Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
551

BIG ve COWI tarafından tasarlanan LEGO House, her yaştan LEGO hayranına kapılarını açan yenilikçi bir sergi alanı. Yirmi üç metre yükseklikteki LEGO House, Danimarka’nın Billund kentinde yer alıyor. Merkezi konumu nedeni ile ayrıca kentsel bir imge niteliği taşıyan yapı eski Belediye binasının yerine inşa edilmiş. On iki bin metrekarelik alana yayılan LEGO House’un inşaat süreci, LEGO firması ve Billund Belediye Başkanı Ib Kristensen’in desteğiyle 2014 yılında başlayıp 2017 yılında tamamlanmış.

LEGO House CEO’su Jesper Vilstrup, her bir LEGO parçasında yatan temel felsefenin, projeye başarıyla yansıtılabildiğini şu sözleri ile ifade ediyor:

“LEGO House’taki tüm etkinlikler, ‘oyun yoluyla öğrenmenin, yenilikçiliği ve yaratıcılığı teşvik etmesi’ felsefesi ile ilişkili. Oyun oynamak, LEGO Group’un genlerinde olan ve LEGO House’a hayat katan şey. Deneysel alanlar ve dış mekanlardan restoranlara kadar bütün konsept oyun ve yaratıcılık üzerine kurgulandı. LEGO House’ta ne yaparsanız yapın, oyunlar bir şekilde işin içinde olacaktır.”

Mimari Özellikleri

12.000 m²’lik bir alan kaplayan proje, renk kodlu uygulama birimlerine, üç restorana, bir LEGO mağazasına, bir konferans merkezine ve LEGO Meydanı olarak bilinen 2000 metrekarelik bir kamusal alana ev sahipliği yapıyor.

Birbiri üzerine bindirilmiş yirmi bir adet blok yapının, birbirlerinden ayrı yapılar olarak konumlandırılması ile bu hacimlerin ortasında iki bin metrekarelik bir LEGO Meydanı oluşturulmuş. Çevresindeki yapılar tarafından tanımlanan bu “kentsel mağara alanı” binanın çeşitli yerlerindeki boşluklarından gelen gün ışığından faydalanıyor. Bakıldığında taşıyıcı sütunlar bulundurmamasına rağmen kendi ağırlığını taşıyabiliyor. LEGO Meydanı’na kafeler, restoranlar, LEGO dükkanları gibi çeşitli tesisler aracılığı ile ulaşabiliyorsunuz. Billund halkı ve dışarıdan gelen diğer ziyaretçilerin kullanımına açık olan bu meydan kentsel ölçekte bir toplanma noktası olma özelliğini de taşıyor. Blokların kaydırılmış yerleşimleri sebebiyle çatılarda oluşturulan teras alanlarına, ayrıca oturma alanı olarak da kullanılabilen merdivenler üzerinden erişebilmek mümkün.

LEGO Meydanı’nın hemen altında yer alan The Vault’ta ise çocuklar ve yetişkin LEGO hayranları, şu zamana kadar imal edilen lego setlerinin neredeyse tamamının ilk serilerini inceleyebilme şansını yakalıyorlar.

Binanın en üst katında, LEGO hayranlarının çalışmalarından oluşan bir koleksiyonun sergilendiği “Masterpiece Gallery” (Başyapıt Galerisi) yer alıyor. Efsaneleşmiş bir simge olan 2×4 boyutundaki LEGO tuğladan oluşturulan galeri, tavanda yer alan sekiz dairesel pencere ile aydınlatılıyor. Yapı içinde insan eli ile yapılmış olan ne varsa, LEGO tuğlasının geometrisi ve oranları gözetilerek tasarlanmış. Alt katta yer alan “The History Collection” (Tarih Koleksiyonu) ise LEGO firması ve markanın tarihi hakkında birçok bilgiyi barındıran geniş bir arşive ev sahipliği yapıyor.

BIG’in kurucu ortaklarından Bjarke Ingels ise, proje için şunları söylüyor:

“LEGO House, LEGO tuğlalarının sunduğu sonsuz olasılıkların gerçek bir tezahürü. Sistematik yaratıcılıkları sayesinde, her yaştan çocuklar bu araçlarla oyunlar oynarken kendi dünyalarını yaratma imkanı buluyor. İşin en güzel tarafı ise mimarlığın da, LEGOlar ile oynamanın da tamamen bundan ibaret olması: ikisi de insanların günlük hayattan çok daha heyecan verici ve etkileyici yeni dünyalar hayal etmelerini sağlıyor ve onlara bu hayalleri gerçeğe dönüştürecek beceriler kazandırıyor. Bu, çocukların her gün LEGO tuğlaları ile yaptığı bir şey ve biz bugün bunu LEGO House’ta gerçek tuğlalarla uygulamaya dökerek Billund’u Çocuk Başkenti olma yolunda bir adım daha ileri taşıyoruz.”

Her yaştan misafirler, LEGO House’taki geniş kapsamlı ve interaktif faaliyetlere dahil olabilir, dünyanın dört bir yanından LEGO House’u ziyaret etmeye gelen diğer “inşa edici”ler ile hayal gücünde barındırdıklarını paylaşabilir. LEGO House’un, yılda iki yüz elli binden fazla kişi tarafından ziyaret edilmesi bekleniyor.

Yeni bir haber ise bu harika yapının ve inşa sürecinin bir belgesel haline getiriliyor olması. Netflix üzerinden izleyebileceğimiz belgesel, proje boyunca karşılaşılan zorluklara ışık tutarken Bjarke Ingels da dahil olmak üzere, projeye katkıda bulunan kişilerin düşünceleri ve bu düşüncelerin projeye yansımaları hakkında izleyenlere fikir veriyor.

Belgeselde aynı zamanda LEGO markasının tarihi, vizyonu ve şirket yöneticilerinin LEGO House‘a yükledikleri önem gösteriliyor. Bununla beraber, Bjarke Ingels ile yapılan röportaj serilerinde Ingels, kendi kariyer gelişiminde LEGO’nun yerini anlatıyor.

Kaynak: 1, 2,

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
551

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here