Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Havalar ısınıyor, denize mi girmek istiyorsunuz? Bu isteği gerçekleştirebileceğiniz en güzel yerlerden biri Malta. Hem berrak denizi hem de tarih dolu yapısıyla yaz tatili için ideal.

Malta’ya ne zaman gitmeli?

Bir Akdeniz ada ülkesi olan Malta, konumundan ötürü uzun bir süre sıcak havaya sahip. Temmuz, Ağustos aylarında turist akınına uğrayan ülkeyi ziyaret etmek için bizce en uygun aylar Mayıs ve Eylül ayları. Mayıs sonlarına doğru denize (biraz soğuk olsa da) girmek mümkün. Hava sıcaklığı Mayıs ayında 24 derece civarında.

Malta’da ulaşım nasıl sağlanıyor?

Malta’da çok güzel işleyen bir otobüs sistemi mevcut. Her durakta oradan geçen otobüslerin numaraları ve rotaları yazılı. Ayrıca otobüs biletini şoförden almak da mümkün. Kısacası yol konusunda hiç hazırlık yapmadan dahi yolunuzu bulabilirsiniz. Malta’daki otobüslerle ilgili bir de enteresan bilgi vereceğiz. Otobüslerin bazılarında düğmeye bastığınızda yukarıda “Duracak” yazıyor. Nedenini biz de çözemedik.

Malta’nın taksi sistemi de oldukça farklı. Şehrin birçok yerinde ön ödemeli taksi durakları bulunuyor. Gideceğiniz bölgeye göre daha önceden belirlenmiş sabit fiyatı ödüyor, ondan sonra taksiye biniyorsunuz. Taksicinin yolu uzatması, fazla para alması gibi korkular yok. Bunun dışında internetten sipariş verebileceğiniz taksiler de mevcut.

Gelelim en eğlenceli bölüme: Nereleri gezmeli?

Valletta

Malta’nın olmazsa olmazı Valletta. Tarih kokan bu şehrin sokakları bile görmeye değer. Rengarenk balkonları, dev bayraklarıyla evlere şenlik kendisi. Tabii güzel sokaklarının yanında gezilecek bolca yeri de var.

Valletta’ya gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken ilk yer St. John’s Co-Cathedral. Sanatsal olarak oldukça etkileyici olan bu katedralin içerisinde ünlü ressam Caravaggio’nun iki önemli eseri de (St Jerome Writing ve the Beheading of St John the Baptist) bulunuyor.

Valletta’nın en güzel yerlerinden biri de Upper Barrakka Gardens. Muhteşem bir manzara sahip bahçede huzuru bulmamak mümkün değil. Valletta’da birden fazla böyle bahçe bulunuyor. Ama hem peyzajı hem de manzarasıyla en güzel Upper Barrakka Gardens.

Bunlar dışında Valletta’da gezebileceğiniz yerler ise şunlar: Fort St. Elmo, Teatru Manoel, Lower Barrakka Gardens ve Grand Masters Palace.

Gozo ve Comino Adaları

Malta’da aynı isme sahip adasında kalmak en mantıklısı. Dolayısıyla diğer adalara ayrıca gitmeniz gerekiyor. Malta adasının Sliema, St Julians gibi bölgelerinden bu adalara turlar kalkıyor. Yaklaşık 20-25 Euro civarında olan bu turlar sizi hem Gozo hem de Comino adalarına götürüyor.

Gozo adası şu zamana kadar Azure Window ile ünlüydü. Ancak maalesef yakın zamanda bu doğal yapı yıkıldı. Kendisini Game of Thrones’ta Daenerys ve Khal Drogo’nun evlendiği sahneden hatırlayabilirsiniz.

Comino adası ise minnacık bir ada. Hatta üzerinde sadece bir otel bulunuyor. Ancak berrak, turkuaz bir denize sahip. Tek kötü yanı çok küçük bir plajının olması. Turist akını olan günlerde; değil uzanacak bir şezlong, eşyalarınızı bırakacak bir yer bulmanız bile zor.

Mdina ve Rabat

Kendinizi fantastik bir dünyaya ait hissetmek istiyorsanız Mdina’ya gitmelisiniz. Game of Thrones’un ilk sezonunda King’s Landing’te geçen bazı sahneler bu şehirde çekilmiş. Sokaklarda yürürken kendinizi gerçekten dizideymiş gibi hissedebilirsiniz.

Rabat ise Mdina’yı çevreleyen bölgeye verilen isim. Burada da ziyaret edilmesi gereken bir katedral ve yeraltı mezarlığı var. Azıcık tüylerim ürpersin derseniz burayı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

St Julians ve Paceville

Malta’nın eğlence mekanları St Julians ve Paceville. St Julians, biraz daha lüks; belki şık bir restaurantta yemeğinizi yiyebileceğiniz bir yer. Işıl ışık olan bu bölgenin seyir zevki çok yüksek. Ayrıca sahil şeridinden yürüyüş de pek keyifli.

Gecenin ilerleyen saatlerinde ise genellikle Paceville’e geçiliyor. Paceville gece kulüplerinin bulunduğu, gece yarısından sabaha kadar yoğun olan bir bölge. Ancak şimdiden uyaralım: Müzikler ve mekanlar beklenileni vermeyebilir. Zira birçok mekanda hala 90’lardan kalma müzikler çalınmakta.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here