Güzel oyunlar oynuyoruz, aklımızda hep yer eden o güzel oyunların o kadar hisli olmasında müziklerin çok büyük bir payı var. Özellikle, bağımsız oyunların özgürlüğünden o kadar özgür müzikler çıkıyor ki, yarattığı duyguları hiçbir kelime ile anlatamayız. Çünkü müzik böyledir; kemanın, gitarın veya bir piyanonun tek notası birçok kelime eder. Sanat sanatla büyür, bu yüzden müzik olmayan bir oyunda gerçek hisleri gerçek gibi hissedemeyiz. İşte ben de, çoğunlukla bağımsız oyunlardan oluşan, küçük bir şirkete bağlı oyunlardan aklımızda yer etmiş o müzikleri toparlamak istedim. Bunlar benim sevdiklerim ve aklımda kalanlar, bakalım neler var…

1-Undertale – Megalovania

Undertale oynayan herkes bu boss fight’ı ve Sans’ı asla unutmamıştır. Oyun 2015 yılında çıktığında, Sans bir meme haline gelmişti ve bu şarkı her yerde paylaşılıyordu. Undertale’in, oyununun yanı sıra tam 101 parçalık bir şarkı listesi olması, bütün hislerin bize şarkılarla geçeceğinin bir kanıtıydı zaten. Söylenecek söz yok sadece dinleyerek Sans’ı hatırlama gibi bir güzelliği var.

2- Gris – Main Theme

Hiçbir şarkısını ayıramam, sadece Gris yazın ve bütün şarkıları dinleyin. Şarkıya yavaş yavaş katılan enstrümanları hissedin… Bir göğe çıkma, o karanlıktan kurtulma var bu şarkıda, tıpkı oyunda olduğu gibi. Sessizlikten ortaya çıkan bir çığlık bu. Sanatın, çizimin ve özgünlüğün bu kadar dorukta olduğu bir oyunda, tabii bu kadar hisli bir şarkıya yer olacaktı. Oyun içinde giren her müzik o kadar uygun, her şey o kadar güzel ve sadelikle anlatılıyor ki, bu oyunda kelimeler çok anlamsız kalıyor bu müziğin yanında. Gözlerinizi kapatın ve dinleyin.

3- Child of Light – Aurora’s Theme

Bazen öyle bir müzik duyarsınız ki, bu bir oyunsa devam edemez veya başlayamazsınız, sadece dinlemek ve bu sanatın içine bir dinleyici olarak da olsa girmek istersiniz. Aurora’s Theme, benim için böyle bir şarkı… Child of Light benim için bir his deryası… Yaşattığın her his için ve bu güzel müzik için teşekkürler Child of Light, seni hiç unutmadım.

4- Journey – Original Theme Soundtrack

İlk gözlerimi dolduran ve ilk satın aldığım PlayStation oyunum nasılsın, yaşattırdıkların hala kalbimin en derin köşesinde… Şarkıların hala kulaklarımın arkasında, ara ara gelip dinletiyor kendini. Sadece bu değil, hepsi birbirinden güzel. Gris’te belirttiğim gibi, açıp hepsini dinlemenizi tavsiye ederim. Journey gibi ruhu dinlendiren oyunların, zaman geçtikçe müzikleriyle bu hissi devam ettiriyor olması mucizevi bir şey.

5- Celeste – First Steps

2018 yılının en iyi bağımsız oyun ödülünün sahibi karşınızda. Müzikleriyle beni bir yaratıcılık deryasına atar her zaman, bir şeyler yazarken veya bestelerken çok yardımı olmuştur. İlk adımını attıktan sonra hiç yılmayanların, hayallerinin peşinden koşanların, kendine rağmen başaranların öyküsü var bu şarkıda, oyunda. Dinlemesi de bu yüzden keyifli, hayalleriniz gerçekleşmese bile, iyi ki denedim demek için. Başardığınızda kalbinizin biraz da olsa soğumuş olduğunu hissetmek için ya da bir gelecek hayaliniz olmasa bile, onu oluşturmak için çok güzel bir şarkı.

6- Hollow Knight – Full Soundtrack

Yok hayır, yapamam… Hollow Knight için bir müzik seçemem. Çünkü hepsi birbirinden büyük ustalıkla yapılmış eserler olarak görüyorum bu şarkıları, oyun için de aynısını hissediyorum. İlmek ilmek dokunmuş her şey bu oyunda. Hollow Knight sevdalıları anlar beni sadece. Nasıl bu kadar bağlandım bilmiyorum ama bazen keşke hiç oynamasaydım da yeniden başlasam dediğim bu oyunun müziklerini teker teker dinlemek bile beni çok rahatlatıyor. İyi ki varsın, yeni oyunun için kalbimizin kapıları açık bekliyoruz.

7- Dead Cells – Full Soundtrack

Yok olmuyor, Dead Cells içinde bulunan her küçük tınıya olan aşkımdan ayrılıp aralarında size bir seçenek sunamıyorum. Ben size bir yol gösteriyorum şu an aslında, o yolu nasıl yürüyeceğiniz ve yolda yürürken hangi meyveleri yiyeceğiniz size kalmış. Burada toplanan tüm müziklerin içinde kaybolabilir ve zamanın nasıl geçtiğini anlayamayabilirsiniz, benden küçük bir uyarı.

8- Ori and the Blind Forest – Light of Nibel

Bağımsız oyunlar bana verdiğiniz tüm duygular ve müzikler için o kadar minnettarım ki… Platform oyunlarının bu müziklerle çok daha büyük bir dünya vermesi oyunlarla tanıştığım günü hep sevgiyle anmamı sağlıyor. Fark etmiş olmalısınız ki müzikleri söyledikçe artık sadece sevgimi belirtmeye başladım. İşin içine müzik girince yaşadığım hisler çok tarifsiz çünkü daha önce de belirttiğim gibi oyunlar bu müziklerle anlatıyor kendini zaten. Benim gibi düşünüyor ve bu yazıyı okurken mutlusunuzdur umarım.

9- Cuphead – Floral Fury

Evet tüm his yoğunluğundan çıkıyoruz şu an, haydi hep birlikte salsa! Güneşli bir günde okula, işe giderken kendinizi mutlu edin ve bu şarkıyı yolda dinleyin. Gününüzü güzelleştireceğinden o kadar eminim ki! Cuphead saçları yolduran, sinirden el titremelerine yol açan bir oyunken, bu şarkıyla bu sinir krizlerini unutabilirsiniz.

10- Shovel Knight – Strike the Earth!

8bit oyunların kötü müziği yok. Bu konuda iddiaya girerek tartışabilirim. O kadar seviyor ve mutlu oluyorum ki bu şarkıda, bu tarzı seven herkese şiddetle tavsiye ederim. Oynamadıysanız da muhteşem bir platform oyunu olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Birçok oyun ve birçok müzik var elbette, her kişiye farklı bir oyun farklı bir müzik etki ediyor. Çok öznel bir durum bu his dünyası. Ben daha çok küçük oyunların müzikleriyle birlikte çok daha büyük şeyler başardığını anlatmak istedim. Uzun ama bir o kadar da keşiften keşife koştuğumuz bir yazı oldu. Umarım içlerinden birini bile sevmiş ve müzik listenize eklemişsinizdir bu yazının sonunda. Siz de sevdiklerinizi belirtin, hep beraber keşfedelim!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here