Çizgi romanlarda okuğumuz karakterleri sinemada izlemek oldukça keyif verici. Özellikle son yıllarda artan süper kahraman filmleri ile bu keyif gittikçe daha da katlanmakta. 2008 yılında Iron Man filmiyle başlayan Marvel Cinematic Universe ve 2013 yılında Man of Steel ile beyazperdeye giriş yapan DC Extended Universe sayesinde çizgi roman karakterlerini her geçen yıl daha da fazla sinemalarda görmekteyiz.

Hayranı olduğumuz Marvel ve DC kahramanlarını ekranlarda gördüğümüzde oldukça heyecanlanıyoruz. Peki Marvel ve DC kahramanlarından başka sinemaya uyarlanan çizgi roman kahramanları yok mu? Tabi var. Üstelik bazılarını oldukça yakından tanıyoruz. İşte karşınızda Marvel ve DC yapımı olmayan 10 çizgi roman filmi…

10 – Persepolis (2007)

Listenin ilk filmi 2007 yılında gösterime giren Persepolis… Fransız yapımı bir animasyon filmi olan Persepolis, aynı zamanda bir otobiyografi niteliği taşıyor. İran İslam Devrimi ile değişen hayatları, yaşıtlarına göre daha olgun olan küçük Marjane’nin gözünden anlatan film, Satrapi’nin yazdığı aynı adlı çizgi romandan esinlenildi. Film çizgi romana sadık kaldı ve 2007 yılında Cannes Film Festivali’nde Jüri Ödülü’ne layık görüldü. Aynı zamanda Akademi Ödülleri’ne de en iyi animasyon dalında aday olan Persepolis, ne yazık ki bu ödülü kazanamadı.

9 – The Mask (1994)

Listenin ikinci sırasında çocukluk anılarından bir kahraman karşımıza çıkıyor. 90’lı yıllarda oldukça popüler olan The Mask çizgi dizisinin film uyarlaması olan The Mask filmi…  Başrolünde Jim Carrey ve genç Cameron Diaz’ı izlediğimiz bu yapım da çizgi roman filmleri arasında bulunmakta. Mike Richardson, Mark Badger, John Arcudi ve Doug Mahnke tarafından yaratılan The Mask, Dark Horse tarafından 1987 yılında piyasaya sunuldu. 1994 yılında film olarak ekranlara taşınan The Mask, 1995 ve 1997 yılları arasında da çizgi dizi versiyonu ile ekranlarda varlığını sürdürdü.

8 – The Crow (1994)

Listemiz devam ederken sırada The Crow bulunuyor. 1994 yılında ekranlara taşınan bu film, James O’Barr tarafından aynı isimle ilk olarak 1989 yılında Caliber Comics tarafından yayınlanan çizgi roman serisinin film versiyonu olma özelliği taşıyor. 1989 yılından itibaren aralarında Image, London Night Studios gibi şirketlerin de bulunduğu pek çok çizgi roman şirketi tarafından basılan bu seri, en son 2014 yılında IDW tarafından yayınlandı. Serinin film uyarlamasında ise Crow rolüyle merhum sanatçı Brandon Lee’yi görüyoruz.

7 – Hellboy (2004) / Hellboy 2: The Golden Army (2008)

Hellboy, çizgi roman severlerin yakından tanıdığı kahramanlar arasında yer alıyor. Mike Mignola’nın ilk olarak 1993 yılında kamuoyuna sunduğu Hellboy’un maceraları, 1994 yılından itibaren çizgi roman raflarında yerini almaya başladı. Dark Horse tarafından yayınlanan bu serinin ilk film uyarlaması ise 2004 yılında gerçekleştirildi. Hellboy rolünde Ron Perlman’ı, Hellboy’un babası olan Dr. Trevor Bruttenholm rolünde ise usta oyuncu John Hurt’ü izlediğimiz filmin devamı ise 2008 yılında gösterime girdi. 2018 yılında gösterime girecek olan yeni Hellboy filminde ise Hellboy olarak Stranger Things’in oyuncularından David Harbour’u göreceğiz. Harbour’a Milla Jovovich eşlik edecek.

6 – Scott Pilgrim vs. The World  (2010)

Sırada Scott Pilgrim vs. The World var. Toronto’da yaşayan Kanadalı bir haylaz olan Scott Pilgrim’in aşık olduğu Amerikalı Ramona Flowers ile randevuya çıkabilmek için yaptıklarını konu alan film, Bryan Lee O’Mailey tarafından yaratılan aynı adlı çizgi roman serisinin film uyarlaması olma özelliği taşıyor. Oni Press tarafından yayınlanan seri 2004 ve 2010 yılları arasında varlığını sürdürdü. Serinin film uyarlaması ise 2010 yılında izleyiciyle buluştu. Filmde Scott Pilgrim olarak Michael Cera karşımıza çıkarken Chris Evans, Anna Kendrick, Mary Elizabeth Winstead gibi isimler de filmin kadrosunda yer aldı.

