Merkezi ABD’de bulunan Riot Games‘in 30 milyona yakın aktif oyuncusu olan oyunu League of Legends‘a İran ve Suriye‘den yasak geldi. Yasak ise ABD Başkanı Donald Trump‘ın son birkaç gün içinde İran’a “büyük” ek yaptırımlar getirmesine neden olan İran ve ABD arasındaki gerginlikten kaynaklanıyor.

İranlı bir oyuncunun resmi forumda paylaştığı bilgiye göre İran ve Suriye’den oyuna girmeye çalışan oyuncular şu mesaj ile karşılaştılar: “ABD yasaları ve düzenlemeleri nedeniyle, ülkenizdeki oyuncular şu anda League of Legends’a erişemiyor. Bu tür kısıtlamalar ABD hükümeti tarafından değişebilir, eğer ki bu olursa, sizleri Sihirdar Vadisi’nde yeniden görmeyi dört gözle bekliyoruz.

Forumlar ve Reddit‘teki yazılanlara baktığımız zaman bu yasağın şimdilik sadece İran ve Suriye ile kısıtlı olduğunu söyleyebiliriz ama gelecekte neler olur bilemiyoruz. Oyuncular VPN kullanarak bu yasağı aşmaya çalışıyorlar ancak bu da onların normalden çok daha yüksek ping ile oynamalarına sebep oluyor.

Riot Games‘ten konu hakkında henüz bir açıklama gelmedi. Bu kısıtlamalar sadece League of Legends ile kalmamakla birlikte Origin‘e İran ve Suriye‘den erişimin olmaması ve Epic Games Store‘un Kuzey Kore ve İran‘a kapalı olması da cabası. Kısıtlamaları çok yakından tanıyanlar olarak İran ve Suriye’deki oyuncuların oyun oynama haklarının bu şekilde kısıtlanmasını doğru bulmuyoruz. Umarız en kısa süre içerisinde bu hak ihlalleri son bulur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here