Rap artık eskisi gibi değil herhalde herkes bunda hemfikirdir. Özellikle son on yıl içerisinde ciddi bir değişime uğradı. Geçmişe gittiğimizde Tupac, Nas, Eminem, Biggie, Ice Cube gibi isimlerin yaptığı rap ile günümüzde yapılan rap arasında oldukça fazla fark gözlemlenebiliyor. Eskiden öne çıkan anlamlı, sert, ya da protest sözlerin akıcılığından çok daha farklı bir yapılanmada olan, yeniden amaçlanmış bir rap müzikle karşı karşıyayız. Yeniden amaçlanmış ve farklılaşmış bu türü artık Wiz Khalifa’nın bir radyo programındaki adlandırması ile mumble rap olarak adlandırmış durumdayız.

Mumble rap şu sıralar lirikal rap ile ciddi bir çatışma içinde. İki kesim de kendi tarafının daha iyi olduğunu savunmakta. Lirikal Rap kesmi mumble rap ile uğraşanların direkt rap yapmadığını sadece gevelediklerini, yaratıcılıktan uzak olduklarından dolayı da yaptıklarının herkes tarafından yapılabileceğini söylerken Mumble rap tarafı da onların rapinin eskide kaldığını kendilerinin daha müzikal ve herkese hitap ettiğini söylüyor.

Bu çatışmanın biraz daha dibine inecek olursak old school’un en ünlü rapçilerinden Snoop Dogg ”Bu saçmalığı yapmayı kesin. Rap böyle yapılmaz.” tarzı açıklamarda bulunmuştu. Ancak yeni gelen jenerasyonun eski üstadların bu tarz açıklamalarını umursamadığı aşikar; öyle ki, mumble rap çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Peki mumble rap nedir? Biraz buna değinmemiz gerekiyor. Günümüz ana akım rap müziğinin %80’i mumble rapten oluşuyor desek yanlış olmaz. Lil Uzi Vert, Lil Yachty, Lil Pump, Young Thug, ve 6IX9INE gibi isimlerin yaptığı bu tür akılda kalıcı, kolay ve farklı mix teknikleri ile düzenlenmiş sözler ile birlikte daha müzikal altyapılara sahip olan bir tür. Lirikal rap’e nazaran daha düşük söz kaliteleri ve daha az müzikal ahenge sahip olsa da akılda kalıcılığı, eğlenceli oluşu, sanatçıların kişilikleri ve giyinişleri ile ikonlaşması insanları mumble rap’e çeken ana etkenler. Rap müziği bir amaçtan çok bir eğlence aracı olarak gördüklerini söylesek yanlış olmaz. Kısacası toplum için sanat ve sanat için sanat kavgasının 21. yüzyıla olan uyarlamalarından biri olarak düşünebiliriz.

Mumble rap bu yükselişini sürdürürken lirikal rapde durum ne diye sorarsanız eğer işler biraz karmaşık diyebiliriz. Kendrick Lamar, Childish Gambino, Hopsin, Tech N9ne ve Logic gibi isimlerle yürümeye devam etse de Kendrick Lamar haricinde eskisi kadar ilgi gördüğünü söylesek pek de doğru olmaz. Nas’ın son albümü olan NASIR ile birlikte tekrardan yükselişe geçtiğini söylesek de diğer yanda Eminem’in son albümü olan Revival gibi hüsranla sonuçlanmış projelerinde olduğunu söylememiz gerekli.

İki tür içinde şu dönemler cidden çok kritik. Yeni bir tür olan mumble rap kalıcı olarak kalabilecek mi? Diğer bir soru ise acaba Lirikal rap bir çöküş devrine girecek mi? bu iki soru da bir kaç sene içerisinde cevap bulacak gibi gözüküyor. bu yüzden yapabileceğimiz tek şey oturup iki taraftan da gelen kaliteli parçaların keyfini çıkarmak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here