Telefon piyasasında sürekli değişen bir konumda yer alan LG bu sefer karşımıza 5 adet kameraya sahip yeni telefonu V40 ThinQ ile çıktı. LG’nin çıkarttığı V serisi özellikle kameraya ve sese odaklanan ürünler çıkartmıştı karşımıza.

2015 yılında serinin ilk telefonu V10 karşımıza çıktığında LG birçok kişinin dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştı. 2 büyük yenilik sunmuştu bize o telefon hem ön tarafta 2 kameraya yer vererek daha geniş açılı çekimlere fırsat sunan bir çift selfie kamera ve 2. ekrana sahip olması. Ayrıca kamera yazılım alanında da Profesyonel kamera kontrol ayarlarıyla telefonda video çekmeye bambaşka bir bakış açısı getirdi. Ayrıca dayanıklılık anlamında askeri standartları karşılayacak şekilde düşmelere dayanıklıydı ancak suya karşı koruması yoktu. LG V10’u sıkıntılı yapabilecek tek bir kusuru vardı. Zamanının Qualcomm işlemcileri aşırı ısınmaya sebep oluyordu. Snapdragon 808 ve 810 çok ısınan, dolayısıyla çok zorlanan işlemcilerdi.

Qualcomm’un 64bit işlemci mimarisine geçişinin karın ağrısını yaşayan telefonlardan oldu ne yazık ki V10 ama getirdiği yenilikler ve aldığı geri dönüş LG V20’nin aynı abisi gibi sevilen özelliklerle geri dönmesine sebep olmuştu. Ama bu sefer kamera alanında bazı değişiklikler yaşanmıştı. LG G5 ile denenen çift arka kamera epey ilgi çekti ve V20’nin arkasındaki yerini aldı. Karşılığında ise ön tarafta yer alan çift kamera yerini tek geniş açılı kameraya bıraktı. 2. ekran yerini korudu. Metal kasayla daha dayanıklı hale gelen telefon ayrıca dahili 32-bitlik Quad DAC(Digital to Analog Converter)’a sahipti. Yani Dijital’den Analog’a çeviriciye sahip olan telefon çok güçlü bir kulaklık girişine sahip oldu. Kulaklık diyerek sınırladığımıza bakmayın hoparlör çıkışı da çok güçlü oldu. Harici hoparlör kullanmak isterseniz dahili 32-bitlik Quad DAC ile sorun yaşamadan başarılı bir ses aktarımı sağlayabilirsiniz. İşlemcide Snapdragon 821 olunca sıkıntıların aşıldığı epey başarılı bir telefon olmuştu.

Geçtiğimiz sene ise karşımıza LG V30 çıkmıştı. LG’nin bir türlü yerine oturamayan tasarım anlayışı bu sefer popüler sistemi takip etti ve karşımıza camdan sandviç bir tasarım geldi. Ön ve arka panel cam arasında ise alüminyum bir çerçeve ile gelen telefon V ailesine askeri dayanıklılıklarının yanına suya dayanıklı bir gövdeyi de ekledi. Ayrıca LG G6 ile aynı sene başlattığı 2:1 ekran orana sahip P-OLED ekranı ile daha az çerçeveyi sunmaya başlamıştı telefonlarında. Bu durumun kurbanı ise V30 serisinde V serisinin ikonik parçası 2.’nci ekranın gidişiyle yaşandı. Bir tür ekran üzerinde bulunan araç ile telafi etmeye çalışsa da V serisinin o ikonik tadının verdiklerini verememişti. Kamerada büyük değişimler yoktu ve insanları cezbeden yönleri gerek çerçevisizlik gerek çentik derken gitgide azalıyordu. Apple’ın kulaklık girişini kaldırması ile piyasanın iyice kablosuz kulaklıklara yönelmesi ise LG’nin başarılı 32-bitlik Quad DAC aracının değerini yitirmesine sebep oluyordu. Walkman gibi ikonik bir ses devi olan Sony bile aynı sene telefonlarından kulaklık girişini çıkarmıştı. Sonuç olarak LG yavaş yavaş piyasadaki yerini kaybetmeye başlamıştı.

