Geçen yazımda yeşile olan saygım ve sevgimden ötürü sizler için yemyeşil bir ev dekore etmiştik. Şimdi sırada aslında yeşilden daha da favorim olan diğer bir renk mavi var. Mavi hepimizin de bildiği üzere sakinlik, dinginlik hatta düşüncelerimize bile bazen derinlik veren renk olarak kabul ediliyor. Günümüzde genelde ‘erkek’ çocuk odalarında bu renk kullanılsa da yoğun olarak birazdan göreceğiniz görsellerde de olduğu gibi evimizi komple mavi-lacivert yapsak da muhteşem görünecek. Hazırsanız mavi turumuza başlayalım!

Mavi Koltuklar

Geleneği bozmayarak evin yine en çok dikkat çeken parçası koltuklar ile başlamak istedim. Yeşil dekorasyonda olduğu gibi mavinin koyu bir tonu olan lacivert renk koltuklar aslında günümüzde oturma odası/salon dekorasyonu için en çok tercih edilen renkler bir tanesi.

Hafif petrol yeşiline kaçan ama baktığınızda mavinin de bir tonu olan bu renklerdeki koltuklar evin odak noktasını renklendirmeye ve eve coolluk katmak için bire bir diyebiliriz aslında.

Hayır ben açık renk mavi seviyorum diyenlerdenseniz o zaman biraz daha spor ve daha soft renklerden mavi seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aslında sahip olduğunuz her koltuğu üzerine koyacağınız yastık, battaniye, koltuk örtüsü ile koltuğunuzu daha klasik veya daha spor hale getirmek tamamen sizin elinizde. Ama önce mavi-lacivert bir koltuk almak şart! Öyle değil mi ama?

Mavi Duvarlar

Evimizin duvarlarını genellikle aldığımız her mobilya ile uyumlu olması için açık renklere boyarız ve sonrasında bu rengi ısıtmak, evimize ruh katmak için üstüne tablo da assak, çiçeklerle de kaplasak, önüne rengarenk koltuklar da koysak bizi pek de doyurmaz. Çünkü kendisinin tek başına anlamı olan renkler varken biz gideriz bej rengine duvarımızı boyarız.

Aranızda evinin duvarlarını cesaret edip koyu renge boyamış olan varsa tebrik ederim çünkü yazarınız henüz buna cesaret edemedi ve hala Pinterest’ten bu güzel görsellere bakarak iç geçiriyor.

Belki bir iç mimar olamadım ancak duvarlarınızı bu şekilde lacivert rengine boyarken benim tavsiyem odanızın geniş ve ferah olması sizin için önemliyse iyi ışık alan ve hacmi diğer odalara nazaran daha büyük bir odanızı lacivert rengine boyamayı tercih etmelisiniz. Hafif açık renkler duvarı ve ışığı kolaylıkla kurtarırken koyu renkler size ve evinize kasvet verebilir. Ya da benim gibi buna cesaret edemeyenlerdenseniz sadece bir duvarınızı renklendirerek şahane bir ortam yaratabilirsiniz.

Mavi Battaniye ve Yastıklar

Bu yazıyı yazmak için görselleri ararken tahmin edebileceğiniz üzere kendi zevklerime göre görseller seçip ekliyorum. Battaniye ve yastık araştırması yaparken ise gözüme çarpan tek şey kocaman örgüler ile örülmüş yumoş battaniyeler ve aşırı açık renk, üzeri deli gibi desenli yastıklardı. Bu tarz ürünler benim için evi biraz klasikleştiren parçalar kategorisine girdiği için onları çok baz alamadım (sevenleri varsa bunun için özür diliyorum).

Gözüme çarpan sevdiğim diğer detaylar ise bu koltuk üzerine veya yatak odanızda yatağınızın üzerine atabileceğiniz püsküllü battaniyeler oldu. Hem çok amaçlı hem de görsel açıdan sizi tatmin edebilecek şahane parçalar. Bunların yanında ise mavi koltuğunuzun üzerine koyabileceğiniz çeşit çeşit yastıklar. Lacivertin üzerine yine aynı renk olur mu hiç diyorsanız eğer, farklı tonlarda düz yastıklar ile koltuğunuza hem ruh hem de karakter katabilirsiniz. (Yazar bunu test etti ve onayladı.)

