Hepimizin fotoğraflardan tanıdığı, peri masallarından fırlayıp gelmiş hissiyatı veren ve çoğu kişinin “pocket list’’ inde yer alan Hallstatt ile ilgili sizler için detaylı bir yazı derledik. Umuyoruz ki bu yazıyı okuduktan sonra çantanızı, valizinizi toplar ve yola koyulursunuz. Keyifli okumalar dileriz! 

Hallstatt’ta Gezilecek Yerler

Avusturya’nın en çok turist çeken noktası olması ile birlikte Dünya’da en çok fotoğrafı çekilen 5 yerden birisi olarak gösterilen Hallstatt gerek tarihi, gerekse doğası gereği gerçekten insanın başını büyülecek derecede büyük bir güzelliğe sahip.

Dünya’nın en eski, en yaşlı tuz madenlerinin Hallstatt’ta bulunması şehrin sahip olduğu büyük avantajlardan sadece bir tanesi. Tuz Madenleri’ne çıkmak için iki seçeneğiniz var; 1 saatlik bir yürüyüş parkuru veya 3 dakikalık bir füniküler macerası. Yaklaşık 30 Euro vererek de funiküler maceranızı gerçekleştirebilirsiniz.

  • Gözlem Noktası’na Çıkmak

Eğer Hallstatt’a gelmiş ve henüz nereye gideceğinize karar vermediyseniz endişelenmeyin! Çünkü kendinizi bir anda Hallstatt’ın tepesinde, bahsetmiş olduğumuz tüm güzellikleri izlerken bulacaksınız. Ve en nihayetinde kendinizi uzun düşüncelere dalmış bir şekilde manzaranın keyfini çıkarıyorken bulacaksınız. 

  • Beinhaus’u (Kemik Evi’ni) Görmek

Eski dönemlerde ölülerin konulduğu evler çok yaygındı ancak zamanla birlikte bu evlerin çoğu yok oldu. Hallstatt’ta bulunan kemik evi ise bu evlerin arasında en sonunculardan birisi olmakla birlikte içerisinde 1200’e yakın sayıda kafatası bulunduruyor. Bu kafataslarının çoğu 18. yüzyılın sonlarına doğru boyanmış, bazısı ise 20. yüzyılda hala boyanmaya devam edip sergilenmiş. Bu eve giriş ücreti ise yalnızca 1.5 Euro. 

  • Schnaps İçin

Schnaps; aslen Almanların yaptığı ama çevre Avrupa ülkelerinde de ünlü, kışın kar altında ısınmak için içilebilecek en güzel içeceklerden bir tanesi. Bir çok aroması bulunan Schnaps’ı denemenizi tavsiye ederiz.

  • Şnitzel Yiyin

Avusturya denilince akla ilk gelen yiyeceklerden birisi olan Şnitzel’i denemeden gitmek olmaz tabi ki. Bräugasthof adlı restaurant ise Şnitzel veya birbirinden ünlü Avusturya yiyeceklerini tatmanız için en doğru adres!

Hallstatt’ta Nerede Kalmalı?

Hallstatt’a günübirlik gitmeyi de tercih edebilirsiniz ancak doyasıya gezmek için kalmayı isterseniz de Hallstatt’ta bunun için bir çok otel seçeneği mevcut. Hallstatt’ın küçük olmasının avantajlarından bir diğeri de otelinizi bulmak için haritanıza bakmaya veya metro istasyonları içerisinde kaybolmanıza gerek kalmaması.E peki hangi otellerde kalmalıyız? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 

  • Seehotel Gruner Baum
  • Heritage Hotel Hallstatt
  • Gasthof Bergfried

Bu 3 otel arasından herhangi birini seçebilirsiniz. Hallstatt içerisinde bu otellerin dışında daha bir çok otel seçeneği de mevcut ancak sizlere bu 3 oteli gönül rahatlığı ile tavsiye edebiliriz. 

Hallstatt Nerede? 

Hallstatt, Avusturya’nın Yukarı Avusturya bölgesinde, Salzkammergut’a bağlı bir köy. 

  • Hallstatt Salzburg arası 72 kilometre 1 saat 15 dakika,
  • Hallstatt Viyana arası 289 kilometre 3 saat 20 dakika
  • Hallstatt Graz arası 177 kilometre 2 saat 25 dakika mesafede.

Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

*Viyana’dan Hallstatt’a Ulaşım: Aslında Viyana’dan Hallstatt’a geçmek pek mantıklı bir yol değil zira arasında yaklaşım 300 km gibi bir mesafe var. Ancak biletinizi Viyana’ya almış ve Viyana’dan sonra Hallstatt’ı da ziyaret etmek istiyorsanız 2 farklı seçeneğiniz bulunmakta: Araba kiralamak veya tren kullanmak. Ancak trenle Hallstatt’a ulaşım biraz uzun ve yorucu olabilir. Çünkü ilk olarak Viyana’dan trenle Attnang-Puchheim’a gidip oradan tren değiştirerek Halstatt’ın tren istasyonuna ulaşmanız gerekiyor. Daha sonra da tren istasyonundan Hallstatt’ın merkezine feribot kullanarak geçmeniz gerekiyor. Yani 3 vasıta ile ulaşmış oluyorsunuz. Bu uzun yolculuğun sonucunda tabi ki Hallstatt’ın eşsiz doğası sizin tüm yorgunluğunuzu alacaktır lakin biz sizlere doğrudan araba kiralayarak geçmenizi tavsiye ederiz. (Tren saatlerini öğrenmek ve bilet almak için www.oebb.at/de sitesini ziyaret edebilirsiniz.)

*Salzburg’dan Hallstatt’a Ulaşım: Salzburg’dan Hallstatt’a ulaşmak için 3 farklı seçeneğiniz bulunmakta. Bunlar: tura katılmak, araba kiralamak ya da Bad Ischl’ye otobüsle ulaşarak oradan Hallstatt’a trenle geçmek. Ancak son seçenek oldukça zamanınızı alabilir. Çünkü Hallstatt Tren İstasyonu’na indikten sonra bile köyün içine ulaşabilmek için bir kez daha feribota binmeniz gerekiyor. Bunun yerine araba kiralayarak hem yukarıda söz ettiğimiz yerleri geze geze, hem de daha rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Salzburg – Hallstatt arası arabayla yaklaşık 70 km.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here