5 – Sin City (2005) / Sin City: A Dame to Kill For (2014)

Listenin ortalarına gelindiğinde karşımıza siyah beyaz Noir tarzıyla Sin City filmleri çıkıyor. Çizgi roman sektörünün en bilinen isimlerinden Frank Miller’ın yazdığı bu seri, ilk olarak 1991 yılında Dark Horse tarafından yayınlandı. Neo-Noir tarzda olan bu seri 1992 yılına kadar okuyucuları ile buluştu. 2005 yılında ise serinin ilk film uyarlaması yapıldı. Frank Miller ve Robert Rodriguez’in yönettiği, Quentin Tarantino’nun da özel davetli olarak yönetmenler arasında yer aldığı ilk filmin oyuncu kadrosu da oldukça güçlü. Jessica Alba, Benicio del Toro, Brittany Murphy, Clive Owen, Mickey Rourke, Bruce Wills ve Elijah Wood gibi ünlü isimlerin yer aldığı film, çizgi roman serisinin ilk, üçüncü ve beşinci sayılarını konu alıyor. İkinci uyarlama olan Sin City: A Dame to Kill For filmi ise 2014 yılında gösterime girdi. Filmin kadrosunda Josh Brolin, Joseph Gordon-Lewitt, Rosario Dawson, Eva Green gibi tanıdık isimler mevcut.

4 – 300 (2006) / 300: Rise of an Empire (2014)

Sırada yine Frank Miller’ın eseri olan 300 çizgi roman serisinden uyarlanan iki film bulunuyor. Kral Leonidas’ın Persliler ile savaşmak için 300 Spartalı savaşçıya liderlik ettiği çizgi roman serisi 1998 yılında okuyucu ile buluştu. 2006 yılına gelindiğinde ise yönetmenliğini Zack Snyder’ın üstlendiği, Leonidas rolünde Gerard Butler’ı gördüğümüz ilk uyarlama film yapıldı. Filmde kullanılan iki farklı görüntünün aynı anda ekranda gösterilmesi olarak bilinen bindirme ve yeşil arka planda uygulanan renk anahtarı teknikleri ile çizgi romandaki paneller oldukça iyi bir şekilde ekrana yansıtıldı. İkinci uyarlama film olan 300: Rise of an Empire filmi ise 2014 yılında sinemada izleyicisiyle buluştu. İkinci film, Frank Miller’ın paylaşılmamış Xerxes çizgi romanından esinlenildi. Filmin başrolünde ise Sullivan Stapleton ve Eva Green yer aldı.

3 – Akira (1988)

Tıpkı çizgi romanların olduğu gibi mangaların da sinema uyarlamaları mevcut. Akira da onlardan biri. Katsuhiro Otomo’nun yazıp çizdiği Akira manga serisi 1982 ve 1990 yılları arasında varlığını sürdürdü. Serinin İngilizce versiyonu ise Marvel’ın yayıncılarından olan Epic Comics tarafından yayınlandı. Çizgi romanın uyarlaması olan animasyon film ise seriyle aynı adla 1988 yılında gösterime girdi. Filmin yönetmen koltuğunda ise serinin yazarı Katsuhiro Otomo yer aldı. Film bir distopya özelliği gösterdiği gibi bilim kurgu temasıyla da Japon animasyon filmleri arasında kült olarak yer kazandı.

2 – Men in Black (1997) / Men in Black II (2002) / Men in Black III (2012)

Listenin zirve ortağına baktığımızda Men in Black üçlemesini görüyoruz. 1990 yılında 3 sayısı yayınlanan serinin yaratıcıları konumunda Lowell Cunningham ve Sandy Carruthers yer alıyor. 1990-1997 yılları arasında toplam 10 sayısı bulunan serinin yayıncısı ise Aircel Comics. Serinin ilk film uyarlaması 1997 yılında ekranlara yansıdı. Başrollerinde Will Smith ve Tommy Lee Jones’un yer aldığı filmin yönetmeni ise Barry Sonnenfeld. 2002 yılında ise serinin ikinci uyarlaması ile yine aynı ekip karşımıza çıktı. Bu film ile oyuncu kadrosuna Rosario Dawson ve Jackass ile ismini duyuran Johnny Knoxville de katıldı. Serinin son uyarlaması ise 2012 yılında izleyicisi ile buluştu. Yönetmen ve başrollerdeki oyuncular bu filmde de yer alırken ekibe Josh Brolin ve Emma Thompson gibi isimler de katıldı.

1 – V for Vendetta (2006)

Listenin zirvesinde unutulmaz replikleriyle, her 5 Kasım’da tekrar tekrar hatırladığımız V for Vendetta yer alıyor. Çizgi roman sektörünün bir başka popüler ismi Alan Moore’un yazdığı, David Lloyd’un çizdiği seri, 1988 ve 1989 yılları arasında DC’nin dahilinde bulunan Vertigo Comics tarafından yayınlandı. Post apokaliptik ve distopik özelliğiyle dikkat çeken serinin film uyarlaması ise 2006 yılında izleyicisiyle buluştu. Yönetmen koltuğunda James McTeigue’un yer aldığı filmin başrollerinde ise Matrix serisinin Ajan Smith’i Hugo Weaving ve Star Wars’un Padme Amidala’sı Natalie Portman boy gösterdi. Filmin yapımcılığını ise Wachowski Kardeşler üstlendi. Diktatör bir rejime bireysel başkaldırıyı anlatan film, eleştirmenlerce tüm zamanların en iyi filmleri arasında gösterilmektedir.

Kaynak: 1,

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here