Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Hepimizin bildiği üzere teknoloji çağındayız. Bu teknoloji çağı toplumun basılı yayınlara ilgisini azaltsa bile ayakta kalmaya çalışan birçok yayın var. Bunlardan bir tanesi de Larva Fanzin. Yani emek ve çabanın özgürleştirdiği ruhların kenetlenmesi… Bu güzel ekipten Uğur Hakan Hacıoğlu ile konuştuk.

 

Bir fanzin çıkarma fikri nasıl ortaya çıktı?

-Aslında uzun yıllar öncesine dayanan bir fikirdi. Gerekli enerji ile buluştuğunda harekete geçirmeye karar verdik.

 

Sanırım bu enerjiden kastınız ekibiniz olmalı. Peki ya yazar kadronuz nasıl oluştu?

-Yazar kadromuz ilk olarak Tekirdağ ili içerisinde bir süredir birlikte olan insanların bir araya gelmesi ile birlikte oluşmaya başladı. Bunun ardından da diğer illerdeki dostlarımızın katılımı ile ekibimiz giderek genişlemeye başladı.

 

Sizlere gelen yazılar ne gibi bir değerlendirmeden geçiyor?

-Mail adresimizi faal olarak kullanmaya çalışıyoruz. Gelen yazıları inceleyip gerekli düzeltmeleri de yaptıktan sonra planlarımıza göre yer alması gereken sayının klasöründe saklıyoruz. Ayrıca bize yollanan her bir çalışmayı da fikir ve sanata duyduğumuz büyük saygı sebebiyle muhafaza ediyoruz. Bize yollanan hiçbir çalışmanın silinip atılması yahut yok edilmesi söz konusu bile olamaz.

Bir yazının fanzininizde yayımlanma şartı nelerdir?

-Fanzinlerde şart aramak pek gerçekçi bir yaklaşım değildir. Onun yerine dikkat ettiğimiz hususu soracaksınız tereddütsüz samimiyet derim. Samimi olmayan çalışmalar bizi tereddütte bırakır.

 

Fanzininizin ismi neden Larva?

-Lise yıllarımda okul içerisindeki arkadaşlarım ile birlikte sadece okul odaklı bir fanzin çıkartmıştık. O dönemden sonra kendi kendime “İlerleyen yıllarda bir fanzin çıkartacaksam adı kesinlikle Larva olmalı” demiştim. Larva Fanzin ile beraber kendime vermiş olduğum sözü tutmanın mutluluğunu yaşıyorum.

 

Larva Fanzin’in hedefi nedir?

-Hedefimiz daima özgürlüğü ve özgür düşünceyi benimsemek oldu. Bununla birlikte temel hedefimiz her sayı üzerine koyarak bir sonraki sayı adına bir ilerleme kaydedebilmek. Tekrara düşmemek için her daim yenilik arama telaşı içindeyiz.

 

Okuyucularınıza nasıl dokunmayı amaçlıyorsunuz?

-Elimizden geldiğince samimi ve sıra dışı olmaya çalışıyoruz. Her sayımızda farklı konulara, ilgi çekici meselelere ve görsel anlamda zengin bir içeriğe ulaşmaya çabalıyoruz. Bizleri okuyan ve takip eden insanlar bunları hissediyorlarsa amacımıza ulaşıyoruz demektir.

Larva Fanzin’i incelediğimizde bu farklı olma konusundaki tavrını en net olarak gördüğümüz noktalardan biri de çizerleri. İkinci sayınız itibariyle İtalya’dan Paolo Lombardi, dördüncü sayı itibariyle de Bulgaristan’dan Ivalio Tsvetkov çizimleri ile fanzininizde yer alan isimler. Larva’nın yurtdışındaki çizerlere ulaşması nasıl gerçekleşti? Farklılık hususunda da yeni sayılarınızla beraber bizleri neler bekliyor?

-Belirttiğiniz her iki ismin de çizimlerini uzun bir süredir beğenerek takip ediyordum. İkinci sayı öncesi Paolo Lombardi, dördüncü sayı öncesinde de Ivalio Tsvetkov’a çizimleri ile fanzinimizde yer almaları için teklif götürdük. Her iki ismin de samimi ve olumlu yaklaşımları ile Larva yolculukları başlamış oldu. Umuyorum ki daha uzunca bir süre onlarla birlikte çalışacağız. Bununla beraber her sayı çalışmalarımızın üzerine yenilikler eklemeye devam ediyoruz. Gelecek sayılarımızda özellikle ilgi çekici röportajlar ve çeviri şiirler ile farklılık yaratma gayemizi sürdüreceğiz.

Son olarak çağımızda basılı yayına ilgi azken, fanzinlerin yine de ayakta kalmasını neye bağlıyorsunuz?

-Oldukça güzel bir soru. Bence bu sorunun cevabı insanların içindeki istek ve bağlılık ile ilgili. Olumsuz her koşula rağmen samimiyet ve bu kültüre sahip çıkma arzusu devam ettiği sürece fanzinler ayakta kalacaktır. Fanzinlerin doğduğu yer hayal gücümüzdür. Orada her zaman özgür olacağız.

 

Wannart olarak size teşekkür eder çalışmalarınızın devamını dileriz.

-Ben teşekkür ederim. Size de iyi çalışmalar.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here