Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2754

Tüm dünyada büyük bir başarıya imza atarak adından sıkça söz ettiren Harry Potter serisi, sinemaya kazandırdığı genç ve yetenekli oyuncularla da dikkatleri üzerine çekiyor. Hermione Granger karakterine hayat veren güzeller güzeli Emma Watson da bunlardan biri.

Tam adı Emma Charlotte Duerre Watson olan başarılı oyuncu, 15 Nisan 1990’da Paris’te dünyaya geldi. 5 yaşına kadar yaşadığı Paris’ten, anne-babasının boşanması nedeniyle ayrılmak zorunda kaldı. Annesi ve erkek kardeşi ile birlikte İngiltere’nin Oxfordshire kentine taşındı. Henüz 6 yaşında küçücük bir kız çocuğu olmasına rağmen oyuncu olma hayalleri kuruyordu. Bu nedenle Stagecoach Sahne Sanatları Okulu’nun Oxford şubesinde şan, dans ve oyunculuk dersleri almaya başladı. Hiçbir deneyimi olmadığı halde, sinemaya ilk profesyonel adımını, 1999 yılında bir roman uyarlaması olarak hayata geçirilen Harry Potter ve Felsefe Taşı filmiyle attı. Yapımcılar onu tiyatro hocası sayesinde buldular. Sekiz ses sınavından geçtikten sonra herkesi kendine hayran bırakarak 9 yaşında ilk başrolünü kaptı. Serinin yazarı J.K Rowling, çekimlerin her aşamasında destek oldu minik Emma’ya.

Harry Potter ve Felsefe Taşı 2001 yılının en çok gişe hasılatı elde eden filmi olduğunda, Emma da sergilediği şahane performansı nedeniyle “En İyi Genç Aktris Ödülü”nü kazanacaktı. Bunun haricinde ayrıca 4 tane daha ödüle aday gösterildi. Artık bütün dünyanın dikkatini çekiyordu küçük aktris. Otoriteler, oyunculuğundan övgüyle söz ettiler. 1 sene sonra Harry Potter ve Sırlar Odası ile tekrar kamera karşısına geçti. Serinin bu ayağı da ona Otto Ödülleri’nde “En İyi Kadın Film Yıldızı Ödülü” nü kazandırdı. Film tüm hızıyla devam edip başarısına başarı katarken Emma da durmuyordu. 2006 yılında Teen Vogue Dergisi’nin kapağında yer alarak bu derginin kapağına çıkan en genç kişi olma unvanını elde etti.

Teen Vogue Dergisi, 2006.

2007 yılında vizyona giren Harry Potter ve Zümrüdü Anka Yoldaşlığı filmi ile İngiltere’nin ulusal film ödüllerinde “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”ne layık görüldü. Yine aynı dönemde, filmde olduğu gibi gerçek hayatta da yakın arkadaşları olan Daniel Radcliffe ve Rupert Grint ile beraber Hollywood şöhretler bulvarına el ve ayak izlerini bıraktı.

Harry Potter ile dünyanın dört bir yanına ulaşan bu genç oyuncular, devasa bir hayran kitlesini de peşlerinden sürüklüyorlardı. Emma ise daha çok olgunluğu ve masumluğu ile çekiyordu dikkatleri. 10 yıl süren bu 8 filmlik macera, onu hızla zirveye taşıdı. Sinema sektöründe tanınırlık, iki sağlam arkadaş ve ayrıca 10 milyon sterlin de kazandırdı. Serinin 6. filmi olan Harry Potter ve Melez Prens’teki muhteşem oyunculuğu ise güzel yıldızın şöhretini adeta ikiye katlayacaktı. Washington Post; “Bu onun şimdiye kadarki en büyüleyici performansı.” yorumunu yapıyordu.

Watson, filmlerden elde ettiği bütün parayı ailesine verdi. Bir yandan da başarılı bir şekilde eğitimine devam ediyordu. Sette rol arkadaşları ile birlikte aldıkları özel derslerini bile hiçbir zaman aksatmayacaktı. 2014 yılına gelindiğinde ise Brown Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Anne ve babası boşandıktan sonra başka evlilikler yaptıkları için geniş bir ailede büyüdü. Babasının yeni eşinden 3, annesinin yeni eşinden ise 2 tane kardeşi oldu. Zaman zaman kardeşlerinin de küçük birer rolle Harry Potter’da yer almalarını sağladı.

Böyle parlak bir yetenek pek tabii ki sadece Harry Potter ile sınırlı kalmamalıydı. 2008 yılında ünlü moda devi Chanel’la 3 milyon dolarlık bir anlaşma imzalayan Emma Watson, Chanel Mademoiselle parfümlerinin marka yüzü oldu. 1 yıl sonra ise Burberry’nin sonbahar-kış sezonu çekimleri için mankenlik yaptı.

2011’de Marilyn ile Bir Hafta ve 2012’de de Saksı Olmanın Faydaları filmlerinde yer alarak yükselişini sürdürdü. Ardından; Nuh: Büyük Tufan, Colonia ve Korku Terapisi gibi başarılı yapımlarda başrol oynadı. 2017’de yine başrol olarak kadrosuna girdiği ünlü Disney yapımı Güzel ve Çirkin, dünya genelinde 1 milyar dolar kazanç elde ederek o yılın en yüksek hasılatlı filmi oldu. Hiç kuşku yok ki Emma’nın bu başarıda çok büyük bir katkısı var. Yine aynı yıl bir roman uyarlaması olan The Circle’da hayat verdiği Mae karakterinin altından da zorlanmadan kalkacaktı.

Güzel ve Çirkin

Son olarak biraz da ilgi alanlarına değinmemiz gerekirse eğer; dans etmeyi ve şarkı söylemeyi çok seviyor güzel oyuncu. Ayrıca iyi resim çiziyor, balık tutmaya bayılıyor ve bol bol tenis oynuyor. Biz de kendisine sanatla dolu uzun bir ömür dileyerek yazımızı burada noktalıyoruz.

Kaynak: 1, 2

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2754

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here