Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
404

Winona Laura Horowitz, bilinen adıyla Winona Ryder, 29 Ekim 1971 doğumlu Amerikalı aktris. Onu ilk bakışta diğer film yıldızlarından ayıran özelliği elbette ekrandaki duruşu. Ryder’ı ekranlarda ne zaman izlesek seksi ya da güzel bir kadından hep daha fazlasını görürüz. Bakışlarında melankoliyi aynı zamanda da sempatikliği bir arada görebileceğimiz nadir kadınlardan biridir o. Kimi zaman sinir bozucu rollerde kimi zaman ergen halleriyle karşımıza çıkan aktris, hangi yapımda rol alsa hafızamızda yer etmeyi başarıyor.

Winona’nın kariyer basamaklarını tırmanmadan önce nasıl bir çocukluk geçirdiğine kısaca değinelim. 7 yaşındayken annesiyle birlikte film izlemeye giden Winona’nın bu nedenle okulu kırmasına bizzat annesi tarafından izin veriliyordu. 10 yaşındayken ailesi ile doğduğu yerden taşınması ve gittiği okulda diğer çocuklar tarafından itilip kakılması sebebiyle Ryder, bir yıl evde eğitim gördü. Bununla birlikte 13 yaşında San Francisco’da ilk oyunculuk derslerini almaya başladı.

Kendisini ilk olarak 1986 yapımı Lucas filmiyle gördüğümüz Ryder, bugüne kadar pek çok önemli isimle çalıştı. İlk önemli rolünü ise Tim Burton’ın Beetlejuice filmi ile alan Winona, filmde gotik bir genç kızı canlandırmaktaydı. Ryder daha sonra 1990 yapımı Edward Scissorhands’te yine Burton ile çalışacaktı.

46 yaşında olduğuna inanmakta zorlandığımız bu minyon ve çekici kadın, yalnızca komik surat ifadeleri ve başarılı performansları ile değil özel hayatıyla da ilgi çeken bir isim oldu. 90’lı yılların başında Johnny Depp ile birlikte olan aktris yaklaşık üç yıl nişanlı kalmalarının ardından ilişkilerini sonlandırdı.

Sağ omzunda Winona için yaptırdığı “Winona Forever” dövmesi bulunan Johnny Depp, ayrılığın ardından bu dövmeyi Wino Forever olarak değiştirdi. İlişkilerinin bitmiş, Depp’in dövmeyi sildirmiş olması ikilinin birbirlerini anmadığı anlamına gelmiyor tabii. 2017’nin ortalarında Johnny Depp’in ayrıldığı eşi Amber Heard, boşanma sürecinde verdiği açıklamalarla herkesi şaşkına çevirmişti. Depp’in kendisine şiddet uyguladığına ilişkin yaptığı açıklamalara kayıtsız kalmayan isimlerin başında elbette ki Winona Ryder vardı. Winona ilk aşkı olan Johnny Depp’in şiddet uyguladığına inanmadığını, ilişkileri boyunca Depp’in kendisine hiçbir zarar vermediğini açıkladı.

Özel hayatı ile o dönemlerde gündemde olan Winona, bir yandan da çalışmalarına devam etti. Ryder’ın rol aldığı filmler arasında Night on Earth (Dünyada Bir Gece), The Age of Innocence (Masumiyet Yaşı), Little Women (Küçük Kadınlar), The Crucible (Cadı Kazanı) gibi hem ününü pekiştiren, hem de ödüllerle buluşmasını sağlayan yapımlar vardı. (The Age of Innocence filmi ile “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” dalında Altın Küre kazandı.)

2000’lerin başı ise Winona için pek de iyi sayılmazdı. Bir dükkan hırsızlığı olayı ve kişisel problemleri nedeni ile tabiri caizse ara dönem yaşayan Winona Ryder, birkaç yıl ekranlardan uzak kaldı. 2006 yılı itibariyle tam anlamıyla geri dönen aktrisin dönüşü “kayda değer ve şaşırtıcı” olarak adlandırıldı.

Şimdilerde dünyaca ünlü Stranger Things adlı yapımda izleme fırsatı bulduğumuz, her halini ayrı ayrı sevdiğimiz Winona Ryder’ı  uzun yıllar daha seyretmekten bıkmayacağımız kesin.

Son olarak Winona hakkında birkaç ilginç ayrıntıya hep birlikte göz atalım;

  • Heathers (1989) filminde rol alırsa kariyerinin son bulacağını söyleyen danışmanları Winona’nın bu filmde oynamaması için yalvarmış!
  • En sevdiği kitap “Catcher in the Rye” olup kitabın birçok baskısına da sahip.
  • Güzel oyuncu Beetlejuice filminde rol aldıktan sonra okulda “cadı” diye çağrıldığını dile getirdi.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
404

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here