Marvel’ın en ünlü süper kahraman ekibi nedir?” sorusunu sorsak, herhalde çoğu kişi Avengers yanıtını verecektir. Aslında, bu cevap yanlış değil. Gerek çizgi romanlar, gerekse son zamanlarda oldukça popüler olarak çizgi roman ve sinema birlikteliği neticesinde Avengers, Marvel’ın en önemli yatırımı konumunda bulunuyor. 2008 yılında Iron Man ile başlayan Marvel Sinematik Evreni’nin, bu ekip üzerine kurulu olması bile, bunun en büyük göstergesi. Üstelik ekibin bu popülaritesi, ileride de artacak gibi duruyor.

Sinemanın, çizgi romanlardan da yüksek olan evrenselliği sayesinde Avengers ekibi, devam eden 10 yıl boyunca ününe ün katmış durumda. Marvel Stüdyoları’nın, planlı ve sürekli üzerine koyarak ilerleyişi, ekibin geniş coğrafyalara yayılmasını sağlayan en büyük etken olarak görülüyor. Üstelik birbiri ardına çıkan sıralı filmler ile, sonunda artan beklentilere de cevap vermeye büyük gayret eden Marvel, 2019 yılında ortaya koymaya hazırlandığı Avengers’ın bildiğimiz halinin son filmi olacak olan Endgame ile de büyük heyecana yol açmış durumda.

Her ne kadar Avengers: Infinity War filmi büyük bir etkinlik olsa da, Marvel geleceğe yönelik planlar yapmaya devam ediyor. Uzun yıllardır büyük bir özenle inşa ettiği sinematik evren neticesinde, pek çok iyi işe imza atan köklü çizgi roman şirketi, Avengers: Endgame filminden sonra da bu özeni devam ettirmek niyetinde. Bunun en büyük kanıtı ise tüm karakterlerini tekrar aynı çatı altında toplaması. Önce Sony’den Spider-Man’i geri alan Marvel, daha sonra da Fox ile yaptığı anlaşma sonucunda, X-Men ve Fantastic Four ekiplerinin haklarını tekrar geri aldı.

Marvel’ın bu hareketi, hayranları için büyük umutlar doğurdu. Çünkü Fox bünyesinde çıkan X-Men filmlerinin pek iyi olmaması, hayranlar için büyük bir sorundu. X-Men’in tekrar evine dönüşü ise, gelecekte ortaya konabilecek yeni film veya televizyon dizileri adına büyük önem taşıyor. Her ne kadar Hugh Jackman’ı, tekrar Wolverine olarak göremeyecek olsak da…

X-Men adına yeşeren bu umutlardan farklı olarak, bir başka kahraman topluluğuna da küllerinden yeniden doğma şansı verilmiş oldu. Geçmişte sinema hakları Fox’ta bulunan Fantastic Four, Marvel’ın en klasik ve önemli süper kahraman topluluklarının başında gelse de, ekibin sinemalardaki başarısızlığı oldukça büyük oldu. Üstelik sinemalardaki başarısızlık, çizgi roman serilerine de yansıdı ve Fantastic Four ekibi, çizgi roman panellerinde de artık yer alamaz oldu. En köklü ekiplerden olan Fantastic Four’un bu çöküşü ise, hayranları tarafından büyük bir hüsranla izlendi.

Neyse ki yapılan bu anlaşma, belki de X-Men hayranlarından daha çok Fantastic Four hayranlarını memnun etti. Fox ile yapılan bu anlaşma, Fantastic Four’un beyaz perdelere tekrar geri dönebileceğine bir işaretti. Daha da önemlisi ekip, tekrar çizgi roman panellerindeki yerini alabilecekti. Bu olay, çizgi roman hayranları adına büyük bir mutluluk anlamına geliyordu.

Biz de Fantastic Four ekibini, küllerinden doğuş ihtimali doğrultusunda mercek altına aldık. Farklı çizgi roman ekiplerine ilham kaynağı olan bu ekibin, ilk ortaya çıkışından bu yana gelişen olayları derledik. Umarız ki bu yazımız başarısızlıklardan dolayı unutulan bu ekibi, tekrar hatırlatmaya yeter.

Fantastic Four ekibinin ilk ortaya çıkışı, çizgi roman sektörünün Altın Çağı sonrasında gelen Gümüş Çağı’na dayanmakta. 1961 yılında, The Fantastic Four adındaki seriyle adını duyuran ekibin, yaratıcı kadrosunda ise çizgi roman tarihinin en önemli isimlerinden Stan Lee ve Jack Kirby bulunmakta. Çizgi roman sektöründeki çoğu karakterin veya topluluğun başka serilerde ortaya çıkıp, daha sonra kendi serilerine kavuştuğunu göz önünde bulundurursak, Fantastic Four ekibinin bu şekilde ortaya çıkışı, ekibin ne kadar büyük bir proje olduğunun kanıtı. Bir diğer kanıt ise, tahmin edersiniz ki yaratıcıları… Üstelik Fantastic Four ekibi, Lee ve Kirby elinden çıkmış ilk süper kahraman ekibi olma özelliğini de taşımakta.

