Olağanüstü bir zekaya sahip, sanat tarihine yeni bir soluk kazandıran ünlü sanatçı; Pablo Picasso. İspanya, Malaga’da 1881 yılında dünyaya gelen tam adı Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso olan ressam, 1973 yılında Fransa’da hayata gözlerini yummuştur. 20. yüzyıl sanatı dediğimizde akla gelen ilk isimlerden biri ve Kübizm akımının öncüsü hatta yaratıcısıdır diyebiliriz. Sanatçımız, elbette Kübizm akımının temellerini atmadan önce de eserler ortaya koymuştur. Picassso’nun sanat hayatını birçok farklı döneme bölmek mümkün. Yaşadığı yıllar boyunca pek çok farklı konu işlemesinin yanı sıra farklı akımlara ait eserler de yapmıştır. Bu dönemlerden en çarpıcısı ve en önemlilerinden biri de Picasso’nun Mavi Dönemi’dir. 1900-1904 yılları arasına tekabül eden bu süreç Pablo Picasso’nun duygusal olarak zor günler geçirdiği ve bunu eserlerinde de işlediği bir dönemdir. Bu zaman zarfında yapmış olduğu eserler çoğunlukla monokrom yani tek renk kullanılarak yapılmış resimlerdir. Verilen isimden de anlaşılacağı üzere; mavi tonlarının hakimiyeti söz konusudur bu resimlerde. Tabii ki o dönem yaratıcı sanatçılarının yaşadığı en büyük sorundan o da nasibini almış, eserleri yaptığı zamanda satılamamıştır fakat bu eserler elbette günümüzde büyük rağbet görmektedir. Bu hüzün yüklü eserlerin ortaya çıkış sebeplerinden en önemlisi, en yakın arkadaşı Carlos Casagema’nın kendini vurarak ölmesi ve bu kaybın yarattığı acıdır. “Casagema’nın öldüğünü öğrendiğimde mavi rengini kullanmaya başladım.” diyen Picasso, yaşadığı depresif ruh halini tuvallerine yansıtmıştır.

Bu dönemde resmedilmiş eserlerden bir tanesi “La Vie (Yaşam)”dir. Resimde önde görmüş olduğumuz erkek figür Casagema’dır, sanatçımız; ölen arkadaşının ardından onu sonsuza kadar yaşatmak için kendisini konu edinmiştir burada. Yanında ona sarılarak duran kadın figür, Casagema’nın aşık olduğu fakat bir karşılık alamadığı arkadaşları Germaine’dır. Yanda duran anne ve bebek bazı kaynaklara göre onların asla sahip olamayacakları aileye bir göndermedir. Bazılarına göre ise Picasso’nun kendisi ve annesidir tasvir edilen. Önemli olan kişilerin kim olduğu değil verilmek istenen duygudur esasen ve kesin bilinen bir şey varsa o da bu eserin seyircisine yüklediği hüzün ve acıdır. Arkada alt kısımda bir taslak gibi görünen figürün ise Van Gogh’un “Sorrow (Hüzün)” adlı eserinden alındığı söylenmektedir. Ayrıca, La Vie eseri X-Ray ile incelendiğinde aslında bu resmin yine Picasso’nun yapmış olduğu, “Last Moments (Son Anlar)” isimli başka bir eser üzerine yapıldığı görülmüştür. Bu eser Picasso’nun kendi kız kardeşinin difteriden ölmeden önceki son zamanlarını konu aldığı bir eser olup Casagema’nın görüldüğü yerde önceden kendi otoportesi yer almaktadır. Eser, günümüzde Cleveland Museum of Art’ta görülebilmektedir.

Genius: Picasso adlı belgesel dizi, sanatçının hayatı ve hayatına giren her karakteri daha iyi anlamamızı sağlayan sürükleyici bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Bu eserde bahsi geçen kişiler ve Casagema’nın intiharı da çok çarpıcı bir şekilde ele alınmış, Picasso hakkında detaylı bilgi edinmek isteyenler 2018 yapımı bu diziye de bir göz atabilirler.

Kaynak 1,2,3

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here