Daha önceki birkaç yazımda da İskandinavya merakının ülkemizde son yıllarda giderek arttığını belirtmiştim. Kimimizi o bölgelerin muhteşem doğal güzellikleri, kimimizi farklı kültürleri çekiyor. Ancak bu yazıda İskandinav kültürü, coğrafyasıyla ilgili bir şey bulamayacaksınız. Bu kez o bölgedeki ülkelerle ilgili, belki de çok bilinmeyen bir konuya değineceğiz sizlerle.

Kuzey ülkelerine seyahat etmemiş olanlarımız bile, o bölgedeki ülkelerin bayraklarının birbirlerine çok benzediğini mutlaka görmüştür. Bayrakların neredeyse sadece renkleri farklı, şekilleri aynı… Peki neden?

Kısa bir şekilde özetlemek gerekirse bu işin özünün, Vikinglerin 1300’lü yılların sonunda birleşmesi ve İskandinav ülkelerinde Hristiyanlığın hızlı bir şekilde yayılmasıyla ilgili olduğunu söyleyebiliriz.

11. yüzyıla kadar daha çok paganist toplumlar şeklinde yaşayan İskandinav toplulukları 11. ve 12. yüzyıllarda Avrupa’dan misyonerlerin yoğun akınlarıyla karşılaştı ve bir Hristiyanlaşma sürecine girdi. Biraz da bu akınların etkisiyle İskandinav topraklarında yaşayan topluluklar, daha güçlü durabilmek için 1300’lü yılların sonunda ‘Kalmar Birliği’ adı altında monarşik bir yapıda birleşmeyi kabul etti.

KALMAR BİRLİĞİ İLE İLK HATLAR ÇİZİLDİ

Kalmar Birliği’nin başını, Hristiyanlıkla tanışan ilk Kuzey ülkesi olan Danimarka çekiyordu. Kalmar Birliği’ne katılmadan önce bayraklarında da bunun etkisi görülüyordu. Danimarka’nın Kalmar Birliği öncesi bayrağı kırmızı ve beyaz renklerden oluşan Yunan Hacı – Greek Cross görünümündeydi. Danimarka, Kalmar Birliği kurulurken önemli söz sahibi ülkelerden olduğu için, birliğin bayrağına da bunu yansıttılar. Kalmar Birliği’nin bayrağı için sarı ve kırmızı renklerle Nordic Cross simgesi kabul edildi.

DİNE VE KALMAR BİRLİĞİ’NE BAĞLILIK İŞARETİ

İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda ve hatta Faroe Adaları’nın bayraklarının birbirine benzemesi ise bu birlik sonrasında ortaya çıkan bir durum. Kalmar Birliği’nin ömrü 126 yıl sürerken, 1523 yılında birliğin dağılmasıyla Kuzey ülkeleri birbir bağımsızlıklarını ilan etmeye başladı. Bu süreçte Hristiyanlıkla daha sıkı bir ilişki içine giren ülkeler, birlikten ayrıldıktan sonra da dinlerine bağlılığını göstermek için bayraklarında Nordic Cross’u kullanmayı sürdürdüler.

Aynı zamanda tüm Kuzey ülkeleri, bayrak renklerini Kalmar Birliği’nin armasındaki renklerden seçti. Bugün İsveç, Danimarka, Norveç, Finlandiya, İzlanda, Faroe Adaları’nın bayraklarında logodaki renkler kullanılmaktadır. Sadece bayraklarında da değil, aynı zamanda ülkelerin resmi törenlerde kullandıkları milli flamaları da Kalmar Birliği’ndeki flamadaki simgelerdir. Mesela bunlardan biri Danimarka’nın üç aslanı, Norveç’in elinde balta tutan aslanı gibi…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here