Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

Metal ve rock müzik doğduğu günden beri bazen sertliği bazen de vokal tekniklerinden dolayı erkek toplumunun baskın olduğu bir müzik türü oldu. Ancak bu müzik geliştikçe kadınlar metal ve rock müzikte seslerini daha fazla duyurmaya başladı. Joan Jett gibi isimler ile başlayan kadınların bu müzikteki yolculuğu şu sıralar ise ciddi bir yükseliş kaydediyor. İşte karşınızda günümüzün en büyük aktif kadın rock ve metal müzik vokalleri!

1: Floor Jansen – Nightwish

Finlandiyalı folk metal grubu Nightwish‘in günümüzde vokalliğini üstlenen, daha önce de After Forever isimli bir grupta vokal olarak görev almış Floor Jansen, metal dünyasının en önemli vokallerinden biri. Bir soprano olarak dört oktavlık ses aralığını çok iyi şekilde kullanması ile kulaklarınızı bayram ettirecek türden ilahi bir sese sahip.

2. Lzzy Hale – Halestorm

Grammy ödüllü Amerikan rock/heavy metal grubu Halestorm‘un kraliçesi olan 34 yaşındaki Lzzy, şu sıralar en çok sevilen kadın vokallerden biri. Enerji fışkıran puslu sesi ve harika vokal tekniği ile birleşmiş çığlıklarıyla ölüyü diriltebilecek cinsten bir sese sahip.

3. Elize Ryd – Amaranthe

İsveçli power metal grubu olaran Amaranthe‘nin üç vokalinden biri olan Elize, grubun kendine has olan parçaları ile birlikte sesini harika şekilde öne çıkaran bir vokal. Listedeki diğer isimlere nazaran daha az bilinse de kesinlikle bilinmeyi hak ediyor.

4.Suzuka Nakamoto, Yui Mizuno ve Moa Kikuchi – Babymetal

Japonya’dan çıkmış sıra dışı bir metal grubu olan Babymetal şu sıralar baya gündemde olan bir grup. Sert bir metal müzik altyapısı altında şirin üç kadın vokal ile mükemmel bir sentez özelliği taşıyan bu grubun üç vokali de birbirinden değerli. Suzuka Nakamoto‘nun önderliğinde yürüyen grup küçük yaştan itibaren bir arada ve daha önlerinde uzun bir yol var.

 

5. Simone Simons – Epica

Epica‘nın sıcak kanlı, samimi ve bir o kadar da güzel Hollandalı sopranosu Simone‘u bu listeye koymasak cidden listeye hakaret etmiş olurduk. Müziği dışında kişilik olarak da çok önemli bir müzik insanı olması ayrıca takdir edilesi bir durum.

6. Taylor Momsen – The Pretty Reckless

Küçüklüğünde Gossip Girl ile ünlüler dünyasına adım atsa da artık grubu The Pretty Reckless ile gündeme gelen genç vokal Taylor Momsen aslında artık davranışları, müziği ve stili ile metal müziğin kadın ikonları arasında yer bulabilecek bir isim.

7. Maria Brink – In This Moment

Amerikalı heavy metal grubu In This Moment‘ın kurucu üyelerinden olan Maria‘nın, hem clean hem scream vokal üstadı olduğunu söylesek hiç yanlış olmaz.

8. Alissa White-Gluz – Arch Enemy

Bu yazıyı okurken hepinizin gözlerinizle bu ismi aradığınıza eminim. Alissa White-Gluz‘un metalin altın kadını olduğuna hiç şüphe yok. Birine kadın bir metal vokali sorduğunuz zaman akla gelecek ilk isim. Mükemmel vokal tekniğini her şarkıda konuşturan isim her dinlendiğinde tüyleri diken diken ediyor.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
31

1 YORUM

  1. Emeğinize sağlık fakat listeye sizin de bahsettiğiniz Joan Jett’i, Doro Pesch’i, Pat Benetar’yı ve metalin diğer bütün kadın kahramanlarını ekleyerek bir “geçmişten günümüze” havası yakalayabilirsiniz. Saygılar!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here