Let Love Rule isimli ilk albümü 1989 yılında yayımlanan Lenny Kravitz, 1998 yılında da Five adlı albümüyle Grammy ödülüne layık görülmüştü. Ancak, müzikteki başarısı ünlü rock yıldızına yetmemiş olacak ki kendisi son zamanlarda iç mimarlık mesleğine de merak salmış durumda. Beverly Hills’te yer alan yüzyıl ortasına ait evi, 70’ler dekorasyon esintileriyle maksimalist tarzda dönüştüren şarkıcı, söz yazarı ve olağan dışı iç mimar Lenny Kravitz ve lüks emlak acentesi sahibi Branden Williams, bir tasarım ortaklığı için bir araya gelmiş. Beverly Hills’in tarihi Trousdale Estates bölgesinde yer alan ev, bir zamanlar Elvis Presley ve Frank Sinatra‘nın ayak sesleriyle çınlamış. Yapının tasarımcısı ise, ikonik yüzyıl ortası mimarı Jack Charney.

Açık plan şemasına sahip mutfak ve yemek odasında, özel üretim el üfleme amber camından aydınlatma elemanlarının altında uzanan, Paris’ten gelen ve 1950’lerde elde üretilen masa ve antika Uşak halısı boylu boyunca uzanıyor. Ayrıca cam mutfak dolaplarında Hermes ve Roberto Cavalli marka porselenler de sergileme amacıyla kullanılıyor.

Giriş holünde, suni bambudan lake büfenin üzerinde vintage yağlı boya bir kaplan tablosu bulunuyor.

Oturma odasında 1920’lerden kalma Çin işi panolar, reçineden yapılmış suni fil dişlerine fon oluştururken vizon örtüler ve yastıklar özel üretim ipek koltuğun üzerini süslüyor.

Brendan Williams, en ünlü iç mekan tasarımcılarıyla bir türlü istediği uyumu yakalayamamış, ta ki Kravitz Design internet sitesine denk gelene kadar. Bu sayfayla karşılaştığında ise gece üçe kadar inceleyip sonunda birlikte çalışmak istediği tasarımcıya karar vermiş.

Çift taraflı bronzdan yapılma şömine, oturma ve yemek alanlarını yarı şeffaf şekilde ayırmak adına özel olarak tasarlanmış. Böylece bu iki alan fonksiyonel olarak birbirinden ayrılsa da ışık geçirgenliği korunmuş.

Tasarım estetiğinin müşterilerin isteğine ve projeye göre farklı yönlere gidebileceğini söyleyen Lenny Kravitz, bu projede Brendan Williams ve kendisinin ortak kararlarına göre 1970’ler Los Angeles’ını görkemli ve cesur yansımalarıyla biraz da abartılı bir dekorasyon olması konusunda birleşmişler. Başta bir rock yıldızı ile çalışmaktan endişe duyan Williams, ortaya çıkan sonuçtan oldukça memnun kalmış.

1970’lerin şatafatlı dekorasyonundan ilham alan ana yatak odasında, özel üretim deniz kabuğu şeklindeki yatak, lila rengi kadife ile kaplanmış ve tavanda da eskitme aynalar kullanılmış.

Uzun süredir yıpranmış halde olan ev, mimar Jack Charney’in mimari izinden gidilerek oldukça ufak değişikliklerle yeniden tasarlanmış.

Evin arka bahçesinde yer alan tuzlu suyla doldurulmuş sonsuzluk havuzu, ev sahiplerine birbirinden güzel Los Angeles manzaraları sunuyor. Ayrıca dış mekanda kullanılan tüm mobilyalar da yüzyıl ortası tasarımlarından ilham alınarak özel olarak üretilmiş. Dış mekanda ağırlıklı olarak beyaz kullanılırken koltuk, minderler, duvar süsü ve şemsiyelerde tercih edilen sarıyla da hem beyazın monotonluğu kırılmış hem de ortama yaz aylarını çağrıştıran bir canlılık katılmış.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here