Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

Mimar ve grafik tasarımcısı olan İtalyan Federico Babina, dünyayı olduğundan farklı, kimi zaman bir çocuğun gözünden kimi zaman da hayal gücünün sınırlarını zorladığı dünyasından gözlemleyen bir sanatçı.

Yapmak istediği her şeyi netlik ve aynı zamanda karmaşa ile sunan sanatçı mimarlık hayatının getirdiği imkanların yanı sıra imkansız olacak şeyleri tasarlayarak çizmeye başlamış.

Keşfetmenin de ötesinde, dünyaya tamamen aç gelen sanatçı dünyayı farklı teknikler ile yeniden tasarlamayı sevdiğini her fırsatta dile getiriyor. Dilin zenginliği ve formların sınırlarını hayal gücü ile yok etmeyi kendine ilke edinmiş sanatçı oluşturduğu her eserine ise ayrı bir hikaye katıyor. Çizimlerini, tasarladığı şeyleri sanki bir olaydan çıkarırcasına oluşturan sanatçı için bütün bunları sanatın birer parçası olarak kabul edip sanatseverler ile buluşturuyor.

Daha önce akıl hastalarını ev şeklinde çizen İtalyan illüstratör Federico Babina‘nın Arctitale adlı projesinde masal karakterlerinin gerçek hayattaki konumları ve evleri ile beraber yeniden hayat bulmalarına yardımcı oluyor.

Masaldan kopmayarak, hayal ürünü olan her şeyi somut ve aynı zamanda modern bir hale dönüştüren mimar, bakış açısının ve hayal gücünün ne denli kuvvetli olduğunu net bir şekilde anlatıyor.

ROBIN HOOD

Zenginden alıp fakire veren, günümüzde birçok oyuna, diziye ve filme konu olmuş İngiliz masal karakteridir.

HANSEL AND GRETEL

Hansel ve Gretel, Grimm Kardeşler ve onlardan da önce Giambattista Basile tarafından uyarlanan bir masal. Alman kökenli olduğu öne sürülür.

PETER PAN

Peter Pan, İskoç roman ve oyun yazarı J. M. Barrie’nin yarattığı en ünlü karakter olan Peter Pan’ın maceralarını konu alan çocuk kitabı.

SLEEPING BEAUTY

1697’de Fransız yazar Charles Perrault’un ve 1812’de Alman masal derleyicisi Grimm Kardeşler’in yazıya geçirdiği masalı daha önce İtalyan şair Giambattista Basile’in Ay, Güneş ve Talia adıyla derlemiş ve şairin ölümünden sonra 1634’te yayımlanan kitabında yer almıştır.

PINOCCHIO

Pinokyo, Carlo Collodi tarafından yazılmış Pinokyo baş karakteri olan kurgusal kahraman. Tahtadan bir kukla olarak yapılan Pinokyo’nun tek isteği Geppetto babasının dileği gibi gerçek bir oğlan çocuğu olmaktır.

SNOW WHITE AND THE SEVEN DWARFS

Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, ilk kez 1812 yılında Alman Grimm Kardeşler tarafından derlenmiş ve basılmış olan bir halk masalıdır.

ALICE IN WONDERLAND

Alice Harikalar Diyarında, Lewis Carroll mahlasını kullanan Charles Lutwidge Dodgson tarafından 1865 yılında yazılan, John Tenniel tarafından resimlendirilmiş kurgu romandır.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here