Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Geleneksel sporların en büyüğü, belki bir spordan çok fazlası olan futbol, sevenlerine kısa bir süreliğine veda ediyor. Dünya futbolunun kalbinin attığı Avrupa’da da, şampiyonların belli olmasıyla ligler de araya girdi. Rusya’nın ev sahipliği yapacağı Dünya Kupası’na ise artık sayılı günler kaldı. Evet belki yaz dönemi bizlere, transfer haberleri, scout raporları ve yeni sezon formaları gibi güzellikler sunuyor ama bunlarla yetinmek istemeyen futbol tutkunu okurlarımız için futbol kültürünü esas aldığımız bir liste yapalım dedik.

7- İlk Takım: Juventus

Son yıllarda Şampiyonlar Ligi’nde sürekli üst sıralara oynayan ve üst üste 7. kez İtalya Ligi Serie A’da şampiyonluk ipini göğüslemeyi başaran Juventus’un saha içi ve dışındaki öyküsünü 3 bölüm halinde bizlere sunan Netflix, aynı zamanda bu serinin devamının geleceğini de müjdeledi.

6- The Football Factory

İngiliz holigan kültürü üzerine yapılmış filmlerin en özellerinden biri. Chelsea–Millwall rekabetinin derinliğine şahit olduğumuz, pub-kavga-tribün üçgeni üzerine kurulan hayatları göz önüne seren film, John King’in aynı isimli romanından uyarlama.

5- Zidane: Bir 21.Yüzyıl Portresi

Belki de listemizin en farklı işi bu belgesel-film. 23 Nisan 2005 tarihli Real Madrid–Villareal maçını, tarihin en büyük futbolcularından Zinedine Zidane’ın bakış açısından izliyoruz. Eğer bir futbol tutkunu değilseniz 90 dakikalık bir eziyet sizleri bekleyebilir, öte yandan futbola olan ilginiz gerçekten büyükse bu belgesel sizin için eşsiz bir deneyime dönüşebilir.

4- Boca Juniors 3D: The Movie

Güney Amerika’nın en önemli takımlarından Boca Juniors’ın başarılarla dolu tarihi ve efsanevi stadyumu ‘La Bombonera’, kulübün önemli isimlerinin gözünden anlatılmış. Juan Roman Riquelme, Martin Palermo, Carlos Tevez gibi efsane olmuş oyunculara ve dünyanın en ateşli taraftar topluluklarından birine sahip kulübü anlatan bu yapım 2015’te vizyona girmişti.

3- Goal!

Goal! aslında bir üçleme. Fakat biz listemize üçlemenin ilk filmini alıyoruz. Meksika göçmeni bir ailenin futbol tutkunu oğulları Santiago Munez’in sihirli yolculuğunu anlatan film, genç yeteneğin bir scout tarafından keşfedilmesiyle başlar. Artık her şey genç Santi’nin ellerindedir.

2- Fever Pitch

Nick Hornby’nin aynı isimli, yıllarca yayınevlerine bastırmak için uğraştığı kitabından uyarlama bir filmdir. Bir takıma aidiyet hissetmenin, renklerini damarlarında hissetmenin, belki de adeta o takıma tapmanın ne demek olduğunu çok güzel bir şekilde ortaya koyar. Taraftar olmanın romantizmi ve tutulan takıma karşı yaşanan obsesyon ancak bu kadar güzel işlenebilirdi diyebiliriz.

1- Green Street Hooligans

Charlie Hunham ve Elijah Wood gibi yıldızların yer aldığı film, bir hata sonucu öğrenim gördüğü Harvard’dan atılan Matt’in, İngiltere’nin en korkutucu holigan gruplarından birinin içine girişini hikaye ediniyor. West Ham United–Milwall kapışması, pub kavgaları, argo ve küfürleşmeler, yağmurlu hava. Film bizlere buram buram ‘Ben İngiltere’yim!’ diyor. Bir bireyin dönüşebileceği şeyler hakkında oldukça fazla fikir edinebileceğimiz filmin iki adet devam filmi gelse de, ne oyuncu kadrosu ne de kalite olarak ilk filmin yanından bile geçemediler.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here