Bu yıl moda endüstrisi için sürdürülebilirlik ve etik moda yılı oldu. Gucci‘nin karbon dengelemesinden, Dior‘un ağaçlar arasında geçen büyüleyici atmosferli 2020 ilkbahar/yaz defilesine, moda endüstrisi, çevresel etkileri azaltmanın yollarını aradı. Şimdi de Kaliforniya, Amerika’nın kürk satışı ve üretimini yasaklayan ilk eyalet olduğunu açıkladı ve buna yönelik kanun çıkardı.

2023’ten itibaren, bölge sakinlerinin kürkten yapılan giysileri, ayakkabıları ve el çantalarını satmaları yasaklanacak ve 500 dolara varan para cezaları, tekrarlanması halinde 1.000 dolarlık davalar açılacak.

2014’te perakende kürk sektörü satışlarda 1,5 milyar doları aştı ancak birçok moda etiketi koleksiyonlarında kürk kullanmayı bıraktı. Geçtiğimiz yıl Gucci, Versace, Armani, Tommy Hilfiger, Calvin Klein, Stella McCartney ve Ralph Lauren artık kürk kullanmayacağını duyurdu. Londra merkezli alışveriş merkezi Selfridges ise, Şubat 2020’den başlayarak egzotik hayvan derileri satışını yasakladı.

Kaliforniya’daki yasak, ikinci el ürünler için geçerli olmayacak. Tasarı aynı zamanda çoğu hayvanı sirk gösterilerinden uzaklaştırıp, Kaliforniya’yı üçüncü eyalet haline getirecek.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here