Yeni yerler keşfetmek, yeni insanlar tanımak, hiç bilmediğimiz bir ülkenin kültürünü görmek bir çoğumuzun hayali fakat bu hayalleri kurarken okul, iş, aile, para mevzuları belimizi bükebiliyor ve cüzdanımızı zorlayabiliyor. Gezmek için en uygun ve enerjik olduğumuz dönem ise öğrenci olduğumuz zamanlar. Fakat öğrencilerde hayaller sonsuz para maalesef sınırlı. Bugünkü yazımızda imdadınıza yetişiyoruz: KYK kredisi biriktirerek gezilebilecek güzel ülke Romanya’yı tanıtacağız sizlere.

Romanya’yı KYK ile gezilecek bir ülke yapansa para birimi. 1 Romen Leyi yaklaşık 1.30 TL. Bu da Romanya’yı ucuz ve öğrencilerin rahatlıkla gezebileceği bir yer yapıyor.

Romanya denilince insanların aklına gelenler sınırlı: Drakula’nın ülkesi, vampir efsaneleri, kazıklı voyvoda ve Transilvanya. İnsanlarlar Romanya’yı Bükreş ve Transilvanya ile sınırlandırıyor. Elbette Bükreş’in Balkanların Parisi, Romanya’nın başkenti, aynı zamanda ülkenin sanat ve kültür  merkezi de olması onu önemli kılıyor ancak Romanya’yı sadece bunlardan ibaret sanmak diğer güzel şehirlerine haksızlık olur. Şimdi sizlerle Romanya’nın gezilip görülmesi gereken şehirlerini keşfedelim.

1-Bükreş:

Bükreş Romanya’nın güney kısmında yer alan, sıcak ve ılıman iklime sahip olmasına rağmen her mevsim yağmur ve soğuk rüzgarın etkili olduğu bir şehir. Yalnızca idari bir şehir değil, aynı zamandaticari ve kültürel faaliyetlerin merkezi konumunda. Ülkenin en iyi üniversitelerine sahip olmasından dolayı öğrenci şehri olduğunu buram buram hissettiriyor, öyle ki en lüks yerler bile öğrenci indirimleriyle birlikte makul fiyatlar sunuyor. Genç nüfusun fazlalığın verdiği enerjiyle birlikte gece hayatı şehrin göbeğinde tüm hafta boyunca durmaksızın devam ediyor. Ayrıca devlet öğrencilere çoğu müze ve tarihi mekanda öğrenci indirimi tanıyor.

BÜKREŞ’TE GEZİLECEK KÜLTÜREL VE TARİHİ YERLER
 •    Ateneum

Romen Ateneum, dönemin üst kesim sanatçılar ve bilim adamları tarafından halkı bilinçlendirmek ve sanata yöneltmek için kurulmuştur. Yapımında bulunanların yanı sıra sanata ve bilime katkıda bulunanların isimleri kubbeye yazılmış ve onurlandırılmıştır. Halk bu yapı için çokça bağışta bulunmuştur. Çoğu insana göre şehrin en sembolik ve en güzel yapısıdır. Şu an konser salonu olarak kullanılmakta, giriş ücreti ise 2€.

 • Parlamento Sarayı

Bu saray şehirdeki komünist rejimin en büyük eseri. Guinness Rekorlar Kitabı’na göre, dünyanın en büyük sivil, en pahalı  ve en ağır yönetim binası.Döneminin ünlü diktatörü Nikolay Çavuşesku tarafından yaptırılmış bu devasa saray aynı zamanda komünist rejimin sonlandırıldığı ve ünlü  diktatörün asıldığı yer.

bukres parlamento binasi ile ilgili görsel sonucu

 • Dimitrie Gusti Ulusal Köy Müzesi

Bu müze sizi adeta bir Orta Çağ Avrupası’ndaki bir köye götürüyor. Ülkenin her yerinden toplanmış birçok köy evi, kilisesi ve değirmenlerini burada görebilirsiniz. Ücreti bir öğrenci için yaklaşık 3TL.
 • Romanya Ulusal Sanat Müzesi

1837’den beri faliyet gösteren bu müze Orta Çağ ve modern Romen sanatından eserleri göstermekle birlikte eski bir saray olmasından ötürü kraliyet koleksiyonuna da ev sahipliği yapmakta.

 • Old town (Lipscani)
Şehrin kalbi olan küçük Lipscani’de şehrin en güzel restoranları, barları, kafeleri ve gece kulüplerini bulunmakta. Gerçekten çok iyi korunmuş bir yer.
 • Arcul de Triumf

Şehre “Balkanların Parisi” denmesinin asıl sebebi “Arcul de Triumf”. Zafer takının çok benzeri Paris’te bulunuyor. Romanya bağımsızlığını kazandığında acele bir şekilde inşa edilmiştir.

