Hep birlikte sadeleşip hayatımıza huzur getiriyoruz!

Hepimiz zaman zaman annemizden, oda ya da ev arkadaşımızdan ortalığı toplamımıza yönelik sözler işitmişizdir. O dağınık odayı toplamak için ertesi gün önemli bir sınavımızın ya da toplantımızın olduğu günü seçeriz. Peki o toplanmayan odayı neden bu zamanlarda toplama ihtiyacı hissediyoruz? Bu her ne kadar nedensizce yapılan bir eylem gibi gelse de öyle değil. Psikolojimiz bizi hayatımızda yapmamız gereken bir işi ertelemek istediğimizde, yaşam alanımızı toplamaya itiyor.

The Magic of Tidying Up” (Ortalığı Toplamanın Sırrı) kitabının yazarı Marie Kondo, bizlere her zaman yaşam alanlarımızı nasıl düzenli ve sade tutacağımızı anlatıyor. Yazar bu konuda o kadar başarılı ve etkili olmuş ki 2015 yılında Times dergisinin dünyanın en etkili 100 insanının listesinde yer alıyor.

Peki nedir Marie Kondo’nun sırrı?

 • Öncelikle, odaklanmamız gereken şey, her şeyin kendine özel bir yeri olması gerekli.

Fakat esas önemli adım artık hayatımızdan bazı eşyaları çıkarmaya başladığımız adım.

 • Bunun hayatımda olmasına ihtiyacım var mı ?

Toplama işlemine başlamadan önce toplamak istediğiniz odadaki eşyalara bir göz atın ve artık işinize yaramayan sizi mutlu etmeyen eşyaları atın. Çünkü hiçbir şeyi atmadan toplamaya başlarsanız yine dağılacaksınız ve o tam bir toplama olmayacak. Bir Kondo kanunu diyor ki: “İhtiyacınız olmayan her şeyi ama her şeyi atın!”

 • Eşyaları kategorilere ayırın.

Fotoğraflar, giysiler, kağıtlar/evraklar, mutfak eşyaları, hediyeler, duygusal bağ olanlar gibi. Daha sonra her kategoriyi bir öncelik sırasına yerleştirin. En başa daha kolay olması için fotoğraflar gibi atılmayacak ve odada tekrar yerini alacak olan eşyalara öncelik verebilirsiniz. En sona duygusal bağ kurduklarınızı bırakabilirsiniz. O aşamaya kadar çok şey atmış olduğunuz için artık bir eşyadan ayrılmak sizin için daha kolay olacak.

 • Sıra geldi katlamaya.

Atılacak eşyalar odadan çıktıktan sonra geriye tek kalan düzenli ve fonksiyonel bir şekilde saklama alanlarının içini doldurmak. Bunun için ise Marie Kondo’nun çok güzel önerileri var, birkaç fikir ve daha fazlası için buraya tıklayabilirsiniz.

Tek gereken, biraz kararlılık. İşte atmanız gereken adımlar:

 • İşe yaramayan şeyleri atın! Sizi mutlu etmeyen veya duygusal olarak anlamlı olmayan her şeyi atın.
 • Sadece hayatınızı daha mutlu eden şeyleri saklayın.
 • Yere göre değil, kategoriye göre düzenleyin. Mesela, yatak odanızın tamamını değil bütün giysilerinizi bir seferde düzenleyin.
 • Her zaman kıyafetlerden işe başlayın. Giysilerden kurtulmak daha kolay çünkü hangilerini kullanıp hangilerini kullanmadığımızı kolayca söyleyebiliriz.
 • Kalan giysilerinizi dikey olarak düzenleyin. Giysilerinizle küçük dikdörtgenler yapın. Ardından giysilerinizi dikey olarak yığınlar hâlinde saklayın. Nihai sonuç, bir giysi kütüphanesine benzeyecek.
 • Erteleme! Her bir kategoriyi yarıda bırakmadan başlayıp bitirmek en iyisidir. Hiçbir şeyi “başka bir zamana” bırakmayın.
 • Sakladığınız her şeyin değerini belirleyin. Bir nesnenin neden önemli olduğunu düşünemiyorsanız, o şeyin evinizde yeri yok demektir.
 • Temizliği tek başınıza yapın. Başkalarıyla çalışacak olursanız, atmanız gereken bir şeyi saklamanız için sizi ikna etmeleri çok muhtemeldir.
 • Bir şeyler saklamak için daha fazla mobilya satın almayın. Bu sadece halihazırda hiç dolap vs. gibi mobilyanız yoksa yapılmalıdır.

Şimdilerde ise Kondo’nun Netflix’te “Tıdyıngup” adında bir programı bulunuyor. Kondo, bu programda müşterilerinin evlerine  ilham verici dönüşümler yaşatıyor. Dağınıklıklarından kurtulup neşe bulmalarını sağlıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here