Mavi Vazolar

Geçen yazımda da yer verdiğim vazolar da tabii ki farklı şekil ve renkte olanlarına bu yazımda da yer vermek istedim. Vazolar ve çiçekler isterseniz oturma odanıza, isterseniz yatak ve yemek odalarınıza yerleştirdiğinizde oraya tamamen farklı bir hava veren muhteşem parçalar.

Binlerce çeşidi ve binlerce rengi olan vazolardan en sevdiklerim sizler ile paylaştığım bu vazolar oldu. Şekilleri itibariyle kendilerine has olan vazoları daha çok seviyorum. Çünkü bu tarz parçalar sizleri uğraştırmıyor ve olduğu yere zaten bambaşka bir anlam katıyor. Size de sadece durup izlemesi kalıyor. (Benim kadar dekorasyon delisiyseniz bu dediğimi anlarsınız.)

Mavi Çiçekler

Mavi çiçek bulması aşırı zor olan bir çiçek sanırım. Çok uzun zamandır kendim için mavi ortanca aradığım halde (mevsimi de olmayabilir ona tam hâkim değilim) hiçbir yerde bulamadım. Sağ olsun bu yazı sayesinde mavi çiçekler ile yapılan organizasyonlar içimi açtı. Evinizin renkleri maviyle tezat olsa bile maviyi ya da tonlarını seviyorsanız gerçekten ulaşması (mevsimi ise) ve dekorasyon anlamında sizi tahmin etmesi en yüksek olan parça sanırım mavi çiçekler. Beyaz ve mor ile birleştirilen bu görsellerdeki mavi güller ve diğer çiçekler çok çok güzel ve bir o kadar da taze görünüyor.

Mavi Halılar

Halıda sadece patch (yama) desenini seven biri olarak tek renk halılar benim tek favorim diyebilirim. Evimizde dinginliği ve huzuru isterken gözümüze karman çorman gelen bir halıyı pek gözümde canlandıramıyorum. Evinizin farklı renklerde olması tek renk lacivert bir halıyı evinize almaya engel olamaz sanırım. Şunların coolluğuna bakar mısınız? Bence bir düşünün derim.

Yatak Odaları

Dekore etmeyi en çok sevdiğim diğer bir oda ise evin oturma odası/salonundan sonra en önemli oda olan yatak odası. Yatak odalarında sakinleşmek ve huzur bulmak sanırım sadece benim için değil hepimiz için çok önemli. Belki buna hiç değer vermiyor olabilir ‘Amaaan ne önemi var yatak rahat olsun yeter’ diyenlerden bile olabilirsiniz. Ancak renklerin insanlar üzerindeki etkisini burada es geçmemek gerek.

Duvarlarınız, yastık ve çarşaflarınız, kullandığınız objelerdeki softluk ve bu softluğun içindeki mavilik siz farkında olmadan bile sizin ruhunuza işleyecek değer de diyebiliriz.

Yemek Odaları & Masa Düzenleri

Diğer yazımdan farklı olarak buraya masa düzenlerini de eklemek istedim. Günümüzde özel günlerde yapılan organizasyonlar artık bir altın değerinde. Ancak ben bunu evimde de yaşamak istiyorum diyenlerdeniz eğer, Pinterest’te sizi bir cennet bekliyor.

Yemek odalarının duvarlarında kullanılan renklerden masaların üzerindeki bardağın rengine kadar her şeyin mavi olduğu bir odada ne kadar durabilirsiniz? Şaka şaka öyle bir oda zaten yoktu, dekorasyon zehirlenmesi geçirmeyelim diye iç mimarlar o kadar da ileriye gitmemişler.

Ancak şunu söyleyebilirim ki masa düzenlerine bakarken insanın gözleri dolmuyor değil. Her şeyi mavinin tonundan oluşan bu masalarda sanırım insan yemek yemeye kıyamaz. Çiçeklerden sonra en kolaylıkla ulaşılabilecek parçalardan biri de mavi-lacivert yemek takımları olabilir. Evimizin her şeyi olan Ikea, görsellerdekine çok benzer daha parlak olan bir seti uygun olabilecek bir fiyata biz mavi severler için satışa sunuyor.

Bu kadar güzel ilham veren görsellerden sonra yazar mavi çiçek almak için yollara düşüyor. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here