Lana Del Rey ikinci albümünü Born to Die 2012 yılında yayınlanmasından günümüze kadar; eşsiz sesi, parçalarındaki ve video kliplerindeki vintage havası ve duruluğu ile bir çok kişi tarafından beğenilmekte ve dinlenmektedir.

Born to Die albümündeki “Summertime Sadness”, “Video Games”, “National Anthem” gibi birçok şarkısıyla başarılı bir çıkış yapsa da albüm ile aynı ismi paylaşan parçası “Born to Die” gerek sözleri gerek klibi ile diğer parçalar arasından sıyrılmıştı.

 

Son albümü Lust For Life ve bundan önceki beş başarılı albümü de dahil, bu albümlerden birçok başarılı klip çeken Lana’nın diğer video klipleri Born to Die gibi kült hale gelemedi.

Bu ikonik müzik videosunu incelemeye geçelim…

1. Çekim Yapılan Büyüleyici Yer: Chateau de Fontainebleau

Lana Del Rey’in sanatçı kişiliğini ortaya koyup, Fransa’da böyle etkileyici bir yerde bu tarz eşsiz bir müzik videosu çekmesi… Büyüleyici.

2. Taht ve Kaplanlar 

İlk izlediğimizde ne alaka diye anlamlandıramadığımız ama bir yandan da baya etkilendiğimiz ayrıntıya “Merhaba!” diyelim. Muhafız kaplanlarla birlikte böyle sanatsal bir yerde “Born to Die” gibi bir parçaya klip çekmeye karar veren biri için gayet yerinde olan bir taht ve o tahta yaraşır bir kraliçe oturuşu gerçekten.

3. Çiçeklerle Kaplı Bir O Kadar Naif Tacı

Kaplanlardan muhafızları olan ve bütün bir klip boyunca ters bakışlar atan, depresif hallerde bulunan birine göre oldukça kibar, mavi çiçeklerden oluşan bir taç. Fakat doğruyu söylemek gerekirse karşımızdaki tabloyu tamamlayan nitelikte olduğu da bi’ aşikar.

4. 1960’ların Rönesans Dönemini Fransa’da Yeniden Canlandırmak

Arka fonda 17. yüzyıl Fransa’sı ve önünde Lana kırmızı converseleri ve kot şortu ile günümüzde, erkek arkadaşı ise Ford Mustang ile 20. yüzyıldayken biz ise ekran karşısında anlam karmaşası arasında kaybolmaktayız. Hepsinin bilerek yapıldığı aşikar ve bu sahneye ayrı bir boyut kattığı da ayrı bir gerçek.

5. Sarayına Layık Vintage Odası

Yatak başlığı, yapay çiçeklerle çevrili etrafı ve beyaz geceliği ile ilk sahneden beri görmüş olduğumuz Kraliçe Lana gerçekten. Bu sefer ters köşe yapan kısmı ise baştan beri gözüken güçlü kadının gidip yerine ağır depresif bir kadının gelmesi. Lana Del Rey’in gözümüzde melankoli tanrıçası algısını oluşmasını sağlayan sahnelerden başı da bu sahne.

BONUS: BU SON GÖRÜNTÜ…

İlk olarak bir şarkının ismi “Born to Die” ise sonu kesinlikle bu tarz bir sonla bitmeli ki şarkıyla bir alakası olsun. Ne kadar hoş olduğu tartışılsa da eski Lana Del Rey’den bahsediyorsak tam onun bize alıştırdığı türden bir durum.

Klibin olay örgüsünü düşünürsek sahneler arası anlaşılması güç bir müzik videosu. Fakat sahneleri birbirlerinden ayrı bir şekilde incelersek her bir sahnenin kendi içinde ayrı bir estetik yapısı ve birçok ters köşe unsuru mevcut. Bu da klibi basitlikten çıkarıp onu Lana’nın kült parçası haline getiriyor. Sözleri ve olay akışıyla birbirini tamamlar nitelikte olan klip çoğumuzun gözünde Lana Del Rey’e karşı ilk izlenimimiz oldu. Born to Die, ikinci resmi video klibi olarak çıkmasına rağmen Rey’in diğer birçok müzik videosunun aksine çoğu kişinin ve benim de favorilerim arasında.

Kaynak: 1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here