“Yeni şarkılarının beklenmedik hasatı” olarak anons edilen yeni Leonard Cohen albümü Thanks for the Dance  için sevilen müzisyenler, Adam Cohen öncülüğünde bir araya geldi!

Kasım 2016’da kaybettiğimiz Leonard Cohen için oğlu Adam Cohen ölümünün 1. yıl dönümünde bir anma konseri düzenlemişti. Montreal’de gerçekleşen konserde Lana Del Rey’dan Elvis Costello’ya, Sting’den Damien Rice’a birçok isim sahne almıştı. Bu büyüleyici konser daha sonra Tower of Song: A Memorial Tribute to Leonard Cohen adıyla film olarak da yayınlanmıştı. Bugün yine Adam Cohen’in öncülüğünde, özverili çalışmalar sonucunda ortaya çıkan eşsiz bir eserin haberini paylaşıyoruz. Yeni işbirliklerini ve Leonard Cohen’in daha önce duyulmamış kayıtlarını içeren Thanks for the Dance albümü, çok yakında dinleyicileriyle buluşacak. Leonard Cohen’in şarkılarındaki ruhu tam anlamıyla yansıtabilmek için farklı şehirlerde titizlikle sürdürülen çalışmalar yapıldı. Sekiz sene Leonard Cohen’le birlikte sahne almış olan Javier Mass’ın Cohen’in kendi gitarını çaldığı kayıtlar Los Angeles’ta; bas, gitar, piyano ve vokallerse Berlin’de kaydedildi. Albümde vokallerde Damien Rice ve Leslie Feist, bas gitarda Arcade Fire’dan tanıdığımız Richard Reed Parry, gitarda Javier Mass ve The National’dan Bryce Dessner ve piyanoda Dustin O’Halloran yer alıyor. 22 Kasım’da satışa çıkacak olan albüm, dijital platformlarda ön siparişe sunuldu. Merakla beklenen albümün yayınlanan ilk parçasıysa Leonard Cohen’in sesinden dinlediğimiz The Goal oldu.

Albümün parçaları ise şu şekilde:

  1. Happens to the Heart
  2. Moving On
  3. The Night of Santiago
  4. Thanks for the Dance
  5. It’s Torn
  6. The Goal
  7. Puppets
  8. The Hills
  9. Listen to the Hummingbird

2017’deki anma konserinin hemen ardından 9 Kasım 2017’de Montreal Modern Sanatlar Müzesinde, Montreal’in 375. yılı kutlamalarının bir  parçası olarak, Cohen’in yaşamından ve çalışmalarından esinlenilen Leonard Cohen: A Crack in Everything sergisi açılmıştı. Montreal’de uzunca bir süre Cohen’in anısının yaşatılmasını sağlayan sergi, ilk 5 ayında 315.000 ziyaretçiyle müzenin ziyaretçi rekorunu kırmıştı. 12 Nisan 2019 itibariyle uluslararası turuna başlayan sergi, 23 Ekim 2019 – 16 Şubat 2020 tarihleri arasında Kopenhag’da, 17 Eylül 2020 – 3 Ocak 2021 tarihleri arasında da San Francisco’da ziyaretçilerini ağırlayacak.

Etkinliklerle, albümlerle, kitaplarla bu dansın devam edeceğini biliyoruz. Ve sizleri 22 Kasım’a kadar defalarca dinleyeceğimiz The Goal’la baş başa bırakıyoruz.

“I move with the leaves, I shine with the chrome

I’m almost alive, I’m almost at home”

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here