Leonardo DiCaprio’yu aslında tüm dünya James Cameron’un Titanik filmiyle tanıdı. Ama elbette Leo’nun oyunculuk kariyeri Titanik filmiyle başlamadı. DiCaprio, 90’lı yılların başında televizyon reklamlarında görünerek oyuncu olma yolundaki ilk adımlarını attı.

Adını, annesi Leonardo da Vinci Müzesi’ni gezerken ilk tekmesini attığı için alan Leonardo DiCaprio, Oscar’ı bir türlü kazanamaması yüzünden çok şanssız bir insanmış gibi görünse de aslında durum bunun tam tersi, Titanik’te oynadığı rolü aslında Christian Bale oynayacaktı ama Leo rolü son anda Bale’den kaptı. Aynı zamanda geçtiğimiz yıllarda bir köpek balığı saldırısına uğramasına rağmen bu saldırıyı ufak tefek yaralarla atlattı.

Peki Leonardo DiCaprio’nun oscar laneti ne zaman başladı, ilk aday olup kazanamadığı film hangisiydi hatırlıyor musunuz? Hatırlamıyor olsanız bile sorun yok çünkü Leonardo DiCaprio’nun adaylık hakkı elde ettiği halde Oscar’ı elde edememesine neden olan filmleri sizler için derledik.

Gilbert’in Hayalleri (What’s Eating Gilbert Grape)

Film Peter Hedges’in aynı isimli romanından sinemaya uyarlandı, filmde Leonardo DiCaprio otizmli bir çocuğu çok başarılı bir şekilde canlandırmıştır. Gilbert’in Hayalleri filminin başrol oyuncusu ise Leonardo DiCaprio değil Johnny Depp. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülüne aday olan DiCaprio bu ödülü maalesef Tommy Lee Jones’a kaptırmış.

Göklerin Hakimi (The Aviator)

BAFTA ve Altın Küre’de En İyi Film Ödülü’nü almasına rağmen En İyi Film Akademi Ödülü’nü alamayan filmde, Leonardo bu kez filmin başrolünde yer alıyor. Howard Hughes’ın hayatını konu alan biyografik filmin konusu ise; ergenlikten yeni çıkmış Howard Hughes’un babasının matkap ucu fabrikasından kalan servetini, I. Dünya Savaşı’nda savaşan uçakları konu alan “Cehennem Melekleri” adında bir film çekmek için kullanmak gibi çılgın bir karar almasıyla, benzeri olmayan bir film yapmak üzere yola çıkmasını ve bu yolun ona büyük bir şöhret getirmesini anlatır.

2004 yılında Göklerin Hakimi filmiyle “En İyi Erkek Oyuncu” olarak Oscar adaylığı elde eden Leo ne yazık ki ödülün sahibi olamıyor. Ödülün sahibi ise Jamie Foxx olmuştur.

Kanlı Elmas (Blood Diamond)

2006 yılında çekilen filmin başrollerinde Leonardo DiCaprio’ya Jennifer Connelly ve Djimon Hounsou eşlik ediyor. Filmin ana konusu ve isminin kaynağı ise Afrika’daki savaş bölgelerinde çıkarılan ve savaş düzenini finanse etmekte kullanılan elmaslar. Film elmas endüstrisi ve Afrika’daki en büyük problemlerden sayılan çocuk askerler sorununa işaret ediyor.

Tahmin edebileceğiniz üzere Leo, 2006 yılında da Oscar kazanamadı. Onun yerine çok ses getiren The Last King of Scotland filmi ile Oscar ödülünün sahibi Forest Whitaker oldu.

Para Avcısı (The Wolf of Wall Street)

Hırslı bir borsacı olan Jordan Belfort’un aynı isimli otobiyografik romanından uyarlanan ve kara mizah kategorisinde sayılan filmin yönetmenliğini Martin Scorsese üstlenmiş.

Film, 2014 Altın Küre Ödülleri’nde Leonardo DiCaprio’ya (komedi ve müzikal kategorisinde) En İyi Erkek Oyuncu Ödülü kazandırdı. Fakat yine de DiCaprio, Oscar için yeterli bulunmadı. Ve Leonardo 2013 yılında Oscar’ı bu sefer de Matthew McConaughey’e kaptırdı.

VE MUTLU SON! LANETİN BOZULDUĞU FİLM:

Diriliş (The Revenant)

Geç oldu hatta güç oldu ama sonunda oldu! Aşkta, savaşta ve Oscar kazanmada her yolu mübah sayan DiCaprio, bu uğurda bir ayıyla bile dövüştü!

Oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio’nun yanı sıra Tom Hardy, Will Poulter ve Domhnall Gleeson yer aldığı filmin konusu ise: Kürk avcısı Hugh Glass (Leonardo DiCaprio) sefer aramasındayken sonradan Dakota Territory olacak olan yerde ayılar tarafından vahşice saldırıya uğrar ve yaralanır. Yoldaşlarından John Fitzgerald (Tom Hardy), Glass’ın genç, yarı Kızılderili oğlunu öldürürken kendisini de soyar ve ölüme terk eder. Fakat Glass hayatta kalır ve kağnı ile 200 mil kadar gidip kendisine ihanet edeni bulmak ve oğlunun intikamını almak için arayışta bulunur.

Diriliş filmi yalnızca Leonardo DiCaprio’ya uğurlu gelmedi, film aynı zamanda 88. Oscar Ödülleri’nde 12 adaylıkla en fazla adaylık elde eden film oldu. Bu adaylıklardan En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yönetmen ve En İyi Görüntü Yönetmeni ödüllerini kazandı.

Leonardo DiCaprio, Steve Jobs’un hayatını anlatan aynı adlı filmde Jobs’u oynamak için teklif almış fakat bu film için teklifi reddetmiş. Hiç şüphesiz bu, Leo’nun hayatında aldığı en iyi kararlardan biri olmuş.

Her ne kadar Oscar kazanabilmesi uzun yıllarını almış olsa da eminiz ki bizim gibi o da zaten çok yetenekli bir oyuncu olduğunun farkındaydı ve bu Oscar kazanamama konusunu ve ayrıca bu konuyla ilgili yapılan küçük şakaları pek umursamıyordu. Bu sonuca nereden mi vardık? Tam olarak aşağıda bulunan ve Leonardo’nun Oscar Ödülleri’nin sonrasında yapılan özel partide Oscar heykelciği ile çekilen fotoğrafına bakarsanız eğer, siz de bize hak verirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here