Novitiate, Maggie Betts tarafından yazılmış ve yönetilmiş, 2017 yapımı bir dram filmi. Filmin konusu, 1960’larda Katolik Kilisesi’nin reformasyon sürecinde Beloved Rose Manastırı’nda yaşayan ve burada rahibelik eğitimi gören genç kızlarla rahibelik derecesine ulaşmış kadınların hikayesini anlatıyor. Margaret Qualley tarafından hayat verilen hikayenin ana karakteri Cathleen Harris, annesi tarafından ateist yetiştirilmiş ve babası ise küçük yaşta onları terk etmiş. Katolik inancına olan ilgisi küçüklüğünde annesinin ona din kavramını öğretmesi için kiliseye götürmesiyle başlamış. Şans eseri Katolik okulunda tam burslu bir eğitim hayatına başlayan Cathleen, okuldan mezun olacağı zaman yaklaştıkça bir rahibe olmayı kafasına koymuştur.

Rahibe olmak için eğitim aldıkları acemilik süresince kızlar manastırda sıkı kurallarla yaşamaktadır. Saatlerce konuşmadan sessiz kalmak zorunda oldukları, her sabah erkenden uyanıp derhal dua etmeye başlamaları gereken bir ortamda yaşamaktadırlar. Öyle ki, annesinin manastıra olan ilk ziyaretinde Cathleen, annesiyle tel örgülerle ayrılmış, adeta hapishaneyi andıran bir odada görüşmüştür.

Her insanın mükemmel olmadığı gibi, filmdeki karakterler de mükemmel değiller. Film boyunca birçok rahibe ve rahibe adayları manastırı ya kendi istekleriyle terk ediyorlar ya da baş rahibe tarafından kovuluyorlar. Bu kadınların birçoğu sürekli Tanrı’ya olan inançlarını ve kendilerini sorgulamakta. Yanlış bir eylemde bulunduklarını düşündüklerinde ya da düşünüldüğünde, kendilerini dualar, açlık, yerde emekleme ve hatta sırtlarını kırbaçlama ile terbiye ediyorlar. Hatta bu yanlış hareketlerini ve düşüncelerini, herkesin ortasında dile getirmeye zorlanan bu kızlar, kendilerine karşı oluşturdukları suçlamaların üstüne bir de arkadaşlarından da gelen suçlamaların cezalarına katlanmak zorundalar.

Bu zorlu sürece göğüsünü geren Cathleen ve arkadaşları da aslında her genç kız gibiler. Geride bıraktıkları ve müzik, eğlence, filmler ve erkeklerle geçirebilecekleri gençlik yıllarını sorguluyorlar. Geçici evlilik törenlerini, bir araya gelip coşkuyla kutluyorlar.

Eğitiminin başından beri mükemmeliyetçi olan ve Tanrı’ya sıkı bir aşkla bağlı olan Cathleen, zamanla Tanrı ile arasında olan bu bağı kaybetmeye başlıyor. Kendini açlıkla ve kırbaçlamayla cezalandırıyor. Tanrı’nın sevgisini hissedemediği bu duygusal boşlukta Cathleen, onu rahatlatacak bir dayanak ararken hastalığında ona bakan rahibe Emanuel ile yakınlaşıyor. Manastırdaki bu homoerotik alt tonları da film sürecinde görmek mümkün. Yaşanan bu olaylardan sonra inancını sıkça sorgulamaya başlayan Cathleen, kalıcı rahibelik yeminini etmeden önce Tanrı’dan ona geleceğiyle ilgili bir mesaj göndermesini ister. Bu mesaj sonucunda, yeminini edeceği evlilik töreninde Cathleen, yıllarca üstlenmek istediği rahibelik görevinden vazgeçer.

Manastır hayatının, Katolik Kilisesi’nin hiyerarşisinin, Tanrı yolunda mükemmel bir gelin olmanın getirdiklerini anlatan Novitiate 2 saat sürüyor. IMDB puanı 6.6 da kalmış bu film, başarılı bir sinematografiye ve iyi müzik seçimlerine sahip olduğu için yavaş temposunda bile izleyiciyi sıkılacak noktaya getirmiyor. Başrolü canlandıran Margaret Qualley‘nin oyunculuğu filmde öne çıkmasa da, baş rahibeyi canlandıran Oscar ödüllü oyuncu Melissa Leo‘nun ve filmde sadece birkaç dakikalık bir sahnesi olan Denis O’Hare‘in performansları parlamış. Eğer dinsel hiyerarşinin işleyişine, dönem filmlerine ve kadınları anlatan hikayelere ilginiz varsa Novitiate‘i izleyebilirsiniz.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here