Ekip, 4 kişiden oluşmakta. Süper ötesi bir zekaya sahip Reed Richards, onun en büyük aşkı Sue Storm, Sue Storm’un erkek kardeşi Johnny Storm ve Richards’ın öğrencilik yıllarındaki oda arkadaşı Ben Grimm… Bu 4 ismi bir araya getiren şey ise Reed Richards’ın, Empire State Üniversitesi’nde öğrenciyken üzerinde çalıştığı bir proje… Richards, o dönemlerde yıldızlararası seyahat edebilen bir araç üzerinde çalışıyordu. Richards’ın zekası, azmi ve kararlılığı bu projenin hayata geçirilmesi için yeterliydi. Nitekim öyle de oldu. Öğrencilik yıllarından sonra da, bu projesi üzerinde çalışmaya devam etti ve bir yığın zorluğa rağmen, projesini hayata geçirdi. Bir şekilde hayali olan bu aracı inşa eden Richards, bu araç için bir test sürüşü de ayarladı. Üstelik bu test sürüşünde, kendisiyle beraber ekibin diğer üyeleri de yer aldı. Ancak Ben Grimm, Richards’ın bu projesinin hala yetersiz ve tehlikeli olduğunu düşünüyordu. Ona göre, Richards’ın inşa ettiği aracın koruyucuları, yoğun kozmik radyasyon formlarına karşı yetersizdi. Planlanan bu test sürüşü araçtaki herkes için büyük bir tehlikeye yol açabilirdi.

Ancak Richards, bu test sürüşü konusunda oldukça ısrarlıydı. Ekibin diğer üyelerinin akıllarında bulunan soru işaretlerine karşılık olarak Richards, bunun ne kadar büyük bir proje olduğuna ve eğer başarırlarsa ne kadar büyük bir üne kavuşacaklarına dikkat çekti. Richards’ın ikna çabaları, olumlu sonuçlandı ve ekip test sürüşünü yapmaya ikna oldu. Ekibin amacı, başka bir yıldız sistemine gitmek ve sağ salım geri dönmekti. Ancak, korkulan gerçekleşecek ve istenmeyen bir kaza her şeyi değiştirecekti.

Ekibin yer aldığı araç, Dünya’nın Van Allen kuşağındaki bir güneş patlaması sebebiyle, yoğun kozmik radyasyona maruz kaldı. Yaşanan patlama, o bölgedeki radyasyon yoğunluğunu geçici olarak artırmıştı. Tam o esnada, bölgeden geçmekte olan Richards ve ekibinin aracı, bu yoğunluğa dayanamadı. Tıpkı Grimm’in söylediği gibi, geminin koruyucuları bu yoğunluğa karşı yetersizdi. Yaşanan radyasyon yoğunluğu, uzay aracının çökmesine sebep oldu. Dolayısıyla ekip, yerine getirmek istediği görevden vazgeçti ancak artık çok geçti. Ekibin, aracı artık bir kalıntıdan ibaretti. Richards ve diğerleri ise kazadan sağ çıkmayı başarabilmişti. Ancak hayatları artık eskisi kadar normal olmayacaktı.

Uzay araçlarını parçalayan radyasyon, ekipte de bazı değişikliklere yol açtı. Ekibin 4 ayrı üyesi de bu değişikliklerden nasibi aldı. Reed Richards, maruz kaldığı radyasyon sebebiyle artık vücudunu istediği şekilde ve yönde esnetebiliyordu. Johnny Storm, artık kendisini alev formuna sokabiliyor ve uçabiliyordu. Sue Storm, görünmez hale gelebildiği gibi kuvvet alanları da yaratabiliyordu. Ben Grimm’in vücudu ise yüksek radyasyon sebebiyle şekil değişikliğine uğramış ve kaya görünümünü almıştı. Tabi bu sadece görünümden ibaret değildi. Grimm, artık devasa bir güce ve dayanıklığa da sahipti. Ekibin karşılaştığı bu kaza, onları sonsuza kadar değiştirmişti. Nitekim kazanın getirdiği bu değişiklikler, ekibi bir süper kahraman birliği oluşturmaya teşvik etti. Reed Richards’ın önderliğinde kurulan, Fantastic Four ekibinin artık başka bir yıldız sistemine gitmek yerine daha fazla sorumluluk gerektiren bir amacı vardı. Ekip artık kazandıkları güçler ile Dünya’yı koruyacaktı.