 • Stavropoleos Manastırı

1700’lerde inşa edilen bu manastır doğu ve batı mimarisinin birleştiği zarif bir Ortodoks manastırı. Bu manastırda Avrupa’da hiçbir yerde göremeyeceğiniz elle boyanarak yapılmış motifler ve resimler bulunmakta. Romanya’daki diğer kiliselerde benzer tasarımları görebilirsiniz. Giriş ücretsiz.

2- Braşov

Transilvanya’da yer alan bu şehri dağlarla çevrilmiş gerçek bir Orta Çağ kasabası. Şehre girdiğiniz andan itibaren farklı bir çağda gibi hissedeceksiniz. Ülkenin en çok turist çeken ikinci şehri  Braşov, aynı zamanda kralların yaşadığı şehir olmasıyla da biliniyor.

Braşov’da Gezilecek Yerler
 • Bran Şatosu

Kont Drakula’nın yaşadığına inanılan bu şato şehrin en turistik yeri. Bu şato 1300’lerde halk tarafından inşa edilmiş, 1400’lerde ise Osmanlı saldırılarına karşı savunma amaçlı kullanılmış. Burada aynı zamanda bir Türk şehitliği bulunmakta. Girişi yaklaşık 20 TL.

 • Eski Şehir Merkezi

Renkli renkli, küçük evlerle çevrelenmiş meydanın tam ortasında bir saat kulesi bulunmakta. Dünyanın en dar sokağı ve Kara Kilise de burada görülmesi gereken yerlerden.

 • Raşnov Kalesi

Bu kale 14. yüzyılda halkın düşman saldırılarına karşı bir sığınak olarak inşa edilmiş. Efsaneye göre 1600’lerde bu kaleye esir düşen iki Osmanlı askerine buradan ancak su çıkarırlarsa özgür bırakılacakları söylenmiş. Bu iki asker 17 yıl boyunca 146 metre derinliğinde bir kuyu kazmış ve suyu çıkarmışlar. Kale bu sayede suya kavuşmuş ama o iki asker asla özgür bırakılmamış. Yıllar sonra kalede bulunan iki iskeletin onların olduğuna inanılmakta. Girişi 15 TL.

3-Sibiu

Sibiu, Alman Saksonlar tarafından Transilvanya bölgesinde kurulmuş, Romanya’nın içinde Alman kültürüne doyacağınız bir şehir. 2007’de Lüksemburg ile beraber Avrupa Kültür Başkenti seçilmiş.

Sibiu’da Gezilecek Yerler
 • Büyük Meydan (Piata Mare)

UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde bulunan meydan isminden de anlaşılacağı gibi şehrin en büyük meydanı. Burada görebileceğiniz Konsey Kulesi’nin tahıl ambarı, yangın gözetleme kulesi, hapishane, botanik müzesi olmak gibi zaman içinde birçok faaliyeti olmuş.

 

4-Sinaia

Braşov Şehri’ne bağlı olan bu küçük şehir, Krallığın eski başkenti olmakla birlikte aynı zamanda ülkenin kış turizminin önemli merkezlerinden. Ülkenin en güzel şatosu Peleş Sarayı’na sahiplik yapıyor.

Sinaia’da Gezilecek Yerler
 • Peleş Şatosu

Kral Carol tarafından yapımına başlanan şato 1915’te tamamlanmış. Peleş Şatosu peri masallarından çıkma salonlara, gizli geçitlere, tünellere sahip. Neo-rönesans tarzındaki saray; merkezi ısınmanın, elektriğin ve vakumlama sisteminin olduğu ilk Avrupa şatosu. Çavuşesku döneminde kalenin odaları ülkenin önde gelen komünistlerinin ve dünyanın her yerinden önemli devlet adamlarının kişisel dinlenme mekanı olmuş.

 • Pelişör Kalesi

Pelişor Kalesi, Peleş Şatosu’nun 100 metre yukarısında, Kral Carol’un emriyle yeğeni ve bir sonraki Kral Ferdinand için ev olarak inşa ettirilmiş. Yine Peleş Şatosu gibi Çavuşesku döneminde kale, önde gelen komünistlerin dinlenme mekanı oluyor.

Bonus:

 • Caru’cu Bere:

Bükreşin en ünlü restoranı. Adeta bir sanat müzesi. Öğrenci menüleri sayesinde içecek ve yemeği 25 TL gibi bir fiyata alabiliyorsunuz.

 • La Birou Bistro:

Braşov’da çok güzel bir kahvaltıcı.Kahvaltı özlemini burada giderebilirsiniz.

 • French Revolution:

Gerçek ekler yiyebileceğiniz mükemmel bir tatlıcı.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here