Belki çoğunuz fark etmiştir, Marvel ile DC‘de birbirine benzeyen hatta birbirlerinin yansıması olan birçok karakter bulunmakta. Neredeyse aynı ama farklı evrenlerde mevcut. Tıpkı paralel evren teorisi gibi. “Peki bu karakterler kim?” dediğinizi durduk. Aşağıda buna örnek olarak size 9 karakter sunuyoruz. Haydi başlayalım.

1. Namor ile Aquaman

Marvel’ın en eski karakterlerinden biri olan ve Nisan 1939’da karşımıza çıkan Namor, Marvel evreninin denizlerinin kralıdır. Her ne kadar televizyonda göremesek de ki bu durum bizi üzüyor. Zira Namor gibi havalı bir karakteri MCU içinde görmeyi isterdik.

Aquaman ise, Namor’un yaratılışının üzerinden iki yıl geçtikten sonra DC evrenin denizlerinin kralı olarak karşımıza çıkmıştı. Lakin bilen bilir balık adam diye çok dalgası geçildi. Bir dönem Justice League‘in en sevilmeyen karakteriydi. Jason Mamoa‘dan sonra durum biraz değişti ama sanki.

2. Bullseye ile Deadshot

Burada ise durum tam tersi. Önce DC evreninin Deadshot‘u yaratılıyor hem de 1950 Haziran sonu gibi. Bilindiği üzere Deadshot hedefi asla kaçırmayan kiralık bir katil ve her ne kadar kötü karakter gibi gözükse de zaman zaman ya kendini kurtarmak ya da kızını kurtarmak için iyilerin yanında da yer alıyor.

Bullseye ise çok zaman sonra, 1976’da, yaratılıyor. O da bir kiralık katil ve o da hedefini asla kaçırmıyor ama Deadshot’dan çok daha kötü bir karakter. Hatta Elektra‘yı öldüren adam bu. Anlayacağınız Daredevil’ın baş düşmanlarından.

3. Tigra ile Cheetah

Tigra 1974 yılında Marvel evreninde karşımıza çıkan bir kadın. Ölümün eşiğindeyken akıl hocası olan bilim adamının onu kurtarmak için, Kedi İnsanlar olarak bilinen varlıklarla onu birleştirmesi sonucu güçlerini ve tüylerini kazanmıştır.

Burada bahsedeceğimiz Cheetah, Barbara Ann Minevra’nın ki yoksa toplamda 4 tane Cheetah var ve ilki 1943’de ortaya çıkıyor. Lakin bizim konu aldığımız Cheetah 1987’de bizlerle buluşuyor. Kendisi Wonder Woman’ın baş düşmanlarından. Cheetah’ya dönüşmesi ise kendini kalbinden hançerlemesi.

4. Hawkeye ile Green Arrow

Green Arrow, DC evrenine Kasım 1949’da katılmıştır. Kendisi, bu evrenin baş okçusu. Zengin bir vatandaş. 5 yıl boyunca bir adada mahsur kalan Oliver, o süre boyunca okçulukta uzmanlaşıyor. Şehrine geri döndüğünde ise tek bir amacı oluyor, onu kurtarmak.

Hawkeye ise Eylül 1965’de okuyucunun karşısına çıkmıştır. O da Marvel evrenin baş okçusu desek yeri. Kırık dökük bir aileden geliyor. Sirkte çalışırken okçulukta ustalaşıyor. Sonra da suçla savaşmaya karar veriyor.

5. Hyperion ile Superman

Nisan 1938’de DC evreninin ilk karakterlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır Superman. Hikayesini bilmeyen yoktur zaten diye düşünüyoruz. “O bir kuş, o bir uçak, hayır o Superman!”

Orijinal Hyperion 1969 yılının Ekim ayında ortaya çıkmıştır. Ölümsüzler tarafından gezegeni kurtarmak için ta bebekken gönderilir. Tanıdık geldi mi?

6. Wasp ile Bumblebee

Haziran 1963’de yaratılan Wasp namı değer Janet Van Dyne, Avengers ekibinin kurucularından olup, en uzun soluklu üyelerinden biridir.

Öte yandan Bumblebee… Aralık 1976 yılında yaratılmış olup Wasp’ın kopyasından başka bir şey değildir. Aynı kostüm, aynı güç ve benzer isimler. Senden daha iyisini beklerdik DC demek zorundayız.

7. Deadpool ile Deathstroke

İki kırmızı-siyahlı, iyileşme gücüne sahip paralı asker. Wade Wilson ile Slade Wilson. Marvel’ın DC ile dalga geçmesi gibi bir şey bu.

Deathstroke Aralık 1980’de yaratılmıştır. Dick Grayson’un baş düşmanlarından biridir. Başka diyeceğimiz bir şey yok.

Deadpool ilk kez 1991 Şubatta bizlerle buluşmuştur. Güçleri ve kostümü her ne kadar Deathstroke’u andırsa da, Wade’in 4. duvarı yıkması ve çizgi romanın içinde olduğunu bildiğini bizlere göstermesi ile Deathstroke’dan ayrılır. Ryan Reynolds’un onu canlandırırken ki performansı da Fox’un yaptığı hataları büyük ölçüde sildirir.

8. Black Cat ile Catwoman

Felicia Hardy ve Selina Kyle. Çok benzer ama çok farklı iki karakter. İki hırsız kedicik ve her ikisi de süper kahramanlara aşık. Spidey ile Batsy.

Catwoman Haziran 1940’da yaratılmış olan ve seksi kadınların kendisini canlandırması ile genç erkeklerin kalbinde taht kuran kedicik. Fakir bir çocukluk geçiriyor, yaşamak için çalıyor. Bir gün, yolunun bir ninja ile kesişmesi sonucunda dövüş sanatını öğreniyor ve Catwoman kimliğine bürünüyor.

Temmuz 1979 senesinde okuyucu ile buluşan Black Cat‘in babası da bir hırsız. Zengin bir aileden geliyor. Babasının da bir hırsız olduğunu öğrendikten ve üniversitede erkek arkadaşı tarafından tecavüze uğradıktan sonra o da babasının yolundan ilerlemeye karar veriyor.

9. Man-Thing ile Swamp Thing

Aynı zamanlarda bu kadar benzer iki karakter nasıl yaratıldı, hiç anlayamadık.

Marvel evreninde Man-Thing Mayıs 1971’de yaratılmıştır. Hemen akabinde, DC evreninde, Swamp Thing ilk olarak Temmuz 1971 karşımıza çıkmıştır. Aralarında bir aycık var yani. Her iki karakterde bilim adamı ve bataklıkta gerçekleşen bilimsel bir kaza sonucu bu hallerine bürünmüşlerdir.

Görüldüğü üzere her iki evrende de birbirinin yansıması olan karakterler mevcut. Zaten hiç olmaması imkansız bir şey olurdu. Zira yaratılabilecek materyal sınırlı ve iki evrende benzer içerikli. Bizim listeye dahil etmediğimiz ama sizin aklınıza gelen birbirinin yansıması olan başka hangi karakterler var? Hadi bizimle paylaşın.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here