Ekip üyeleri kurdukları ve Fantastic Four adını verdikleri topluluk dahilinde, kendi isimlerini de değiştirdi. Reed Richards, kendine Mr. Fantastic adını seçti. Sue Storm, Invisible Woman adını alırken, kardeşi Johnny Storm, kendisine Human Torch adını uygun gördü. Grubun diğer 3 üyesinin aksine, sahip olduğu özel güçten pek de memnun olmayan Ben Grimm ise, artık The Thing diye anılacaktı. Ancak, bu ismin ortaya çıkışında Johnny Storm’un etkisi büyüktü. Ekip, Manhattan’ın merkezindeki Baxter binasını satın alıp, burayı bir karargah haline getirdi. Bina 1949’ta kurulmuştu ve Fantastic Four ekibi, burayı satın alana kadar pek çok şirkete hizmet etmişti. Reed Richards, binayı yakın arkadaşı Noah Baxter’ın da yardımlarıyla satın aldı ve çalışmalarına bu binada devam etti. Richards’ın icatları sayesinde, finansal olarak büyük destek kazanan ekip, artık Dünya’nın savunucuları arasında yerini almaya hazırdı.

Fantastic Four üyeleri, sahip oldukları yetenekleri ilk olarak Mole Man’a karşı kamuya açık hale getirdi. Mole Man’in amacı, Dünya’daki enerji santrallerini tahrip ederek, insan ırkını yok etmekti. Ancak karşısında henüz güçlerini yeni kazanmış ve Dünya’yı kötülüklerden korumayı amaçlamış, çiçeği burnunda bir kahraman topluluğu vardı. Nitekim Fantastic Four, Mole Man’in bu amacını gerçekleştirme yolunda hüsrana uğramasını sağladı. Böylece, tüm Dünya Fantastic Four’un varlığından haberdar olmuş oldu. Bu olaydan sonra, Fantastic Four artık halk tarafından bilinen bir kahraman topluluğu haline geldi. Ekip, artık ünlüydü.

Fantastic Four, artan bu popülarite ile beraber, Dünya’yı koruma işine de devam etti. Mole Man’den sonra, başka tehditlere karşı da göğüs geren ekip, bu tehditleri bertaraf etmeyi de başardı. Ekip üyeleri, kahraman işinin yanı sıra bilimsel araştırmalara da imza attı. Negatif Bölge adı verilen paralel boyutun keşfi, Skrull ve Kree gibi yabancı ırklarla ilk temas, gizli Inhumans ve Wakanda uygarlıklarının ortaya çıkarılması da Fantastic Four sayesinde gerçekleşti. Marvel’ın gelecekteki hikayelerine bakıldığında ise, Fantastic Four’un ortaya çıkardığı bu bilimsel araştırmalar, pek çok kez kullanıldı. Kree ve Skrull ırkları ise, Marvel kahramanları ile pek çok kez karşı karşıya geldi. Inhumans ekibi, Marvel’ın özel kahraman toplulukları arasında yer aldı. Black Panther’ın kralı olduğu Wakanda ise, sahip olduğu yüksek teknolojiyi Dünya’nın savunulması adına kullandı.

Fantastic Four çizgi romanlarının Marvel Evreni’ne kazandırdığı bir diğer önemli unsur ise, kuşkusuz Dr. Doom karakteriydi. Serinin 5. sayısında ortaya çıkan Dr. Doom, Fantastic Four’un en önemli düşmanı olarak kabul edildi. Gelecekte ise Dr. Doom sadece Fantastic Four için değil, tüm Marvel Evreni için büyük bir tehdit haline gelecekti. Marvel’ın en tehlikeli ve en zeki kötü adamları arasında üst sıralarda bulunan Dr. Doom, kötülük dolu planlarıyla ve derin karakter altyapısı sebebiyle Marvel’ın pek çok hikayesinde büyük rol oynadı. Öyle ki Doom’un aç gözlülüğü ve hırsı, Marvel’ın pek çok karakterini çok zorlu duruma soktu. Bu karakterlerin içinde en çok zorlukla karşılaşan isim ise Reed Richards oldu.

Fantastic Four ekibi, Doom’dan ayrı olarak pek çok farklı kötü karaktere karşı da savaştı. Bunların en önemlisi ise, gezegenleri yiyerek beslenen Galactus’tu. Silver Surfer’a güçlerini kazandıran Galactus, onu yok edeceği gezenlere bir elçi olarak gönderiyordu. Silver Surfer, Galactus’un emriyle Dünya’ya geldikten sonra, Galactus’a karşı isyan ederek, Dünyalı’ların yanında yer aldı. Bunun üzerine Galactus, Dünya’yı yok etme amacıyla Dünya’ya geldiğinde, karşısında Fantastic Four ekibini buldu. Fantastic Four tarafından yenilgiye uğratılan Galactus, açlıktan ölmek üzereyken Reed Richards tarafından kurtarıldı. Bu sayede Dünya’yı yok etmekten vazgeçen Galactus, Reed Richards ile de küçük bir dost ilişkisi kurdu. Daha sonra bu ikili, Dr. Doom’a karşı yan yana gelecekti.

