Belçika’nın kuzeybatısında bulunan, masalsı güzellikte bir Orta Çağ şehri olan Brugge, nüfusu çok olmamasına rağmen turistler tarafından yoğun ilgi gören bir şehir. Şehirde ikamet eden kişi sayısının yaklaşık 3 katı kadar turist alan bu şirin şehri, bu kadar meşhur yapan şey ise İkinci Dünya Savaşı’nda yok denecek kadar az zarar görmesi ve Avrupa’nın en iyi korunmuş Orta Çağ şehirlerinden biri olması.

Ayrıca tarihi ve kültürel yapısını koruması sayesinde de UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmeye hak kazanmıştır.

900 yıllık tarihi boyunca Brugge, Bruges ve Bruggas gibi birçok farklı isimle anılan bu şehrin isminin kaynağı hakkında birçok teori mevcut. Bunlardan biri, ismin, Eski Felemenkçe’de köprü anlamına gelen “brugga” kelimesinden geldiği; bir başkasıysa, Eski İskandinavyaca liman anlamında kullanılan “brygga” kelimesinden türetildiğidir.

Brugge’de Gezilecek Yerler
Küçük bir şehir olmasına rağmen Brugge gezilip görülecek birçok farklı güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır.

  • Kanallar

Ticari faaliyetler için 12. yüzyılda inşa edilen kanallar günümüzde genellikle küçük botlarla yapılan turistik kanal turları adına kullanılmaktadır. Bu turlar 30 dakika sürüyor ve Brugge’e gidince kesinlikle yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Tur süresi boyunca dört bir yanda Orta Çağ’dan kalma kiliseler, müzeler, heykeller, katedraller ve evleri seyre dalarak Brugge’ün tarihini ve mimari yapısını daha iyi anlayabilirsiniz.

  • Grote Markt

Türkçede “Büyük Pazar” anlamına gelen Grote Markt tarih boyunca hem şehrin hem de tüm ülkenin en önemli ticaret merkezlerinden biridir. Brugge’ün tam kalbinde yer alan bu meydanın içinde kurulan pazarların yanı sıra etrafında da West Flanders Bölgesel Adliyesi ve Belfry Çan Kulesi gibi birçok tarihi yapıya tanıklık etmek mümkündür.

  • Belfry Çan Kulesi

Belfry, geçmişte savaş anında gözlem binası olarak kullanılması amacıyla şehrin tam ortasına inşa edilmiştir ve aynı zamanda hazine ile devlet arşivlerine de ev sahipliği yapmıştır. Bu çan kulesi, Brugge’ün UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesini sağlayan en önemli yapılardan biri olup tepesine çıkanlar için şehrin güzelliklerine muhteşem bir manzara eşliğinde sunar. Ayrıca Belfry, 83 metrelik boyuyla şehrin en uzun binasıdır. İnşa edildiği tarihten bu yana şehirde yeni yapılan hiçbir yapının onun boyunu geçmesine izin verilmemiştir ve bu günümüzde de halen yasaktır.

  • Minnewater Parkı

Brugge’ün güneyinde bulunan ve şehrin en huzurlu yerlerinden biri olan dikdörtgen şeklindeki Minnewater Gölü, Brugge’e gidince kesinlikle görülmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Minna ve savaşçı sevgilisi Stromberg’in arasındaki ilişkinin trajik sonu, yerel bir efsanenin doğmasına sebep olmuştur ve inanışa göre Minnewater Gölü’nün üstündeki köprüden geçen çiftler, sonsuz aşkı yaşama fırsatı bulacaklardır. Bu efsane de doğal olarak gölü şehrin en romantik yeri haline getirip aynı zamanda “Aşk Gölü” olarak da anılmasına neden olmuştur.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here