Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

Yönetmen koltuğunda Steven Spielberg‘ün oturduğu 1987 yapımı film aslında J.G. Ballard’ın romanından uyarlamadır.

Başrolünde Christian Bale‘in yer aldığı bu film bizce Bale’in en iyi performanslarından biridir.

Filmin başlarında 1941’lerde Şanghay’da lüks içinde yaşayan Avrupalı aileleri görüyoruz. Jamie Graham (Christian Bale) savaş uçaklarına büyük ilgi duyan varlıklı ailelerden birinin 11 yaşındaki çocuğudur. Daha sonra İkinci Dünya Savaşı’ndan bütün dünya etkilenirken, Şanghay’da Japonya tarafından işgale uğrar. Jim ise bu işgalde ailesini kaybeder ve bir süre terk edilmiş evlerinde yaşamaya devam eder.

Sonralardan Şanghay’da saklanan iki Amerikalı Basie (John Malkovich) ve Frank (Joe Pantoliano) ile yolları kesişir. Bir gün üçü de Japon esir kamplarına gönderilirler. Zengin bir hayal gücüne sahip olan Jim’in bu kampta nasıl hayatta kalmaya başladığını izleriz.

Film Jim’in bakış açısı ile ilerliyor yani sadece Jim’in bu olaylarda ne gördüğünü değil, olanları nasıl gördüğünü de izliyoruz. Bütün bu savaşı ve yaşanan korkunç olayları bir çocuğun açısından görmek bize çocuklar hakkında şunları da gösteriyor: Sınırsız hayal güçleri, asla tükenmeyen umutları, ne kadar saf ve iyi bir kalbe sahip oldukları… (Bu liste uzar, gider.)

Kamptaki ilk zamanlarında tamamen bir çocuktan beklenilen hareketler sergilerken Jim ilerleyen zamanlarda gelişen olaylarla beraber bir olgunluk göstermeye de başlıyor. İşte bu değişimleri bir çocuk üzerinden görmek seyirciyi etkileyen kısım olabilir. Filmin sonunda savaş bittiğinde, aileler çocuklarına kavuşuyorlar. Anne ve babasının Jim’i tanıyıp onun yanına gitmelerine rağmen, o sahnede Jim’in bakışları aslında anne ve babasını tanıyamadığını gösteriyor. Bunun gibi birkaç sahnenin görülmeye değer olduğunu düşünüyoruz.

Christian Bale bu filmi oynarken 12-13 yaşlarındaydı. Kendisinin ne kadar yetenekli olduğunu oynadığı filmlerden biliyoruz. Karakteri için büyük fiziki değişimlere girmekten korkmayan bu yetenekli oyuncunun zaten bu kadar başarılı olacağı küçüklüğünden belliymiş.

Filmin yönetmeni Steven Spieldberg Catch Me If You Can, Minority Report, Jurassic Park gibi filmlerin yönetmenliğini de yapmıştır. Kendisinin yaptığı harika işler arasında en iyisi olduğunu söyleyemesek de konusu ve başrolünde küçük Christian Bale bulundurmasından dolayı izlenilmesi gereken filmlerdendir. Eğer tarih-dram konularını seviyorsanız bu filme bir göz atabilirsiniz.

Bonus (Christian Bale’den altın sözler):

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
1

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here