Pop müziğin önemli isimlerinden olan Lady Gaga, yalnızca müzik kariyeri ile ses getirmemiş, giydiği iddialı kıyafetleri ile de sesini duyurmuştu. Kıyafet konusunda sınır tanımayan Gaga, et parçalarından dikilmiş bir kostümden tutun, köpük şeklinde olan kıyafetler giymiş, yürünmesi imkansız olan yüksek platform topukluları ile boy göstermiş bir isimdi. Bu kadar çılgın ve yaratıcı tasarımları üzerinde taşımaktan çekinmeyen Gaga’nın klipleri de bir o kadar ses getirmekteydi. Biz de bu ünlü sanatçının oldukça ses getirmiş olan kliplerinde yer almış birbirinden farklı kostümleri sizler için derledik.

1. PAPARAZZİ

Yalnızca müziği ile değil, klibi ile de oldukça ses getirmiş olan Paparazzi’nin yönetmenlik koltuğunda oturan isim Jonas Akerlund. Gaga’nın stilistliğini üstlenmiş isim ise yönetmenin eşi Bea Akerlund‘du.

Klip, Gaga’nın sevgilisini canlandıran Alexander Skarsgard’ın ünlü sanatçıyı bir tartışma esnasında balkondan aşağı atması ile başlıyor. Bu sırada Gaga’nın üzerinde bir Thierry Mugler korsesi görüyoruz. 1995 Couture koleksiyonuna ait bu parçaya Bea Akerlund, beyaz bir sütyen ekleyerek korseyi Gaga’ya özel bir hale getiriyor. Düşme esnasında Gaga’nın Dior yüzüğü ise gözlerden kaçmıyor elbette.

Düşme sahnesinin ardından, Gaga’nın kostümünün aniden değiştiğini ve beyaz sade korsenin yerini yeni kristal kaplama Thierry Mugler korsesine bıraktığını görüyoruz. Bu korse de aynı şekilde Mugler’ın 1995 Couture koleksiyonuna ait.

Bir sonraki sahnede leopar desenlerin içinde gördüğümüz Gaga’nın bu kıyafeti de öncekiler gibi yine Thierry Mugler’ın 1995 Couture koleksiyonundan bir parça.

Mugler’ın bu leopar kıyafetine aksesuar olarak bir Dolce&Gabbana korsesi ve Swarowski‘ye ait bir boyunluk eşlik ediyor.

Lady Gaga’nın altın rengi bir korse ile tekerlekli sandalyesinden kalktığı sahne, belki de klibin en ikonik sahnesi. Bu ikonik sahnede kullanılan kostüm de yine Mugler’ın koleksiyonundan çıkmış.

Yavaştan sona yaklaşırken Gaga’nın intikam sahnesinde giydiği kıyafetini es geçersek olmazdı. Üzerinde Mickey Mouse’u desen olarak gördüğümüz bu sarı kıyafet, Jeremy Scott’un “2009 Mouse Trap” koleksiyonuna ait bir parça. Ama Scott, Gaga için bu tasarımını biraz daha kişileştirip sanatçıya sunmuş. Gaga’nın dikkat çeken Mickey Mouse gözlükleri de yine tasarımcının “Mouse Trap” koleksiyonuna ait.

Klibin son sahnesine geldiğimizde Gaga’nın üzerinde gümüş rengi metal bir korse görüyoruz. Gaga’nın üzerinde taşıdığı bu parça Dolce&Gabanna’nın “2007 New Sexy Glam” koleksiyonuna ait.

2. TELEPHONE

Paparazzi’nin devam şarkısı olarak nitelendirilen Telephone’da Gaga’ya ünlü müzisyen Beyonce eşlik ediyor. Oldukça beğenilmiş olan bu düetinin klibi de Paparazzi’nin yönetmeni Jonas Akerlund’un elinden çıkmış. İkilinin stilistliğini ise Nicola Formichetti üstleniyor.

Klibin açılışı iki polis memurunun Gaga’yı cezaevi koğuşuna getirmesi ile başlıyor. Bu sırada Gaga’yı gösterişli vatkaları ile siyah beyaz çizgili bir elbisenin içinde görüyoruz. Bu elbise, Jean-Charles de Castelbajac tarafından Gaga’ya özel tasarlanmış.

Gaga’nın Beyonce ile buluştuğu sahnede üzerinde gördüğümüz şık takım ise Mugler’ın elinden çıkıyor.

İkilinin buluşması ardından karşımıza silikon sarı elbisesi ile çıkan Beyonce’nin giydiği bu kostümün tasarımı Atsuko Kudo‘ya ait. Daha önce Gaga’nın Paparazzi klibinde gördüğümüz Mickey Mouse gözlüğü ise Jeremy Scott’un koleksiyonundan.

