Genellikle eski, nostaljik bir sample’ın üzerine eklenen daha modern bateriler ve plak sesinden oluşan Lo-Fi müzik son zamanlarda büyük ilgi görüyor. Tabii ki, Lo-Fi müzik sadece eski ve nostaljik samplelardan oluşmuyor. Düşük ses kalitesiyle yapılmış ve bu nostaljik estetiği sunan şarkılar da bu türün içine giriyor.

Şimdi Lo-Fi müziği 3 çeşide ayırıp inceleyelim: Mainstream, downtempo ve enstrümantal.

1. Mainstream

Burada Joji, Cuco gibi Lo-fi estetiğini taşıyan ve yüksek dinlenmelere sahip sanatçıları inceleyeceğiz. Cuco ve Joji bildiğiniz gibi genellikle üzgün ve depresif müzik yapan sanatçılar. Cuco, tam bir Lo-Fi sanatçısı olmasa da Joji, “BALLADS 1” albümüyle Lo-Fi sevgisini tanımladı gibi.

“I’ll See You In 40”de boğuk ve dağınık gitarı duyarken bir yandan agresif bateriyle çok güzel bir Lo-Fi şarkısı duyuyoruz.

Yeah Right da, arkadaki plak sesi ve boğuk piyanoyla çok başarılı bir örnek Lo-Fi için.

Gelelim Cuco‘ya. Cuco’nun müziğinde daha fazla synth ve gitar yoğunluğu var.

Clairo ve Cuco‘nun müzik anlayışları çok yakın ve Clairo’yu da bu yüzden mainstream sayabiliriz.

Clairo’nun müziği Cuco ve Joji’ye göre biraz daha basit. Pop müzikten esintiler taşıyor.

2. Downtempo

Daha fazla, ağır kick‘ler ve üzgün, kısık vokallere dayalı bir tür, downtempo. Downtempo‘nun da en iyi örneği aşağıdaki şarkı olabilir.

Mishaal, bazıları tarafından downtempo olarak kabul edilmese de bu tarz hüzünlü şarkıları çok iyi yapıyor.

Gitar sample’ları genellikle downtempo’nun başlıca elementi.

3. Enstrümantal

Enstrümantal, benim favori kısmım. Ya kısa vokal sample’ların kullanıldığı veya hiç vokal kullanılmayan bir tür. Enstrümanlarla kendinizi baş başa bırakabiliyorsunuz. Çok rahatlatıcı, bazen de üzücü bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Speechless, belki de bu türün en istikrarlı ismi. Zaman zaman kendini tekrarlıyor olsa da her projesinde ilgi çekici birkaç şarkı bulabilirsiniz.

Lo-Fi müziği 3’e ayırıp hepsiyle alakalı bilgi ve örnekleri verdik. Peki neden insanlar bunu çekici buluyor?

Dinleyicilerin bu tarz müziği çekici bulması için birçok neden var. Bazıları için güzel bir nostalji onları mutlu eder. Bazıları sadece dinlerken ağlayacak şarkı arıyor. Bazıları ders çalışırken dinliyor, evet (ChilledCow ve nourish. bu konudaki en popüler youTube radyolarından). Bazıları ise yalnızca türün çeşitliliğini seviyor.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here