Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

“Money is the anthem of success.”

Son yılların gözde şarkıcılarından Lana Del Rey‘in 2012 tarihli albümü “Born To Die” bünyesinde yer alan şarkısı National Anthem”, asıl etkisini Anthony Mandler yönetmenliğindeki klibiyle yarattı. Lana Del Rey‘in hem Marilyn Monroe‘yu hem de Jackie Kennedy‘yi canlandırdığı bu tarihi klipte ünlü rapçi Asap Rocky ise karşımıza John F. Kennedy olarak çıkıyor.

Klip, Marilyn Monroe‘nun J.F. Kennedy‘nin doğum gününde tüm eleştirilere ve hatta yuhalamalara aldırış etmeden sahne alıp başkan için şarkı söylediği sahnenin canlandırılmasıyla başlıyor.

Marilyn Monroe‘ya hayat veren Lana Del Rey‘in şarkıyı bitirmesiyle kamera bu hikayenin başrolü J.F. Kennedy‘ye, yani klipteki haliyle Asap Rocky‘ye yöneliyor.

Bundan sonra ise tarihe damgasını vuran aşk üçgeninin, üçüncü ve belki de en masum ismi olan Jackie Kennedy‘nin aile içindeki davranışlarından J.F. Kennedy‘ye olan aşkına kadar her şeyin yansıtıldığı sahnelerle baş başa kalıyoruz.

Eşi John Kennedy ve onun yasak aşkı Marilyn Monroe arasında olup bitenleri bilmesine rağmen iyi bir anne ve “First Lady” olmayı sürdüren Jackie Kennedy‘nin Lana Del Rey tarafından başarılı bir şekilde canlandırıldığını görüyoruz.

Klibin en ilgi çeken yanlarından biri ise Amerikan Başkanı John F. Kennedy‘nin siyahi biri olan Asap Rocky tarafından canlandırılması olabilir. 1960’lı yılların Amerika’sı düşünüldüğünde böyle bir durumu hayal etmek biraz zor gelebiliyor.

Klibin sonlarına doğru bu hikayedeki kaçınılmaz son olan J.F. Kennedy‘ye düzenlenen suikast sahnesi canlandırılıyor ve Jackie Kennedy‘nin eşine yazdığı mektubu Lana Del Rey‘in sesinden dinliyoruz. İşte bahsi geçen o mektup:

…Hatırlıyorum da onunla ilk tanıştığımda benim için tek uygun olan kişinin o olduğu çok açıktı. İkimiz de bunu biliyorduk. Ve seneler ilerledikçe her şey daha da zorlaştı, bir sürü engelle karşılaştık. Ona kalması için yalvardım, ilk başlarda sahip olduğumuz şeyi hatırlamaya çalıştım. Karizmatikti, çekiciydi, heyecan vericiydi ve herkes bunu biliyordu. Bir ortama girdiğinde her kadın yüzünü ona çevirirdi. Herkes onla konuşmak için ayağa kalkardı. O tüm bunların karışımı olan ve kendini zapt edememiş bir adamdı. Her zaman onun iyi bir insan olmakla hayatın onun kadar muhteşem bir adama sunabileceği tüm fırsatları kaçırmak ikileminde kaldığını hissettim. Ve bu açıdan düşündüğümde onu… Anladım.  Ve onu sevdim, onu sevdim, onu sevdim, onu sevdim… Ve onu hala seviyorum, onu seviyorum…

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
21

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here