Nedir bu 27 yaş miti?

Hepsinin ortak özelliği, tam 27 yaşında ölmüş olmalarıdır. Eminiz çoğunuz duymuşsunuzdur 27 yaş fenomenini. 1969-71 yılları arasında yaygınlaşmaya başlamıştır, Dickie Pride, Brian Jones, Jimi Hendrix, Janis Joplin gibi isimlerin ölümleriyle ses getirmiştir. Kurt Cobain‘in 5 Nisan 1994 tarihindeki ölümüne kadar “27 yaş” efsanesi bu derece popüler olmamıştır. Cobain‘in ölümünden sonra medyada sansasyonel bir etki yaratmıştır ve Amy Winehouse‘un 23 Temmuz 2011 tarihli ölümünden sonra tekrar gündeme oturan bir konu haline gelmiştir. Bugüne kadar pek çok kitaba, filme ve sergiye konu olan 27 yaş ölümleri arasında unutulmaz rock yıldızları, şarkıcılar ve müzisyenler vardır. Kimi trafik kazasıyla, kimi yüksek doz uyuşturucu veya alkolle, kimi ise intihar ederek aramızdan ayrılmıştır. Peki neden bu kadar fazla tam 27 yaşında ölmüş sanatçı bulunmaktadır? Numerologlar 27 sayısının önemli bir işaret olduğunu, bu ölümlerin bağlantılı olduğunu savunuyor ve bu konuda birçok teori bulunuyor. Kimileri ise bunun sadece açıklanamayan bir tesadüf olduğunu düşünüyor. 27 yaş kulübü üyelerinin yaşam stillerinin bu kadar erken yaşta ölmelerine etken olduğu söylense de, niye 26 ya da 28 değil de tam olarak 27 olduğunu, bu etken de açıklayamıyor. Tek bildiğimiz bu değerli müzisyenlerin ilelebet gönüllerde yerlerini koruyacak olmalarıdır.

Bu sanatçılarımızın hayatlarına ve neden öldüklerine gelin bir göz atalım:

ROBERT JOHNSON  (1911-1938)

Kulübün ilk üyesi ve başlatıcısı sayılan Robert Johnson, blues’un en önemli başarılı isimlerindendir. Eric Clapton, Jimmy Page, Jeff Beck ve Keith Richards gibi birçok müzisyen, Johnson‘dan esinlenerek onun izinden gitmiştir. 16 Ağustos 1938’de çalıştığı barın sahibi tarafından, karısıyla yattığı gerekçesiyle öldürülmüştür. Söylentilere göre, bir gece dört yol ağzında şeytana ruhunu satmıştır, bunun karşılığında şeytanın gitarını akort edip ona geri vermiştir, sonrasında ise büyük bir sanatçı olmuştur. Bu yüzden gitarında kimsede olmayan bir akor olduğunun yapılan araştırmalar sonucunda ispatlandığı söylenir. Şarkılarının isimleri ve içeriği de acaba doğru mu sorusunu akıllara getirir. Kayıtlarda 29 şarkısı olduğu bilinen sanatçının, 45’ten fazla şarkısı geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkmıştır. Johnson‘ın yazdığı Cross Roads (Kesişen Yollar), Hellhound on My Trail (Peşimdeki Zebani), Me and the Devil (Ben ve Şeytan) ve Last Fair Deal Gone Down (Son Adil Anlaşma Çöktü) gibi şarkılar da bu söylentileri besler konumdadır.

BRIAN JONES  (1942-1969)

Rolling Stones‘un kurucularından ve gitaristlerinden olan Jones, gruptan uyuşturucu problemlerinden dolayı atılmıştır. Bundan birkaç ay sonra Temmuz 1969’da evinin havuzunda ölü olarak bulunmuştur, polisler kaza olduğu sonucuna varmıştır.

JIMI HENDRIX (1942-1970)

Eylül 1970’de Semerkand Hotel (Londra)’in zemin katında yüksek doz uyku hapı ve uyuşturucudan ölü bulunmuştur. Rock gitar efsanesi Hendrix‘in kendi kusmuğuyla boğularak öldüğü düşünülmektedir.

