Son zamanlarda A Star Is Born‘daki performansıyla fazlasıyla konuşulan ama bundan önce de pop dünyasının sansasyonel ismi olarak gündemde bulunan ikonik sanatçı, Lady Gaga.

2008 yılından beri müzik dünyasında aktif bir role sahip olan sanatçı önceki albümleri “The Fame” “ The Fame Monster” ve “Born This Way”den sonra daha egzotik bir atmosferin hakim olduğu “ARTPOP“ı 2013’de dinleyicilerle paylaştı.

Elektronik pop, synth-pop, synth-rock, R&B, dance ve EDM gibi türleri barındıran albüm 15 şarkıdan oluşuyor (R. Kelly hakkında çıkan cinsel taciz suçlamaları sonrası Gaga’nın sanatçıyla düetleri olan Do What U Want‘ı streaming ve online platformlardan kaldırmasıyla birlikte 14.)

Albümdeki şarkıların geneli alışılagelmiş pop şarkılarından bir tık farklı. Önceki albümlerinde olduğu gibi radyoda sıkça denk gelebileceğimiz belirli sayıda şarkılar barındırmaktan ziyade altyapısı daha yoğun ve sürekli değişim içinde olan şarkılarla karşı karşıyayız. Her şarkıda Gaga‘nın farklı bir role girdiği ve elinizden tutup sizi de bu renkli dünyaya davet ettiği hissini yaşıyorsunuz. Dinleyicilerin bir kısmı albümü fazlasıyla beğenirken hatta “underrated” bulurken bir kısmı da önceki albümlerinden sonra “ARTPOP“ı beğenmedi. Albümün keskin  karakteristik özelliklere sahip olduğunu göz önünde bulundurursak her dinleyicinin müzik zevkine hitap etmemesini anlayabiliriz. Yani ya ARTPOP’ı çılgın ve egzotik havasıyla çok seversiniz ya da bu aşırılık size fazla gelir ve beğenmezsiniz.

Vokal olarak dinleyiciyi tabii ki şaşırtmayan bir Lady Gaga dinliyoruz. Canlı performanslarında da güçlü sesini kanıtlamış sanatçı, ARTPOP’da tiyatral yönünü de kullanarak ortaya başarılı bir kayıt çıkarmış.

Albümle aynı adı taşıyan ve albümde en fazla synth-pop esintisi aldığımız ARTPOP şarkısı albümü özetler nitelikte, “My ARTPOP could mean anything.” diyerek albüm başlığının ne anlattığı konusunda karar vermeyi dinleyiciye bırakıyor. “I try to sell myself, but I am really laughing. Because I just love the music, not the bling.” diyerek de kendisi için önemli olanın çıkardığı şarkıların liste zirvelerinde olması değil, gerçek pop müzik yapmak olduğundan söz ediyor.

I live for the applause, applause, applause
I live for the applause-plause, live for the applause-plause
Live for the way you cheer and scream for me

 

When you touch me, I die
Just a little inside
I wonder if this could be love

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here