Merhabalar! Bu yazımızda rotamızı Hindistan‘a çeviriyoruz. Çok sevdiğimiz saray yapılarından, ilginç bir bölgede kendisi de ilginç olan mermer işlemeli saraya yolculuk yapacağız. Hazırsanız başlayalım!

Hindistan‘ın en büyük kalelerinden biri olan Mehrangarh Kalesi’nin yamacında bulunur. Mehrangarh Kalesini 1459 yılında Rao Jodha isimli sultan yaptırmıştır. Devlet merkezini Mandore şehrinden yeni kurulmakta olan Jodhpur şehrine taşırken bu kalenin yapılmasını emretmiş, zaman içinde kendisinden sonra gelen sultanlar da çeşitli eklerle burayı büyütmüştür. Surların yüksekliği yer yer 36 metreye kadar ulaşmaktadır. Kalenin üzerine oturtulduğu kayalar ve kalenin temeli birbirine o kadar uyumlu ve o kadar doğal bir biçimde kaynaşmış durumdadır ki, sanki kale, kayaların doğal bir uzantısıymış gibi görünür.

Tamamı kırmızı kum taşından yapılmış olan kalede büyük bir estetik kaygısıyla yapıldığı belli olan burçlar, jharoka denilen cumbalı pencereler ve kafesli bölümler hanedanın bütün ihtişamını yansıtmaktadır.

Mehrangarh Kalesinin surlarında bulunan toplar türünün ender örneklerindendir. Kalenin geçirmiş olduğu savaşlardan kalan mermi ve top izleri bazı surlarda ve duvarlarda görülebiliyor.

Sarayda karşılaşacağınız ilk bölüm ise hanedan ailesine ait, son derece güzel süslenmiş silahlar, kılıçlar, hançerler, zırhlar gibi savaş araç gereçleri sergileniyor. Birkaç tahtırevan da ilginç. Bunlardan birisi, gümüş ve altın kakmalı, üzeri arslan figürleriyle kaplıdır ve Moğol Hükümdarı Şah Cihan tarafından hediye edilmiştir. Phool Mahal (Çiçekli Salon), Minyatür Müzesi, Holi Chowk ve Moti Mahal gibi de pek çok alan eşlik etmektedir.

Müze içindeki merdivenlerden üst katlara çıkılınca sarayın öteki bölümlerine ulaşılıyor. Bunlardan ilki Minyatür Müzesidir. Burada 18. ve 19. yüzyıldan kalma Marwar tarzı minyatürler sergilenmektedir. Bunlar; saray halkının giysileri, süslü tören giysileri ve gündelik kullanılan eşyalardır. Diğer bir ilginç yerde kocaları savaşta ölen kadınlarının, kendilerini kale surlarından aşağıda yakılan ateşe atarak intihar ettikleri ve bu eylem öncesinden el izlerini duvara bıraktıkları bölüm.

Kale kompleksi yakınlarında, Maharaja Jaswant Singh II ve diğer üç kenotafın anısına beyaz mermerden yapılmış olan 19. yüzyıldan kalma kraliyet kenotasına sahip Jaswant Thada yatıyor. Öyle çok çok eski zamanlara ait değil ancak yine de tarihte tanıklık etmiş olduğu pek çok şeyde bulunmaktadır. 1899 yılında Maharaja 2. Jaswant Singh tarafından yaptırımış olan bu beyaz mermer saray, sembolik bir yapıdır. Ana binanın içinde sadece geçmiş dönem yöneticilerinin tabloları yer alır. Bahçedeki 4 mezar ise yine geçmişte yönetici olan kişilere aittir. Daha sonraları burası saray mensuplarının veya seçkin kişilerin öldüklerinde yakıldığı bir tören alanı haline getirilmiştir.

Bu iki yapı şüphesiz Jodhpur şehrinin tartışmasız sembolü, Rajasthan eyaletindeki kale-sarayların en muhteşemi, gece ışıklandırmasıyla tüm kentten görülebilen romantizmi ile mükemmel bir yapılardır. Bir gün yolunuz düşerse buraları ziyaret listenize eklemeyi ve seyahat fotoğraflarınızı bize göndermeyi unutmayın! Bir sonra ki yazılarımızda görüşmek üzere..

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here