İyinin çok iyi, kötünün ise çok kötü olduğu o büyülü masal dünyası neredeyse her yaştan insanı derinden etkilemeyi başarıyor. Hayali mekanların çekiciliği, karakterlerin doğaüstü güçleri ve özellikle kötülerin cezalandırılmasının bu duruma çok büyük bir katkısı var. Günlük hayatın sıkıcılığından bunalmış hissediyor ve kendinizi rahatlatmak istiyorsanız eğer, gelin sizin için derlediğimiz 10 “masal” gibi filme birlikte göz atalım.

10) Pamuk Prenses ve Avcı / Snow White and the Huntsman (Imdb 6.1)

          Oscar ödüllü Charlize Theron’un kötü kraliçeyi, Kristen Stewart’ın pamuk prensesi ve Chris Hemsworth’un avcıyı canlandırdığı bu filmde; genç pamuk prenses güzelliği nedeniyle kraliçenin öfkesinden kurtulamaz. Kraliçe, onu öldürmesi için bir avcı görevlendirir ancak avcı pamuk prensesin canını bağışlayacak ve hatta ona yardım bile edecektir.

9) Hansel ve Gratel: Cadı Avcıları / Hansel and Gratel: Witch Hunters (Imdb 6.1)

            Zencefilli ev ile alakalı trajik kazadan 15 yıl sonra; Hansel (Jeremy Renner) ve Gratel (Gemma Arterton) adlı kardeşler, kendilerini cadıları yok etmeye adayan birer avcıya dönüşür. Yıllar geçtikçe ikizler bu alanda ustalaşır ve ünlenirler. Tehlikeli sözler, lanetler onlara işlemez. Şimdiki görevleri ise kanlı ay ayini esnasında yapılacak olan cadılar toplantısını engellemektir.

8) Alis Harikalar Diyarında / Alice in Wonderland (Imdb 6.5)

            Bir Tim Burton filmi olan bu yapım; 17 yaşındaki Alice’in beyaz bir tavşanı takip ederek kendisini harikalar diyarında bulmasıyla başlıyor. Aslında 10 sene öncesinde de ziyaret ettiği yeri ikinci ziyaretinde hatırlamıyor Alice. Harikalar Diyarı’nda onu karşılayanlar arasında, Mad Hatter karakterine hayat veren Johnny Depp de var. Kırmızı kraliçeyi ise Helena Bonham Carter canlandırıyor.

7) Dev Avcısı Jack / Jack the Giant Slayer (Imdb 6.5)

        İnsanlar ve devler bir arada yaşarken, güzel prenses kaçırılır ve bu durum ülkenin geleceğini tehlikeye sokar. Bu sırada genç bir çiftçi, prensesi geri getirip barışı sağlamak adına devlerin ülkesine doğru zorlu bir kurtarma görevine atılır. Bunu yaparken devasa bir fasulye sırığını da kullanacaktır. Filmin yönetmen koltuğunda; Valkyrie, X-Men ve The Usual Suspects gibi önemli yapımlara imza atan Bryan Singer oturuyor.

6) Malefiz / Maleficent (Imdb 7.0)

           Bu film, Uyuyan Güzel masalını kötü peri Malefiz’in (Angelina Jolie) gözünden anlatıyor. Huzurlu bir orman krallığında büyüdüğü için mutlu bir yaşam sürdüren Malefiz, gösterişli siyah kanatlara sahip olan güzel bir kadındır. Aşık olduğu adam tarafından kanatları kesilerek hayal kırıklığına uğratılınca insanlara düşman olur ve intikamını o adamın kızına kara büyü yaparak alır.

 5) Güzel ve Çirkin / Beauty and the Beast (Imdb 7.4)

         Belle’in (Emma Watson) babası, ormanda kaybolup canavar tarafından tutsak edilir. Güzel Belle ise kendi hayatını babasının hayatına karşı takas eder ve sonunda da canavara aşık olur. Yapımcılığını Disney’in üstlendiği bu masal filmi, 2017’nin şubat ayında izleyicisiyle buluştu.

4) Sindirella / Cinderella (Imdb 7.4)

           Ella’nın (Lily James) babası, eşinin ölümü üzerine başka bir kadınla evlenir. Çok sevdiği babasına destek olmak isteyen genç kız, üvey annesi (Cate Blanchett) ve üvey kız kardeşlerini hemen kabullenir. Fakat babası da aniden ölünce Ella bu zalim üvey anne ve kız kardeşler ile baş başa kalacaktır. Kısa zaman içinde kendi evinde bu üç kadının hizmetçisi durumuna düşer. Tek kurtuluşu kentte düzenlenen ve tüm genç kızların katılacağı o balodur… Filmde yakışıklı prensi Richard Madden, koruyucu periyi ise Helena Bonham Carter canladırıyor.

3) Karmakarışık / Tangled (Imdb 7.8)

Bir Disney yapımı olan bu animasyon filminde, klasik Rapunzel masalı işleniyor. Doğduğu günden beri şatosundan dışarı adım atmayan Rapunzel, tesadüf eseri krallığın en çok aradığı hırsız Flynn Rider ile karşılaşır. Aksiyon dolu bir macera ile gerçek kimliğine ulaşırken, dışarıdaki dünyayı da keşfedecektir.

2) Pan’ın Labirenti / El Laberinto del Fauno (Imdb 8.2)

10 yaşındaki Ofelia, yeni taşındığı evin arka bahçesinde esrarengiz bir labirent keşfeder. Labirentin içerisinde yaşayan Pan adındaki yaratık, küçük kızın tüm yaşamını değiştirecektir. 2006 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye için yarışan filmin yönetmen koltuğunda, Guillermo del Toro oturuyor.

1) Oz Büyücüsü / The Wizard of Oz (Imdb 8.1)

Halası ve amcasıyla beraber çiftliklerinde mutlu bir yaşam süren Dorothy, sevimli köpeği komşusu tarafından elinden alınmak istenince evden kaçar. Pişman olup geri dönmeye çalıştığı sırada ise bir hortuma yakalanır ve kendisini Oz’un renkli dünyasında bulur. Dorothy yolda 3 yeni arkadaş edinir: Kalpsiz Teneke Adam, Beyinsiz Korkuluk ve Korkak Aslan. Bu ilginç arkadaşlar uzun yolculuklarında Dorothy’ye yardım eder ve onu korurlar. Yolculuğu başarıyla tamamlamaları, kahramanlarımızın dileklerinin gerçekleşmesini sağlayacaktır… 1939 yılında gösterime giren bu film, üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala daha orijinalliğini koruyor. Özellikle nostalji severler için mutlaka izlenilmesi gereken bir başyapıt.

 

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here