Klibin tartışmasız en ikonik aksesuarı, Gaga’nın telefon şeklindeki şapkası. Tasarımı Fred Butler‘a ait bu şapkaya Rachael Barret’ın silikon elbisesi eşlik ediyor.

Klibin son ikonik parçasına gelmişken ikilinin firar ederken üzerlerinde taşıdıkları kostümleri tabii ki unutamazdık. Kovboy şapkası detayıyla oldukça şık olan bu uzun elbiselerin tasarımı  Emilie Pirtot‘un “2009  Mysterious Wonderland” koleksiyonuna ait.

3. BAD ROMANCE 

Yine başka bir ikonik Lady Gaga şarkısı olan Bad Romance, klibi ile de tüm dünyada oldukça ses getirmiş Lady Gaga şarkılarından biri. Tabii ki klibin bu başarısında Gaga’nın üzerinde taşıdığı kıyafetlerin emeği büyük. Stilistliğinin yine Nicola Formichetti tarafından üstlenildiği klip, yönetmen Frances Lawrence tarafından çekildi.

Klibin girişinde etrafı dansçılar ile sarılı Gaga’yı altın rengi bir elbisenin içinde görüyoruz. Alexandre Mcqueen‘e ait olan bu elbise, markanın İlkbahar/Yaz koleksiyonundan bir parça.

Daha sonra aynanın karşısında şarkı söylerken gördüğümüz sanatçının elbisesi ve topukluları yine Alexandre Mcqueen’e ait. Bu kombine aksesuar olarak eşlik eden taç ise Lauren Machen‘ın tasarımı.

Kendisini kristaller içinde dans ederken gördüğümüz bir sonraki kombini ise Franc Fernandez‘in ellerinden çıkmış.

Klibin en ikonik sahnesinde Gaga yine Alexandre Mcqueen tasarımlarının içinde yürüyor. Bu ikonik görüntüyü tamamlayan elbise ve ayakkabı ise Mcqueen’in “Plato’s Atlantis” koleksiyonundan.

4. ALEJANDRO

Yönetmenliğini Steven Klein‘ın yaptığı, stilistliğini ise yine Nicola Formichetti’nin üstlendiği Alejandro, tüm dünyada büyük sükse yapmış, bazı ülkelerde gösterimi yasaklanmıştı. İddialı sahneleri ile olay yaratmış olan bu klip kostümleri ile de çok konuşulmuştu.

İlk sahnede askerleri uzaktan izlerken gördüğümüz Gaga, üzerinde siyah bir pelerin ve özel tasarım şapkası ile karşımıza çıkıyor. Alexandre Mcqueen’e ait bu pelerine eşlik eden özel tasarım şapka Nasir Mazhar‘ın elinden çıkmış.

Daha sonra cenaze sahnesi ile karşımıza çıkan Gaga’nın kostümü, Alexandre Mcqueen’in “2007 Sarabande” koleksiyonuna ait bir parça.

Kırmızı rahibe kıyafeti içinde gördüğümüz Gaga’nın bir sonraki kostümünü tasarlayan isim ise Atsuko Kudo.

Daha sonra Gaga’yı yine dini bir kostümün içinde görmekteyiz. Krem rengi lastik üzerinde kırmızı hac bulunan bu kostüm, Jaiden Rva James tarafından Gaga’ya özel tasarlandı.

Klibin listemizde yer alacak son kostümü şüphesiz ki Gaga’nın silah detaylı sütyeni. Klibin en ikonik kostümü olan bu parça, David Samuel Menkes tarafından tasarlandı.

5. APPLAUSE

Listemizin son klibi olan Applause, diğer Lady Gaga şarkılarının yanında nispeten sönük kalmış olsa da klip içinde yer alan kostümler oldukça dikkat çekiciydi.

Gaga’nın üzerinde gördüğümüz yeşil ceket, Maison Martin Margiela‘nın “2013 Sonbahar/Kış Artisanal Couture” koleksiyonuna ait.

Bu klbin en ikonik parçası ise şüphesiz Gaga’nın el şeklindeki iç çamaşırı ve boyunluğu. Jean Charles de Castelbajac‘ın elinden çıkmış bu kostüm Lady Gaga için özel tasarlanmış.

Ve listemizin son kostümüne geldik. Gaga’nın bir kafes içinde üzerinde bulunan korsesinin tasarımı Oliver Theyskens‘e ait. Bu özel korse, Lady Gaga’nın Applause klibi için tasarlanmış.

 

Kaynak: 1,2,3,4,5

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here