Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

İsveç yapımı ilk orijinal Netflix dizisi olan “Quicksand” 5 Nisan’da yayınlandı. Malin Persson Giolito’nun çok satan romanı Störst av Allt‘tanuyarlanan dizinin başrollerinde Hanna Ardéhn ve Felix Sandman gibi genç oyuncuları izleme fırsatı buluyoruz. Kısaca konusundan bahsetmek gerekirs: Stockholm’de bir okuldaki silahlı saldırıda yaşananları, öncesini ve dava sürecini anlatıyor.

Bir aşk hayatınızı ne kadar değiştirebilir?

Maja Norberg, sınıfın ortasında elinde silahla kanlar içinde duruyor. En yakın arkadaşı Amanda, sevgilisi Sebastian, duygusal bağ kurduğu Samir başta olmak üzere birçok arkadaşı yerde kanlar içinde yatıyor. Maja kurban mı? Yoksa katil mi? “Bize biraz Sebastian’dan bahseder misin?” repliğiyle diziye güzel bir giriş yapıyoruz. Maja’nın hayatına Sebastian’ı alması, onun hayatında her şeyi değiştiriyor. Buna Maja da dahil çünkü Maja her gün partilerde gezen, uyuşturucu kullanan ya da değişik fantezileri olan bir kız değil. Sebastian ise psikolojik açıdan sorunlu bir tip. Tabii bunu en başta izleyenler bile anlamıyor. Birkaç bölüm sonra babasıyla yaşadığı içsel çatışmaların Sebastian üstündeki etkisini görüyoruz ki bu da diziye psikolojik açıdan güçlü bir katman katıyor. İkilinin ilişkisine gelirsek, gün geçtikçe çok daha farklı bir hal almaya başlıyor. En başta çok hoşunuza giden bir ilişkiyken bir anda nefret etmeye başlıyorsunuz. Sebastian’ın Maja üzerindeki olumsuz etkisini görmemek ise imkansız.

Saldırıdan öncesi, saldırıda yaşananlar ve dava süreci

Diziyi üç bölümde izliyoruz. Kurgu açısından gayet başarılı olduğunu söylemek lazım. Bazı sahnelerde kamera hareketleri insanın gözünü yorsa da üç kısım, bölümlere gayet güzel şekilde yerleştirilmiş. Gerçekçi olmak gerekirse, Maja’nın hapishanede geçirdiği süreç dizinin gidişatını biraz yavaşlatıyor. Çok daha farklı değerlendirilebilirmiş. Ama hapishanede geçen bir sahne var. Amanda’yla ilgili. O sahneyi uzun süre hafızamdan silebileceğimi sanmıyorum. Saldırıda yaşananlar ise kesit kesit çok az gösteriliyor. Bu da diziye bir heyecan katıyor ama şunu söylemekte fayda var: 6 bölüm boyunca gizli tutulmuyor bazı şeyler. Sebastian’ı Maja’nın vurduğunu dizinin başında öğreniyorsunuz mesela. Asıl merak uyandıran iki şey ise Amanda’yı neden vurduğu ve Sebastian’ı kendini korumak için mi vurduğu.

Samir’in amacı intikam mıydı?

Samir, İsveç’te yaşayan göçmen bir ailenin çocuğu. Maja’ya karşı bazı duyguları var. Sebastian’ın değişimiyle Maja, Samir’in bu duygularına karşılık veriyor ama sonunda soluğu yine ve yine Sebastian’ın yanında alıyor. Bunu birçok kez Samir’e yaşatan Maja, bunun karşılığını Samir’den çok acı bir biçimde alıyor. Samir, saldırıdan canlı çıkabilen tek kişi ve duruşmaya tanık olarak çağrılıyor. Maja’nın, Amanda’yı bilinçli vurduğunu iddia ediyor. Peki, Maja en yakın arkadaşı Amanda’yı gerçekten isteyerek mi vurdu?

Yeterli olmamasına rağmen izleyin

İsveç standartlarında bir suç dizisi için yeterli mi? Pek sanmıyorum. Bron/Broen, WallanderJordskott gibi başarılı diziler çıkaran İsveç, bu sefer biraz zayıf kalmış diyebiliriz. Özellikle de ilk Netflix orijinal içeriği için. Quicksand, size soluksuz izleyeceğiniz bir dizi vadetmiyor ama kaliteli ve farklı bir yapım sunuyor. Şans verip denenmeli. Şimdiden iyi seyirler.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here