JANIS JOPLIN (1943-1970)

Efsane şarkıcı, şarkı yazarı Janis Joplin kariyerine saykedelik rock grubu Big Brother and the Holding Company ile başlamıştır, sonrasında tek başına devam etmiştir. ‘Saykedelik Blues Kraliçesi’ olarak anılan Joplin, ilginçtir ki Jimi Hendrix‘ten sadece 16 gün sonra hayatını kaybetmiştir. 27 Kulübünün birçok üyesi gibi,sorunlu ve zor bir hayat sürmüştür. Yüksek doz eroin ve alkol kullanımı sebebiyle ölmüştür.

JIM MORRISON (1943-1971)

The Doors‘un kurucusu ve lideri olan Jim Morrison, şarkıcı, şarkı yazarı ve bestecidir. Blues-rock psikedelik müziğin en önemli isimlerindendir kendisi. Morrison, karşı kültür ikonu olmuştur, şairane şarkı sözleriyle ve ruhumuzun derinlerine dokunan blues vokaliyle bilinir. Polis raporuna göre, eroin yüksek dozundan kalp krizi geçirip ölmüştür fakat otopsisi hiçbir zaman resmi olarak açıklanmamıştır, dolayısıyla tartışmalara sebebiyet vermiştir ve şöhretten sıkılıp kendini ölmüş gibi gösterdiği teorileri ortaya çıkmıştır. Jim Morisson, Paris’te Père Lachaise Mezarlığı’na gömülmüştür. Bu mezarlık turistlerin sıkça ziyaret ettiği popüler bir yere dönüşmüştür.

KURT COBAIN (1967-1994)

Nirvana grubunun solisti Kurt Cobain‘in, 5 Nisan 1994’teki ölümünden sonra, “Sonsuza Kadar 27 Kulübü” terimi ilk defa kullanılmış ve bu ölümler daha da ilgi çekmeye başlamıştır. Diğer 27 kulübü üyeleri gibi Cobain de fazlasıyla uyuşturucu ve alkol sorunları yaşamıştır, bir yandan bir jenerasyonun güçlü sesi olmayı başarmanın yükü üstündedir. Av tüfeğiyle intihar etmiş, ölü bulunmuştur. Buna rağmen cinayete kurban gittiğini destekleyen birçok teori vardır. Bu teoriler Cobain‘in ölümünden sonra, annesinin yerel bir gazeteye verdiği röportajdan sonra ortaya çıkmıştır. Röportajda;

“Şimdi gitti ve o aptal kulübe katıldı. Ona katılmamasını söylemiştim.”

cümlelerini kurmuştur. Kulüpten kastı, 27 kulübü olarak düşünülmüştür ve bu terimi ilk kez kullanan kişidir.

AMY WINEHOUSE (1983-2011)

Amy Winehouse, 23 Temmuz 2011’de alkol zehirlenmesiyle sebebiyle Londra’daki evinde ölü bulunmuştur, Kurt Cobain‘den sonra 27 kulübünün en meşhur ismi olmuştur. 27 kulübü, tekrar tartışılmaya başlanmıştır. Ruhsal çöküntüleri, sorunlu ilişkisi ve alkol ve uyuşturucu problemleriyle birçok kez gündeme gelen sanatçı, retro stili, jazz vokalleri ve sesinin eşsiz güzelliğiyle, bütün dünya tarafından dinlenmiş, bütün müzisyenlere ilham kaynağı olmuştur.

27 KULÜBÜ ÜYELERİ ARASINDA;

 • Jesse Belvin
 • Rudy Lewis
 • Joe Henderson
 • Malcolm Hale
 • Dickie Pride
 • Brian Jones
 • Alexandra
 • Alan “Blind Owl” Wilson
 • Arlester “Dyke” Christian
 • Linda Jones
 • Ron “Pigpen” McKernan
 • Pete Ham
 • Gary Thain
 • Chris Bell
 • Jacob Miller
 • D. Boon
 • Fat Pat
 • Bryan Ottoson
 • Richard Turner
 • Kim Jong-hyun
 • Fredo Santana

gibi isimler de yer almaktadır.

Kaynak : 1

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here