktadır. Şarkının sözlerine baktığımızda ise sözlerinin de etki bırakan yanıyla karşılaşmaktayız.

***

Gün tamamlandığında
Dünyada, sonra güneş batar
Kazanılmış ve kaybedilmiş her şey ile birlikte
Gün tamamlandığında

Gün tamamlandığında
Umut et, yaşamın uzaklara gidecek
Sonra kendini silaha atlamış bulacaksın
Başladığın yere geri dönmek zorundasın
Gün tamamlandığında

2- Pink Moon

1972 yılında yayınlanan Drake’in üçüncü ve son albümü olan ‘Pink Moon’ albümünde yer alan aynı adlı şarkısı Drake’in sadece gitar kullanarak söylemeyi tercih ettiği ve yine dinleyenler üzerinde bıraktığı yumuşak etkisiyle birlikte müzisyenin samimi şarkıları arasında yerini almaktadır.

3- River Man

Müzisyenin sevilen ve başarılı işlerini barındıran ‘Five Leaves Left’ adlı albümünde yer alan ‘River Man’ adlı şarkısı klasik tarzı ve gitarının yanı sıra arka planda kullandığı doğa seslerinin de etkisiyle birlikte huzur verici etkisini arttırmaktadır.

4- Time Has Told Me

Müzisyenin birbirinden başarılı şarkılarını barındıran ‘Five Leaves Left’ albümünde yer alan ‘Time Has Told Me’ adlı şarkısı Drake’in melankolik yanından izler taşıyan şarkılarından birisidir.

***

Time has told me
You’re a rare, rare find
A troubled cure
For a troubled mind

And time has told me
Not to ask for more
For someday our Ocean
Will find it’s shore

5- Things Behind The Sun

Son albümü olarak bildiğimiz ‘Pink Moon’ adlı albümünde yer alan ‘Things Behind the Sun’ adlı şarkısı saf ve melankolik yanıyla ve dinleyenleri başka zamanlara sürükleyen yapısıyla birlikte akıllarda sanatçının kısa yaşamına birbirinden etkileyici şarkılar sığdırdığını ve keşke daha fazla şarkısıyla tanışma imkânımız olabilseydi düşüncesini getirmektedir.

Keyifli dinlemeler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here