Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
12

“Words will chain me, after they let me loose”

Yıllardır müzik dünyasının birçok değerli ve yetenekli sanatçısını bizlere veren Londra’nın havasından suyundan nasibini alan genç şarkıcı Nilüfer Yanya, bu sözlerle girdi hayatımıza. 2016 yılında yayınladığı ilk kaydı “Small Crimes” ile adından sıkça söz ettirmeye başlayan Nilüfer Yanya’yı yakından tanıyalım.

İngiliz bir anneyle Türk bir babanın kızı olan Nilüfer Yanya, 12-13 yaşlarındayken gitar çalıp şarkı sözü yazmaya başlamasıyla müzik dünyasına ilk adımını attı. Kendisi gibi sanatçı olan ve saz çalan babası, onun bu sektörde ilerlemesindeki en büyük etkenlerden biri olarak nitelendirilebilir.

İlk dinlediğimizde aklımıza özgün sanatçı King Krule‘u getiren Nilüfer Yanya’nın aynı zamanda şarkılarının sözleriyle Jeff Buckley‘e de yakın bir tarzda olduğunu söylemek mümkün.

Londra sahnesindeki ilgi çeken performansı ve farklı tarzıyla “BBC Sound of 2018” listesine girmeyi başaran 22 yaşındaki Yanya’nın asıl parlama öyküsü 2016 yılında Linkin Park‘ın efsanevi solisti Mike Shinoda sayesinde oldu. Spotify’da yayınladığı favori şarkılar listesine “Small Crimes” şarkısını ekleyen Shinoda, bu şarkının ve Nilüfer Yanya’nın popülaritesini arttırdı.

Çalınan bisikletine ithafen yazdığı ve bir röportajında “gündelik temelde gerçekleşen büyük suçların ardındaki küçük, kusurlu suçlarla ilgili” olduğunu söyleyen çıkış şarkısı “Small Crimes”tan sonra Nilüfer Yanya, aşık olunan kişiye minik bir isyan niteliğindeki “Keep on Calling” ile 2016 yılını başarıyla sonlandırdı.

Birisiyle yakın çalışmaktan daha ilham verici bir şey olmadığını söyleyen Yanya’nın en büyük ilham kaynakları olduğunu söylediği kişiler ise piyano öğretmeni, amcası, gitar öğretmeni ve arkadadaşları.

Nilüfer Yanya, Londra’da sık sık sahne almasının yanı sıra 27 Ocak 2017’de İstanbul’a gelerek Salon İKSV‘de Türk hayranlarıyla da buluştu.

Yanya, son olarak 2018 yılında yayınladığı ve ses getiren şarkısı “Thanks 4 Nothing”in de içinde bulunduğu EP “Do You Like Pain?” ile müzik kariyerini başarıyla sürdürmeye devam etmekte. Özgün müziğin yeni ikonu haline gelen başarılı sanatçı aynı zamanda ünlü grup Pixies‘in “Hey” şarkısına yaptığı bir yoruma da sahip.

Önümüzdeki yıllarda belki bir Jamie XX düetiyle ya da Arctic Monkeys şarkılarına yapacağı özgün yorumlarla görmeyi beklediğimiz bu başarılı sanatçının şarkılarıyla sizi baş başa bırakarak yazımızı sonlandırıyoruz. Keyifli dinlemeler!

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
12

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here