Sunset Season, lise yıllarının monotonluğu ve yeni yetmelik yıllarının beraberinde getirdiği sorumluluk yükü can sıkmaya başladığı zaman kurulan hayallerin, “keşke” denilen anların, o anın geçici hevesleri ile yapılan kaçış planlarının bir araya getirilip pastel pembe ile cilalanması gibi bir EP adeta. 19 yaşında olan Teksas asıllı Youtube fenomeni, şarkıcı ve söz yazarı Conan Gray, hayranları tarafından oldukça uzun zamandır beklenen bu EP’sinde gençlik yıllarının donukluk ve matlığını melankolik kavramlar kullanarak anlatıyor.

Kendi Instagram hesabında bu EP’de geçen olayların “Sunset High” adlı, hayal ürünü bir lisede geçtiğini açıklayan Conan Gray, hikayenin geçtiği bu gerçek dışı ortamın, fanlarının çoğunun içinde bulunmak durumunda kaldığı o “uyuşuk” ve “sıkıcı” kasabaların da özelliklerini taşıdığını söylüyor.

Albümün ilk single’ı olan Idle Town, 2017 yılında Conan Gray’in müzik dünyasına olan ilk ciddi adımı olarak görülmüş ve Youtube, Spotify gibi sosyal mecralarda kısa sürede büyük bir hit haline gelmişti. Çoğunlukla Gray’in çocukluk yıllarını geçirdiği yer olan Teksas hakkında olan bu parça, lise yıllarından geriye kalan, hüzünlü olduğu kadar güzel anıların başarılı bir kolajı.

Yine yukarıda bahsettiğim temayı izleyen, EP’nin ikinci teklisi olan Generation Why, adında geçen kelime oyunu (Generation Y) ile Gray’in jenerasyonunun hayata karşı zamanla geliştirdiği o sorgulamayı açık bir şekilde temsil ediyor aslında. Bu parçada -Y  kuşağından bir parça olarak- büyümenin ve hayata atılmanın ona hissettirdiği zorluklardan bahseden Conan Gray, ona eşlik eden ve içinde kendisinin tipik bir günlük rutininin sürreal bir tekrarını bulunduran müzik videosu ile hayranlarına monoton geçen bir çocukluğun imajını ironileştirerek anlatıyor.

EP’nin üçüncü, ve üstünde konuşacağım son parçası olan Crush Culture, dinlediğiniz anda içinizi kıpır kıpır eden, yumuşak bir ritme sahip. Romantik anlamda yalnız olan ve etrafındaki herkesin yavaş yavaş eşleşmelerine tanık olan insanların duygularına erişen bu şarkı, Gray’in “crush” kültürü olarak adlandırdığı, partner sahibi olmayan kişilerin hoşlandıkları insanlara duygularını açmaları gerektiğini savunan toplumsal normdan ne kadar rahatsız olduğunu fazlasıyla dışa vuruyor.

EP’nin diğer iki şarkısı olan Greek God ve Lookalike ile beraber, albümün tamamını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.

Keyifli Dinlemeler!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here