Araya ABD özelinde sattığı V35 ThinQ girdi ama V30’a çok büyük geliştirmeler yapmamıştı. Daha büyük RAM ve daha yeni işlemci dışında bir farkı bulunmuyordu iki telefonun. 4GB RAM yerini 6GB RAM’e, Snapdragon 835 yerini G7’de de bulunan Snapdragon 845’e bırakmıştı.

LG V40 ThinQ ise şirketin son zamanlarda gülmeyen yüzünü pek fazla değiştiremeyecek gibi. Tasarım V30’dan çok farklı değil sadece V30’u 2018’e uygun hale getirmişler. 2018’e uygun hale getirmekten kastımız aslında çentikli bir ön panele sahip olmasından. Yeni olarak gelen olay ise LG’nin ilk kez arkada 3 kameraya yer vermesi. Hatırlarsanız yazının başında 5 kameralı telefon demiştik. LG bizleri geçmişe ilk V10’a götürdü ve 2 selfie kamerasını bizlerle yeniden buluşturdu.

Evet 2.’nci kameranın bu telefonda da görevi fotoğrafta daha fazla açıya ulaşabilmek. Arkadaki 3’lü kamera sistemi dünyadaki ilk kamera sistemi değil. Huawei P20 Pro bunu daha önceden başarmıştı zaten ama LG 3’lü kamera sistemini Huawei’den epey farklı kullanmış durumda. Huawei 3 lensi biri ana kamera, biri optik yakınlaştırma ve biri kontrast için siyah beyaz çeken 3 kameradan oluşuyordu. Huawei’nin 2’li kamera sisteminde Leica ile ikonikleştirdiği siyah beyaz çeken kamera yanına yakınlaştırma için ayrıca bir kamera almıştı P20 Pro’da. LG içinde benzer bir durum yaşandı diyebiliriz. LG ikonikleşmiş 2’li kamera sisteminde 2.’nci kamerayı hep geniş açılı kameralara yer vererek diğerlerinden başka bir yerde durmuştu. LG V40 ThinQ ise ana kamera, geniş açılı kamera ve optik yakınlaştırma lensi 3’lüsü ile karşımıza çıkıyor.

Geride kalan özelliklerde çok şaşırtıcı bir durum yok. Askeri standartlarda darbelere dayanıklılık, suya karşı dayanıklılık, 32-bitlik Quad DAC(Digital to Analog Converter), 3,5mm kulaklık jakı, Snapdragon 845, P-OLED ekran, 6GB RAM, 64GB depolama, arttırılabilir hafıza gibi çok şaşırtıcı olmayan diğer özelliklerle karşımıza çıktı. Batarya konusunda ise bizleri 3.300mAh boyutunda bir pil karşıladı.

Daha da düşündürücü olan, böyle bir donanıma sahip olan V40 gibi bir telefon çıkartılacak iken sadece ABD özelinde de olsa V35 ThinQ gibi çok yakın donanımsal özelliklere sahip bir model neden var oldu. Eskiden LG kullanıcılar tarafından çok rağbet görürdü çünkü çok iyi fiyat/performans oranı olan telefonlar satardı ancak neredeyse Samsung Galaxy Note 9 fiyatına böyle bir telefonu kimler almak ister bilemiyoruz. LG bu tarz satış stratejilerinden uzaklaşıp yenilikçi günlerine dönmedikçe önümüzdeki yıllarda çok büyük zararlar edebilir.

LG V40 ThinQ’nun açıklanan fiyatı 900 ila 980 Dolar arası değişecekmiş gibi görünüyor. Ayrıca ön sipariş ile alanlara LG, DJI Osmo Mobile 2 ve 256GB MicroSD kart hediye ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here