Süper kahramanlığın en önemli gerekliliklerinden biri de kötü karakterler. Çizgi romanlarda, filmlerde ve dizilerde kötülük dolu planlarıyla karşımıza çıkan kötü karakterler, süper kahramanların ve Dünya’nın hatta evrenin en büyük düşmanları konumunda. İntikam, şöhret, para, Dünya hakimiyeti gibi emellere sahip bu karakterler Marvel yapımlarında da bir hayli çok sayıda.

Marvel’ın kötülüğün vücut bulmuş hali olan bu karakterlerinden en tehlikeli 10 tanesini sizler için derledik. Eminiz ki aralarında sizin de favoriniz olan karakterler mevcut.

10 – Kingpin

Listenin 10. sırasında Marvel’ın en ünlü suç patronlarından Kingpin bulunuyor. Gerçek adı Wilson Fisk olan Kingpin, New York’un tüm suç faaliyetlerini kontrol eden kişi konumunda. Serveti ve şeytani ikna gücü ile politikacıları, ülkenin ileri gelenlerini ve acımasız suç çetelerini kontrol eden Kingpin, geçmişte yaşadığını çocukluk travmalarından sonra kendini suça adamış.

New York’taki her suçun altından çıkan bu devasa adam, manipüle yeteneği ve parası ile kendi dokunulmazlığını da sağlamış durumda. Öyle ki şehrin adalet temsilcileri bile Kingpin’i kolay kolay alt edemiyor. Buna Daredevil ve Spider-Man de dahil.

9 – Carnage

Bir sonraki kötü karakterimiz Carnage. Cletus Kasady belki de Marvel’ın en belalı karakterlerinden biri. Çocukluğunda bile kendi ailesinden kişileri vahşice katleden Kasady, yıllar geçtikçe daha da psikopat biri haline geldi. Asosyal tavırları yüzünden işkence gören Kasady, kendi içinde intikam duygusunu bir hayli büyüttü. Büyüttüğü bu intikam duygusu, onun daha da vahşi olmasına sebep oldu.

Hapishanede koğuş arkadaşı Eddie Brock’a anlattığı intikam hikayeleri sayesinde Brock’un sempatisi kazandı. Eddie Brock da o zamanlarda Venom simbiyotunun sahibiydi. Hapishaneden kaçarken de sahip olduğu simbiyottan bir kalıntıyı geride bıraktı. Brock’un bıraktığı bu simbiyot kalıntısı da Cletus ile birleşti ve Carnage ortaya çıktı.

8 – Ultron

Her ne kadar Avengers: Age of Ultron filminde Tony Stark tarafından icat edilmiş olsa da Ultron’un çizgi romanlardaki asil mucidi Hank Pym’den başkası değildir. Pym insanlığın iyiliği için bir yapay zeka yaratmak istediyse de icat ettiği Ultron, ölümcül bir robot olarak karşımıza çıktı.

Çizgi romanların Bronz Çağı döneminde Henry Pym de tıpkı diğer süper kahramanlar gibi kişisel pek çok sorunla boğuştu. Eşine şiddet uygulayan bir adama dönüşen Pym, akli dengesini yitirdi. Ultron da Henry Pym’in bu dengesiz beyin dalgalarını daha hızlı işleyerek bir caniye dönüştü.

7 – Apocalypse

Adım adım zirveye tırmanırken sırada Marvel’ın en eski mutantlarından bir isim var. En Sabah Nur yani Apocalypse… Antik Mısır döneminde doğan Apocalypse, erken yaşlarında yalnızca güçlülerin hayatta kalacağını öğrendi ve bunu kendine bir amaç edindi.

Yaşayan en güçlü varlık olmak için binlerce yıldır Dünya’yı dolaşan ve sayısız varlıkla savaşan Apocalypse, kendini Dünya’nın asıl efendisi olarak görmekte. Sahip olduğu yeteneklerle de bunu gerçekleştirmek için potansiyele sahip. Onu bu amacından kim döndürebilir ki? X-Men? Tüm Marvel kahramanları?

6 – Red Skull

Usta aktör Hugo Weaving tarafından canlandırılan Red Skull, listemizin bir sonraki kötü karakteri. Captain America’nın en büyük düşmanı olan Red Skull’ın gerçek ismi Johann Shmidt. Alman bir ailenin çocuğu olarak doğan Shmidt, gençliğinde Adolf Hitler’e bizzat hizmet etmiş bir isim. Öyle ki kendisine Red Skull denmesinin sebeplerinden biri de Hitler.

İkinci Dünya Savaşı sırasında yaptıklarıyla Hitler’in bile endişesini kazanan Red Skull, korkunç yüzü ve keskin zekasıyla tehlikeli bir Nazi olma özelliğine sahip. Pek çok çizgi roman karakteri gibi özel güçlere sahip olmasa da zekası ve aldığı askeri eğitim ile Marvel Evreni’nde kötülüğün en önemli temsilcisi. Bu özellikleriyle Dünya üzerinde hakimiyet kurmak için uğraşan Red Skull, Captain America ve diğer kahramanlara çok fazla zorluk çıkarıyor.

