7 Eylül 2011 tarihinde Kanal D ekranlarında yayın hayatına başlayan Kuzey Güney, gerek usta oyuncu kadrosu ve gerek kaliteli senaryosu ile birlikte dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ay Yapım tarafından izleyici ile buluşturulan bu dizinin başrollerinde Kıvanç Tatlıtuğ, Buğra Gülsoy ve Öykü Karayel’i izledik. Özellikle Kıvanç Tatlıtuğ’un Aşk-ı Memnu gibi kült bir yapımdan sonra yer aldığı ilk proje olması sebebiyle fazlasıyla gündemde kalacaktı Kuzey Güney. Fakat Kıvanç’ın burada tam anlamıyla kendini aştığını ve “Behlül” karakterini unutturarak “Kuzey” adında yeni bir kahraman yarattığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyunculuk performansı noktasında ise adeta zirveyi gördü.

Dizi; basit bir kardeş kavgası yerine çok daha derin, çok daha yaralı bir öyküyü anlattı bizlere. Her alanda dışlanan bir insanın iç dünyasına uzandık. Onun hikayesini izlerken pek çok farklı yan karakterle empati yapma şansını da elde ettik ve sonuç itibariyle uzun bir süre hafızalardan silinmeyecek olan bu diziyi belleğimize kazıdık. 26 Haziran 2013’te yayınlanan final bölümüyle beraber son derece tatmin olmuş bir şekilde veda ettik Kuzey Güney’e. Gelin bu efsane dizinin en çarpıcı repliklerini hep birlikte inceleyelim.

20. Hep bir şeyler eksik oluyor insanın hayatında. Hiçbir zaman tamamlanmayan bir şeyler.

19. En çok da ne zaman canım yanıyor biliyor musun? Gerçekten sevilmediğimi düşündüğümde.

18. Bak Güney, bak tırnaksız. Seni daha taze dövdüm. Senin ağzını burnunu kırarım laflarına dikkat et.

17. -Sağa çek inecem lan…Sağa çek hemen.
+Ayıp ediyorsun.
-Ayıbın yolları kayıp.

16. Ben boş işler müdürüyüm.

15. Görmek istemiyorsa seni karşındaki görmüyor. Aşkından ölsen de öldüğünü anlamıyor kimse.

14. Oğlum o benim bin yıl geçse de ilk aşkım kalacak. Eskimez, eksilmez ama yaşanmaz…

13. -Kuzey. Ben seni seviyorum.
+Sus!
-Çok seviyorum.
+Sus Cemre. Cemre sus sus!
-Korkaksın sen!

12. Sen benim için herhangi biri değilsin. Ben, sen olmadan seni sevdim. Çünkü ben seni buraya kilitledim, buraya düğümledim. Seni içime hapsettim. Ömür boyu, müebbet… Kaçarı kurtuluşu yok.

11. Ya sadece bir gece tamam mı sadece bir gece. Şu kafamı yastığa rahat rahat koyayım istiyorum.

10. Söyledim kardo, sevdiğimi söyledim. Öpüştük bile lan… Valla! Öyle konuşurken gözlerinin içine bakınca… Kendime söz geçiremedim o zaman. Oldu öyle ne olduysa… Allah benim cezamı versin. Geri adım atmak isterken kaçmak isterken ona doğru koşuyorum. Çok yanlış. O an var ya yüreğimin yükü indi mi, hafifledi mi, çoğaldım mı bilmiyorum ama bir yere gittim geldim sanki.

9. Ben seni herkesten, her şeyden çok seviyorum. Bunu kalbinin bir yerine koy sakla tamam mı?

8. Benim için ölmekten korkmayan ama elimi tutmaktan korkan bir adamı seveceğim ömrüm boyunca.

7. Ne zaman bir adım atmaya kalksam mutlaka biri çelme takıyor bana. Artık iyi bir şey olsun ya benim hayatımda. Güzel bir şey.

6. Sen ne aşağılık, ne haysiyetsiz, sen ne geri zekalı, sen ne şerefsiz, ne pislik… Sen nesin lan?

5. O senin kardeşindir canına yanayım. Küçükken etrafındaki her şey büyük olduğu için söylemiş olduğun laflar da kocamandır, kocaman kalır. “Senin için dünyayı yakarım kardeşim…” Kibrit bile çakamaz… Anladın? Küçükken öyledir. “Senin için canımı veririm.” der. Çünkü o zamanlar ölüm bile oyundur anlıyor musun? “Dışş dışş ahh vurdum, aahh öldüm, ahh bilmem ne…” Yani rahat rahat ölebilir, ölüm o kadar uzaktır ondan çünkü.

Ama bir gün bir arkadaş çıkar karşına senin, “öleceğim” der, ölür. Çünkü o da senin gibidir, büyümemiştir daha. Hala masumdur, hala enayidir.

4. -Hadi kardeşim.
+ Dokunma! Çıkart onu buradan.
-Kuzey hadi gidelim.
+Nereye gidelim oğlum. Lan nereye gidelim! Onu burada bırakıp nereye gidelim? Çıkartın onu buradan… Oğlum burası soğuk lan. Lan burası soğuk!
+Çıkartın lan! Oğlum napıyosun lan orada! Baba bir dakika… Çıkartın nolur… Aliiiii!

3. Sen benim özlemini çektiğim her şeysin. Yokluğunu çektiğim her şeysin. Sen benim baktığım her şeysin. Uyku diye yattığımsın.

2. -Hadi bana romantik bir şeyler söyle.
+Panda.
-Ama bu hiç romantik değil.
+Tamam o zaman romantik panda. Hadi.

1. Şu anda sana baktığım zaman ne diyorum biliyor musun? Allahım bu kızı bana bağışlar mısın? Ömrümün sonuna kadar… Onunla mutlu olabilecek kadar beni iyi bir insan yap diyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here