Yıl 2004, maNga kendi adını verdiği ilk albümü ile fırtına gibi esiyordu. Müzikal açıdan Türk rock müziğine birçok yenilik getiren grup aynı zamanda görsel anlamda da birçok yenilik yarattı. Fütüristik kulaklığı, ağzından çıkan dişleri, şeytan kuyruğu ve büyük gözleri ile maNga‘nın albüm kapağında ve birçok klibinde boy gösteren Spa, şüphesiz Türk müzik tarihinde çıkarılan en iyi maskot çalışması niteliğini taşıyor.

Yıl 2002, maNga daha bir albüme bile sahip değilken pek çok mekanda sahne alıyordu. Ancak bir albüm yapacakları kesindi. İsimlerini Japon manga çizim sanatından alan grup albümün görsel tasarımlarında bu manga çizimlerinin ön planda olmasını istiyordu.

Bir site üzerinden Kaan isimli bir çizer ile tanışan grubun eski DJ’i Efe, Kaan‘a aklında bulunan maskot fikrinden bahsettikten sonra Kaan bu fikri kağıda dökmeye karar verdi. İlk taslaklarını bir mendilin üzerine çizildikten sonra Efe‘ye gösteren Kaan, Efe‘den onayı aldı ve böylece Spa‘nın hikayesi başlamış oldu.

Spa yaratıldıktan sonra Kaan ile beraber kendi karakterlerini de tasarlayan maNga, tasarımlar sonrasında üç boyutlu bir klip için çalışmalara başladı. Bu klip için bir animasyon şirketi ile çalışmak yerine kendi arkadaşları ile çalışmaya başlayan maNga ekibi ilk klibin hazırlıklarını 1.5 senede bitirse de yapımcılar albüm için hâlâ zaman olduğunu söylüyordu.

14 Aralık 2004 tarihi geldiğinde ise maNga‘nın ilk albümü ve ”Bir Kadın Çizeceksin” şarkısının video klibi yayınlandı. Dream TV‘de tam 30 defa yayınlandı! Şarkının video klibinin üç boyutlu oluşu ve tabi ki şarkının güzelliği ile şarkı tüm dikkatleri üzerine çekti. Albümün tanıtım afişlerinde, kapağında ve ”Bir Kadın Çizeceksin” şarkısının klibinde bulunan Spa‘da maNga‘nın yüzü haline geldi.

Bir Kadın Çizeceksin‘in video klibi her televizyon kanalında oynamaya başlamıştı. Hatta kanal değiştirseniz bile aynı anda klibe rastlayabilecek bir seviyeye gelmişti. Klipteki sempatisi ile Spa tüm hayranların kalbini kazanmayı başarmıştı. Böylece diğer klipleri birbirine bağlayan bir hikaye ortaya çıktı.

Spa‘nın içinde bulunduğu hikayenin başlangıcı ise Bir Kadın Çizeceksin şarkısındaki kapsülden çıkışının aksine ilk olarak Bitti Rüya şarkısının video klibinde gösterildi. Su dolu bir kapsülde uyuyan bir bebek olarak birkaç saniye gösterilen Spa‘nın gördüğü bir rüyanın anlatıldığı klipte Spa, sevdiği kadının peşinden koşsa da onun başkası ile olmasından dolayı intihar etmeye karar veriyor. Rüyasında intihar ettikten sonra uyanan Spa elini kapsül camına götürdükten sonra klip sonlanıyor. Daha sonrasında Dursun Zaman isimli şarkının video klibinde kapsülden çıkarak ilk kez Spa‘nın hikayesini izlemeye başlıyoruz.

Zaman durduğunda o, bitmemiş rüyalara uyandı. Uyandığında ise güneş hiç doğmamış gibiydi. Sessizlik, boşluk, hayat durmuştu. Hayata dair her şey zamanda asılı kalmıştı. Tanıdık olan her yer donmuş ya da unutulup terkedilmişti. Bomboş sokaklarda bulduğu bir kağıt parçası. O’na umut verecekti. İzler vardı takip edilecek. Takip etti.

Çizgi roman formatında izlediğimiz sahnelerde Spa, içinde bulunduğu kapsülden çıkarak zamanının dünyasına iniyor. Spa, bomboş ve yıkık bir durumda olan şehirde dolaşırken bulduğu kağıt parçasında maNga‘nın bir konser afişini buluyor. Konser alanına koşan Spa içeri girdiğinde bomboş duran enstrümanlarla karşılaştıktan sonra klip sonlanıyor.

Dursun Zaman klibinde anlatılanların öncesi ve sonrası ise Yalan şarkısının klibinde anlatılıyor. Bir kadının metroda camdan bakışı ile başlayan klip daha sonrasında kadının Spa‘nın bulunduğu laboratuvara gizlice girişi ile devam ediyor. Spa‘nın bulunduğu kapsülünü bulduktan sonra kadın kapsüle elini uzatıyor ve Bitti Rüya‘nın klibindeki uyanma sekansı gerçekleşiyor. Kadının elini uzatması ile birlikte Spa‘da elini uzatıyor ancak bu olay gerçekleşirken büyük bir patlama meydana geliyor. Bu patlama sonucunda kadın Spa‘nın türüne dönüşmeye başlıyor. Ayrıca patlama sırasında maNga üyelerinin karakterleri de özel güçler kazanmaya başlıyor. Patlamadan sonra Spa bulunduğu kapsülden çıksa da kadını bulamıyor ve Dursun Zaman klibindeki arayışına başlıyor. Bu arayış sırasında Spa’nın türüne dönüşenleri avlayan bir birlik Spa‘yı yakalayıp gemisine alıyor ve sevdiği kadının da bulunduğu bir hapishaneye götürülüyor. Bir süre orada bir eğlence malzemesi olarak kullanılan Spa ve sevdiği kadın bir süre sonra maNga‘nın üyeleri tarafından kurtarılıyor ve ilk albümün kliplerinin hikayesi sona eriyor.

İlk albümden sonra Spa, uzun bir uykuya çekildi. Yıl 2018 olduğunda ise X isimli EP’sini yayınlayarak güzel bir dönüşe imza atan maNga ile de Spa tekrardan aramıza dönmüş bulunmakta. Yad Eller isimli parçanın video klibinde tekrardan aramıza dönen Spa umarım uzun bir süre daha aramızda kalır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here