Fantastic Four ekibi, yayımlanan maceralarında, pek çok Marvel karakteriyle omuz omuza savaştı. Sub-Mariner olarak bilinen Namor, ilk olarak Sue Storm ile yaptığı anlaşma sonucu Fantastic Four’un müttefiki oldu. Daha sonra ise, Dr. Doom ile bir olup Fantastic Four’u yok etmeye çalıştı. Fantastic Four’un dağıldığı bir esnada; Human Torch, Inhumans ekibinin yanında, Ben Grimm ise Guardians of the Galaxy dahilinde yer aldı. Reed Richards ise, Dr. Strange, Tony Stark gibi önde gelen Marvel karakterlerinin oluşturduğu Illuminati grubunun dahilinde bulundu. Ekip aynı zamanda, Marvel’ın pek çok karakteriyle de ortak maceralarda yer aldı. Civil War hikayesinde ise Reed Richards, Thor’un klon robotunu üreterek Goliath’ın ölümünde büyük bir paya sahip oldu. Bu durum, elbette hikayenin gidişatını büyük ölçüde etkiledi. Yine aynı şeklide, Secret Wars hikayesinde de Reed Richards ve Fantastic Four ekibi, ön sıralarda yer aldı.

Ekipte yer alan üyeler, duygusal ilişkilerle de ön plana geldi. Reed Richards ve Sue Storm daha ekip kurulmadan önce nişanlanmışlardı. Daha sonra evlenen çift, Franklin Richards adında bir erkek çocuk sahibi oldu. Franklin de, tıpkı annesi ve babası gibi mutasyona uğramış genlerle doğdu. Human Torch ise, Inhumans ekibinden Crystal ve daha sonra Medusa ile duygusal  bir yakınlık kurdu. Marvel’ın alternatif bir evreninde ise, Skrull ırkından Lyja, Human Torch’un eşi olarak yer aldı. Ben Grimm ise, gözleri görmeyen Alicia Masters adındaki bir kadına aşık oldu. Ancak Masters’ın onu bu haliyle sevmeyeceği korkusu, Ben Grimm’in başındaki en büyük dertlerden biri oldu.

Fantastic Four ekibinin sinemalardaki ilk macerası ise, 1994 yılında başladı. Marvel’dan ekibin film haklarını alan Constantin Film, ekibi, ilk olarak beyaz perdeye getiren şirket oldu. Ancak film, özensiz oluşuyla dikkat çekti. Daha sonra 2005 yılında ise, ekibin büyük bütçeli uyarlaması yapıldı. Fox imzalı film, ses getiren kadrosuna rağmen çok başarılı olarak nitelendirilmedi. Filmin kadrosunda, şimdilerde Captain America rolüyle gönüllerde taht kuran Chris Evans, bir dönemin en ünlü oyuncuları arasında bulunan Jessica Alba, Ioan Gruffudd, Michael Chiklis ve Julian McMahon yer aldı. 2007 yılında ise, ilk filmin devamı olarak Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer ekranlara geldi. Bu filmde Fantastic Four ve Silver Surfer’ın, Galactus’a karşı yan yana savaştığı hikaye işlendi. Ancak bu da, ilk film gibi çok başarılı olarak nitelendirilmedi. 2015 yılında ise belki de çoğu hayranın hatırlamak istemeyeceği yeni bir film sinemalarda yerini aldı. Pek çok açıdan hüsran olarak nitelendirilen bu film, Fantastic Four ekibinin giderek düşen popülaritesine büyük bir katkı sağladı.

Sinemalar haricinde Fantastic Four, pek çok farklı televizyon dizisi ve video oyunlarında da kendine yer buldu. Ancak son zamanlarda çıkan kötü yapımlar, ekibin çizgi roman panellerinden de uzaklaşmasına neden oldu. Marvel’ın pek çok çizgi roman etkinliğinde baş rolde yer alan ekip, artık yeni etkinliklerde görülmez oldu. Dileriz ki yapılan bu son anlaşma neticesinde, hem çizgi roman panellerinde hem de Marvel Sinematik Evreni dahilinde çizgi roman tarihinin bu köklü ekibini tekrar görürüz. Ha bir de, bu ekibin beraberinde getirdiği Silver Surfer, Dr. Doom, Galactus gibi karakterleri de…

Kaynak: 1, 2 ,3

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here