”Harry Potter severlerin, ilgisini çekecek bir yazı kaleme alabilir miyim?” Tamamen derdim buydu. Bunun üzerine düşünmeyi bırakıp bir takım sebeplerle okuduğum kaynaklardan birinde bu konuyu gördüm. Çok az araştırma yapıp girdiğim dünyada, seri olması muhtemel konularla karşılaştım. Çünkü belki de, Harry Potter kurgusu gerçek dünyadan biraz fazla esinti taşıyordur.

Selamlar, Wannagate Okurları!

Harry Potter’ın dünyasında, insan birini öldürünce ruhu yırtılır. Bu yırtılan ruhu bir nesneye aktarma işleminden çıkan ürünlere Hortkuluk adı verilir. Bu ruhun parçalanma durumu, ilginç bir şekilde Lord Of The Rings’de de mevcut. Sauron, gücünün yarısından fazlasını Tek Yüzük’e aktarıyor.

Peki Ruh Parçalanma İnancı Nereden Geliyor?

Soul Retrieval: Mending the Fragmented Self  isimli bir kitap, bu konuyu işliyor. Kitabın anlatımıyla Şamanizm’e göre; ruhlar karşılaştıkları kötü durumların etkisinden kurtulmak için bir parçalanma yaşar. Bu parçalanma sonucu, bir ruh parçası bedenden ayrılır ve bir daha geri çağrılmadıkça başka bir gerçeklikte varlığını sürdürür.

Tabi şamanlar böyle durumları, en fazla 3 gün içinde tedavi ederlermiş. Aksi takdirde ruhun kaybolacağı veya çalınacağı düşünülürmüş.

Tamam Ama Birisi İnanış, Öteki İse Kurgu! Gerçeklikle Alakası Nedir Bu Durumun?

Yine yazarın anlattığına göre, bu duruma benzer bir durumun psikolojide adı var; Dissosiyasyon! Bilincin kişiye zor ve katlanılamaz gelen bölümlerinin bilinçten uzaklaştırılarak, bunların zaman zaman ayrı bir şekilde faaliyete geçmesi durumudur. Ki bunun sonucunda da Disosyatif Bozukluklar baş gösteriyor.

Kaldı ki, günümüzde hala Şamanizm belli başlı topluluklarda mevcut. Şamanik Öğretiler ile ruhu parçalanmış kişilere yardım edilmesi durumu da öyle. Tabi değinmek istediğim asıl konu, gerçekliğin yanı sıra bu kurgu dünyalara etkisi.

Disosyatif  Bozukluk Yaşayanlarda Bugün: Voldemort Ve Sauron 

Bu iki karakterin de ruhunu böldüğü söylenir. Duruma baktığınızda da ikisinin de hakikaten psikolojik bir rahatsızlığı varmış gibi durur. İşte bu kötü insanların, kendi ruhlarını parçalayacak kadar kötü olması ve yaptıkları akıl dışı davranışlar arasındaki bağ belki de buradan geliyor.

Bu karakterlere baktığınızda sağlıklı karakterler olmadıklarını anlamak için şaman olmaya gerek yok zaten. En nihayetinde bize ilginç gelen J.K. Rowling ve J.R.R. Tolkien gibi yazarların kendi evrenlerinde, gerçek dünyadan fazla esinti taşımaları. Bu da onlara olan saygımızı, katlarca arttırıyor.

Son Soru, Hocam Ben Evde Hortkuluk Yapabilir Miyim?

Yapamazsın ve yapma! Gerçek dünyada, birini öldürerek Hortkuluk yapmıyor olabilirsin. Kendi yaşadığın travmalarla ruhun bölünüyor olabilir. Emin ol ki hiçbiri, yaşamaya değer olaylar değil. Hayat tavsiyesi bir yana, Şamanizm’e göre zaten ruhun başka bir gerçekliğe gidiyor. Gerçek dünyada bir nesneye ruh aktarmak söz konusu değil.

Kaldı ki, bu bir inanış. Ne kadarı gerçek ve kanıtlanabilir ki? Ayrıca, Hortkuluk ile ölümsüz olup ne yapacaksın, sayın okur? Şu an yaşıyorsun ya, demle çayını, otur iç ve tadını çıkar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here