5 – Galactus

Listemizin ortasına geldiğimizde ise karşımıza Galactus çıkıyor. Big Bang’den önce Taa gezegeninden bir uzay kaşifi olan Galan, Big Bang’den bir şekilde kurtarmayı başardı ve yok olan evrenin ortasındaki kozmik bir madde ile birleşti. Böylece gezegenlerin enerjilerini emerek hayatta kalan Galactus ortaya çıktı.

Silver Surfer’a da güçlerini kazandıran kişi olarak bilinen Galactus, Marvel’ın en temel karakterlerinden biri olma özelliğine de sahip. Devasa gücü ve boyutu sayesinde en tehlikeli karakterlerden biri olan Galactus’un, enerji bakımından oldukça yoğun olan Dünya’ya da göz dikmişliği var. Neyse ki Dünya, Fantastic Four’a sahip…

4 – Thanos

Marvel’ın en büyük yapımlarından biri olarak kabul edilen Avengers: Infinity War, Marvel’ın en tehlikeli karakterlerinden biri olan Thanos’u da beraberinde getirecek. Kendi evrenini yaratma konusunda oldukça ısrarcı olan Thanos, aynı zamanda Marvel’ın Ölüm karakterine de takıntılı bir zorba. Ölüm’ün takdirini kazanmak için tüm evreni öldürebilecek olan Thanos, bitmeyen hırsı ile oldukça tehlikeli.

Kendi evrenini yaratma amacıyla peşinde olduğu Sonsuzluk Taşları için karşısına çıkacak her kişiyi katletmeye hazır olan Mad Titan, sahip olduğu güçlerle bu kez Dünya’ya korku salmaya hazırlanıyor. Bakalım Avengers ekibi ve diğer Marvel kahramanları onu durdurabilecek mi?

3 – Loki

İskandinav Mitolojisi’nin Kötülük Tanrısı olan Loki, Marvel’ın da en tehlikeli karakterleri arasında. Marvel Evreni’nde Odin tarafından evlat edinilen Loki, üstün zekası ve manipüle yeteneği sayesinde Thor’a ve diğer kahramanlara zor anlar yaşattı.

Söylediği yalanlarla karşısındakileri kolayca kandırabilen Loki, bu özelliği ile devasa savaşlar başlatabilir, başkalarını kendi emelleri için kullanabilir. Tanrıları ile kandırabilen Loki, yaptığı planlarla ve yetenekleriyle bu listenin ilk 3’ünde olmayı sonuna kadar hak ediyor.

2 – Magneto

Marvel’ın en bilindik kötü adamlarından Magneto, listenin zirve ortağı. Yahudi bir ailenin çocuğu olarak doğan Magneto, yaşamı boyunca sevdiklerini birer birer kaybetti. Bu sebeple artan bir öfkeye sahip olan Magneto, mutant güçlerini kötülük için kullanmaya başladı. Magneto’nun mutant olması da karakterinin kötü yönde ilerlemesine katkı sağladı.

Mutantların toplum tarafından dışlanması içindeki öfkeyi daha da tetikledi. Bu nedenle Magneto daha tehlikeli biri haline geldi. Magneto’nun kötülük planlarını engellemek ise X-Men ekibine düştü. X-Men’in lideri Charles Xavier ile de bir geçmişe sahip olan Magneto, kimi zaman da X-Men’in yanında savaştı. Siyah ile beyazın arasında bir nevi gri bir karakter olarak tasvir edilen Magneto, bu özelliği ile eşsiz bir karakter. Ama yine de oldukça tehlikeli.

1 – Dr. Doom

Listemizin zirvesinde bir başka unutulmaz kötü karakter var. Victor von Doom, Marvel’ın en tehlikeli kötü adamlarının başına gelmekte ve bunun elbette bir sebebi var. Mutlak iktidar için küstahlık ve şehvet ile yaşayan Doom, kendisini en akıllı ve en yetenekli kişi olarak nitelendiriyor. Ortak bir düşmanı yenmek için bazı kahramanlarla işbirliği yapsa da sonunda beraber çalıştığı kahramanlara bile üstün gelmeyi hedefleyen Doom, bu sebeple en tehlikeli kötü karakter.

Doom, sahip olabileceği bir güç varsa onu mutlaka ele geçirmeyi hedefler. Her olaya hazırlıklı olan ve önüne çıkan her zorluğu alt etmek için planlı hareket eden Doom, küstahlığı ve merhametsizliği sayesinde tehlikenin vücut bulmuş hali. Güç için en yakınlarındakileri bile feda edebilecek olan bu karakteri durdurmak şüphesiz Marvel kahramanları için oldukça zorlu bir süreç.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here