Victoria and Albert Museum, Leonardo da Vinci’nin not defterlerini online ortama aktarıyor. Bu sayede isteyen herkes sanatçının çizimlerini ve notlarını yakından inceleyebilecek.

Bu sayede, bu değerli Rönesans bilgininin meraklıları onun devrimsel fikirleri ve görüşlerini yakından inceleme fırsatı yakaladı.

Codex Foster I, V&A’nın elinde bulundurduğu ilk (41 sayfa, 1487-9, Milan) ve son defterden(40 sayfa, 1505, Florence) oluşmaktadır. Bu defterler, John Forster’ın 1876’daki ölümünün ardından kütüphanesi ile birlikte müzeye bağışlanmıştı.

V&A’da Codex Foster II ve III olarak cilt haline getirilen üç adet daha defter daha bulunmaktadır. V&A’nın Ulusal Sanat Kütüphanesi, Özel Koleksiyonlar sorumlusu Catherine Yvard, “Diğer iki cildi de Leonardo’nun ölümünün 500. yılı anısına 2019 yılında tamamen internet üzerinden erişime açmayı planlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Bu defterler bize Leonardo’nun Sanatçı kimliği kadar mühendis kimliği de taşıdığını hatırlatıyor. 1480’lerin başında Milan’ın yöneticisi Ludovico Sforza’ya yazdığı mektupta kendini askeri bir mühendis olarak tanıtıp kendisine hizmet etme teklifinde bulunuyor ve sanatsal yeteneklerinden sadece mektubun sonunda kısaca bahsediyor.

Codex Foster I, Leonardo’nun Milan mahkemesinde zaman geçirdiği ve hidrolik mühendisliğine odaklandığı zamanlardan. Codex Foster I’da kanal kazmak, suyu yükseltmek ve hareket ettirmek için gerekli alet çizimleri, geometri ve katıların ölçümleri ile ilgili tezler yer alıyor.

Defterler fazlasıyla hassas oldukları için muhafaza konusu aşırı acımasız.

Bunların beş yüzyıldan daha fazla hayatta kalmalarını istiyorsak çok fazla ele alınılmayacaklarından emin olmalıyız. Bu nedenle, büyüleyici içeriklerini farklı yollarla ulaşılabilir kılmak onlara zarar verilmesini önleyecek.

Kaynak

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here