Yaşadığımız yerin enerjimiz üzerinde çok büyük etkileri varken ve yaşantımızın uzun bir zaman dilimini bu alanlarda geçiriyorken mekanları isteklerimiz, beklentilerimiz doğrultusunda hem konforlu hem estetik yaşam alanlarına dönüştürmek o kadar da zor değil. Alanlarımızı yenilemek, boş duvarları bize neleri sevdiğimizi, nelere ilgi duyduğumuzu yansıtacak tasarım yüzeylerine dönüştürmek sizce de iyi hissettirmez mi?

Tarzınız ne olursa olsun, bir sanat koleksiyoncusu, bir doğa tutkunu veya bir kitap aşığı olsanız dahi sevdiğiniz şeylerle kuşatılmanız, zaman zaman onu değiştirmeye yenilemeye yöneleceğiniz bu alanlar size, sizi hatırlatacak ögelere dönüşecektir. Şimdi bu iç mekan tasarım fikirlerine beraber göz atalım. Belki bu fikirleri kendi tarzınıza göre uygulamak isteyeceksinizdir.

İlk olarak evlerimizde yaşam alanlarımızın sınırlarını belirleyen, çoğunlukla renksiz ve çıplak bıraktığımız duvarlardan başlayalım. Onları neden bir sergileme alanı olarak kullanmayalım ki?

SANATI DUVARLARA TAŞIMAK

Büyük ölçekte sevdiğiniz bir sanat eseri, resim, belki kendi çektiğiniz bir fotoğraf, odanızı bambaşka bir atmosfere bürüyecek duvar kumaşları veya makromeler, oldukça dikkat çekici bir köşe yaratabilir. Az eşyalı minimalist bir alanda, olduğunuz alanı renklendirecek veya hareket kazandıracak bir deneyim haline dönüştürebilirsiniz.

Aynı zamanda edindiğimiz eşyaları kapalı kapaklar arkasında saklamaktansa onları odanın farklı konumlarında, özellikle duvarlara asarak kullanmak hem göz önünde olmalarını sağlayarak daha az ve öz aksesuar edinmenizi sağlarken hem de zevkinizi sergileme fırsatını verecektir.

Neredeyse her evde kullanılan tavandan yere kadar uzanan uzun kumaşlardan oluşan perdelerin dokusunun, renklerinin odaya nasıl bir hava kattığını biliriz ve ona göre seçimler yaparız, bu uzun kumaşları sadece işlev için kullanmaktansa, eskiden kalma bir eşarbı, geçmişimizi ve yaşadığımız ülkenin en önemli zanaatlarından biri olan dokumacılığı anımsatacak kilimleri, sevdiğimiz herhangi bir deseni duvarlarınıza asmak oldukça estetik bir görünüm verecektir.

 

Hatta bazen farklı malzemeleri kullanarak duvarlarda kontrastlar yaratabilirsiniz. Bu kontrast bazen bir ahşap ve ipin beraber kullanılmasıyla bile oluşabilir.

AYNANIN SİHİRLİ ETKİSİ

Bir diğer aksesuar kullanımı ise yaşadığımız alanı daha geniş, ferah algılamamızı sağlayacak aynalar. Aynalar aynı zamanda yaşam alanında belli odak noktaları oluşturmak, aksesuarlarınızı yansıtmak için de kullanılabilir.

Aynalara sadece estetik bir görünüm vermektense, askılık, giyinme raflı bir tasarım ürününe de dönüşerek işlev kazandırabilirsiniz.

 

YEŞİL DOKUNUŞLAR

Bitkiler bizleri görsel olarak ve toprakla uğraştırarak oldukça rahatlatan canlılardır. Bu nedenle iç mekanda da sadece pencere kenarında sıkışıp kalmak zorunda değiller. Mekana ve duvarlara biraz doğa katmak için asma bitkiler kullanılabilir.

Ve tüm bu detayların kullanıldığı keyifle vakit geçirilebilecek köşeler…

 

Kaynak: 1, 2, 3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here